Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Kováčiková

Žurnál+

Zero waste kúpeľňa - zmeny, ktoré môžeš urobiť aj ty

Jana K. » Blogy / 2020-02-16 07:00:01 /  9 komentárov / 43 lajkov

Ak chcete spraviť niečo, čo pomôže nielen prírode, ale aj Vám, investujte do Zero Waste kúpeľne. Zero Waste kozmetika a doplnky do kúpeľne sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň aj k Vášmu telu. My Vám dnes dáme pár tipov, z ktorých si môžete zobrať inšpiráciu a aplikovať tým trochu ekológie aj do vášho života. Väčšina zmien vôbec nie je ťažká a planéta sa Vám určite odvďačí. V niektorých prípadoch aj Vaša peňaženka.

 

 

1. Mydlo

 

 

Tekuté mydlo kupované v plastovej fľaši sa už nenosí. Môžete ho vymeniť napríklad za čapované z prírodných zložiek, ktoré neškodia Vášmu telu a neznečisťujú životné prostredie. Takéto mydlo zároveň nie je testované na zvieratách (aspoň sme sa teda s takou čapovanou alternatívou ešte nestretli). Ďalšou možnosťou je obyčajné tuhé mydlo, ktoré určite všetci poznáte. Dá sa kúpiť v papierovom obale a taktiež tým ušetríte niekoľko plastových nádob. No a mydlo či už tuhé alebo tekuté si môžete samozrejme podľa nejakého návodu aj vyrobiť.

 

Náš tip: Tuhé mydlo sa dá použiť aj namiesto sprchového gélu počas sprchovania. 2 v 1, super, nie?

 

2. Zubná pasta

 

 

Nie všetky ekologické zubné pasty budú chutiť každému. Vybrali sme preto viac variánt, ako nahradiť obyčajnú pastu v plastovej tube. Najviac ekologickou možnosťou je kúpa pasty do vlastnej nádobky. Dá sa takto kúpiť zubný prášok, tabletky, no na niektorých miestach majú už aj tekutú čapovanú zubnú pastu. No a druhou asi aj lacnejšou alternatívou je vegánska pasta v tube z recyklovaného plastu. Táto má dokonca naozaj super chuť, oveľa lepšiu ako klasické zubné pasty. Keď lepšie pohľadáte, určite nájdete pastu, ktorá bude vyhovovať aj Vám.

 

Náš tip: Pasta sa dá veľmi jednoducho aj vyrobiť. Stačí na to kokosový olej, sóda bikarbóna, stévia a esenciálny olej. Na internete je mnoho návodov, stačí si nájsť iba pár minút času a ingrediencie navyše môžete zohnať v bezobalovom obchode.

 

3. Tyčinky do uší

 

 

Tyčinky do uší sú klasicky vyrábané s plastovým stredom, no tieto už dávno nemusíte kupovať. Už aj v obyčajnom obchode sa stretnete s tyčinkami, ktoré majú papierový stred. Takéto tyčinky sa používajú úplne rovnako a po použití nemusia ísť na skládku, ale môžete ich skompostovať. My však máme trochu menej známe riešenie a to znovupoužiteľnú tyčinku do uší. Konce sú miesto bavlny vyrobené zo silikónu a po každom použití sa dajú jednoducho umyť s trochou vody a mydla. No a obal dokonca nie je z klasického plastu ale z kukuričného škrobu.

 

Náš tip: Nečakajte, kým plastové tyčinky do uší zmiznú z regálov po ich zákaze. No pred tým, ako si kúpite papierové domíňajte tie, čo už máte. Na to sa občas pri snahe zbaviť sa plastov zabúda, no vyhodiť každý kúsok plastu čo už máte doma nie je dobré riešenie.


4. Sprchový gél a šampón

 

 

Sprchový gél a šampón v plastovej tube sa dá taktiež vymeniť za čapovanú alebo tuhú alternatívu. Tuhých šampónov je už naozaj veľa a nájdete ich aj tu na Sashe a s mydlami to je rovnako. No a v čapovaných drogériách je taktiež stále väčší sortiment a väčšinou si tam môžete vybrať z oboch možností. A ako sme už spomínali vyššie, mydlo viete využiť aj klasicky na umývanie rúk, ale aj ako náhradu za sprchový gél.

 

Náš tip: Ak si zaobstaráte tuhý šampón, nezabudnite preňho vyčleniť aj nádobku na skladovanie. Najlepšie uzatvárateľnú, aby ste si šampón mohli brať aj na dobrodružstvá mimo domova. Navyše sa Vám takýto šampón či mydlo na cestách nevylejú a pri cestovaní lietadlom nemusíte byť obmedzovaný počtom tekutín.

 

5. Krém

 

 

Krém na ruky sa dá vymeniť za bambucké maslo či kokosový olej. Nájdete však už aj krémy vyrobené od lokálnych značiek, ktoré majú prírodné zloženie a sú zabalené v sklenenom obale. Musíme však uznať že na cestovanie nie je krém v skle až tak praktický, určite si ho však viete preložiť do inej nádobky, ktorú potom môžete dokola používať. Za krémami na ruky určite nezaostávajú ani tie pleťové a určite sa vám podarí nejaký nájsť aj pre váš typ pleti. My sme si napríklad veľmi obľúbili tento od značky Ťuli a ťuli, ktorý je vhodný na podráždenú pokožku, ktorú zbavuje zápalov.

 

Náš tip: Skúste si vyrobiť vlastný krém. Stačí zmiešať bambucké maslo, včelí vosk, mandľový/kokosový/olivový olej, vitamín E a nejakú prírodnú silicu, odporúčame levanduľovú.

 

6. Zubné kefky

 

 

Zubné kefky sú vec, ktorá sa v našich životoch neustále mení. Aj z tohoto dôvodu by sme mali vyberať múdro. Okrem obyčajných plastových kefiek sa už v dnešnej dobe dajú kúpiť také, čo sú z recyklovaného plastu, také na ktorých sa dajú vymeniť iba hlavičky a v neposlednom rade aj bambusové. Ak však z nejakého dôvodu nechcete uskutočniť túto zmenu, napríklad taký Curaprox recykluje ich kefky a vyrába z nich plastové koše. Postupne sa k nám však dostávajú aj eko možnosti k medzizubným kefkám a aj k zubnej niti. Medzizubné kefky vieme kúpiť v drevenej variante a v papierovej krabičke, alebo iba také na ktorých meníte vrch a rúčka vám stále ostáva. No a zubné nite sú už aj kompostovateľné a v sklenenom obale, sú však drahšou no podľa nás určite lepšou alternatívou.

 

Náš tip: Ak máte doma staré kefky, netreba ich hneď vyhodiť. Dobre poslúžia pri upratovaní kúpeľne či kuchyne. Alebo ich môžete darovať do školy/škôlky, kde ich vedia využiť na kreatívne účely.

 

A čo vy? Spravili ste už vo svojej kúpeľni nejakú zmenu k viac ekologickému životu?

Dúfame, že sa Vám náš článok páčil.

HufflePuffle <3

Komentáre

BreeZee Super napísané, lepšie by som to ani ja nezhrnula :D

2020-02-09 19:38:421x

HufflePuffle @BreeZee jéj, ďakujeme

2020-02-09 19:46:16

SalixAlba Super zhrnute:) pokial ide o vatove tycinky, ja som sa vratila k praktikam, ktore poznam z detstva (co je uz viac ako 30 rokov), a to bavlnena vata namotana na drevenej spajli:). Uska vycistim, vatu stiahnem a hodim do kompostu:) a spajlicka caka na dalsie pouzitie:)

2020-02-09 20:32:582x

B-L-made Áno :-) vyskúšam raz...:-)

2020-02-09 20:38:122x

HufflePuffle @SalixAlba to je tiež super nápad, pri písaní tohoto žurnálu nám to vôbec nenapadlo aj keď sme k tom už počuli.

2020-02-10 08:20:26

Daniela-krizovky Dobré tipy! Tiež mi záleží na osude planéty ... najnovšie som sa zamerala na kartóny a papierové obaly, ktoré sa nám hromadia z nákupov kdečoho a vyrábam z nich dekorácie či hračky pre môjho synčeka :) (Moje heslo: využiť, čo sa dá! :))

2020-02-10 11:24:181x

Daniela-krizovky a ešte k Zuzkinmu (SalixAlba) komentáru: spomínam si na to a je to super! :)

2020-02-10 11:25:591x

Domkasviecky Super návody, len pozor ušné tyčinky do uší nepatria, ucho má samočistiacu funkciu, a netreba sa v ňom rýpať :-D umývať sa má iba vonkajší zvukovod čiže uši čo máme na hlave nie v hlave :-)

2020-02-16 10:31:412x

HenrietaMocova skvelé celé! Presne som chcela napísať ten istý tip ako SalixAlba ...tiež si to pamätá z detstva :-) vtedy mi to neprišlo vôbec ako nejaký senzačný nápad, ale táto téma je naozaj aktuálna! a tak aj ja recyklujem čo sa dá a snažím sa nevyrábať zbytočne ďalší odpad.

Napr nákupný zoznam si píšem na opačnú stranu bločkov, svoje šperčíky balím do recy. obalov atď...dobre nie je to z kúpeľne, ale no... ;-)

2020-02-17 13:48:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
HufflePuffle
HufflePuffle
191 predaných ks, 49 hodnotení

Ahojte, sme skautky z Bratislavy a naša planéta nám nie je ľahostajná. Tak sme sa rozhodli vo voľnom čase šiť Zero Waste vecičky zo zvyškovej a odpadovej látky.

Dúfame, že si u nás niečo vyberiete a pomôžete tak planéte a nám splniť si naše sny.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Bylinkový zubný prášok - 9536768_Bylinkový zubný prášok by Kvitok
 Páči sa 91 ľudom
6,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »