Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Kováčiková

Žurnál+

Zero waste balenie

Jana K. » Fotopostupy a Návody / 2019-02-28 22:08:31 /  6 komentárov / 28 lajkov

Odpadu je už na našej Zemi toľko, že určite nie je potrebné tvoriť ďalší len aby skončil v koši. Či už sa jedná o obejdnávky, ktoré posielate zákazníkom, alebo o darčeky, ktoré balíte kamarátom a rodine. Zákazku či darček zabalíte do obalu, ktorý je nový a hneď po odbalení skončí v koši (v lepšom prípade na recyklovanie) a navyše zaň bolo treba platiť. Toto nie je výhodné ani pre Vás a ani pre prírodu. Chceli by sme Vám teda ukázať, ako sa dajú baliť darčeky a objednávky ekologickejšie.

Zákazky

1. Materiál, ktorý už máme doma

Nevyužité krabice, obálky, či obaly v ktorých nám už niečo poštou prišlo. Určite majú nejaké aj vaši susedia či známi. Toto všetko sa dá využiť na odoslanie objednávky zákazníkovi. Miesto zalepenia balíku plastovou páskou môžeme využiť papierovú. Dajú sa zohnať dokonca aj dekoračné, ktoré balíček trochu oživia. A takto vznikne ekologicky zabalená objednávka bez potreby tvorenia nového odpadu. Ľahké, nie?

2. Skupiny na Facebooku

Na FB je mnoho ekologických či podnikateľských skupín, kde ľudia postujú odpad z ich firiem a pýtajú sa, či by ho vedel ďalej niekto využiť. My sme napríklad takto zohnali veľké papierové vrecia z múky, z ktorých šijeme obálky na naše objednávky. Takýmto spôsobom sa dá napríklad získať aj zvyšková látky z ktorej šijeme naše výrobky. Za nás môžeme odporučiť napríklad skupinu Zero Waste Slovensko. Určite sa tam nájde nejaký odpadový materiál, do ktorého môžete baliť vaše výrobky.

Ako sa šije taká obálka z odpadového materiálu?

1. Z odpadového materiálu (my sme použili veľké vrecia od múky, ktoré sme získali vo facebookovej skupine) si nastriháme obdĺžniky požadovanej veľkosti.

2. Tieto obdĺžniky na stroji obšijeme stehom podľa nášho výberu (odporúčame cikcakový, či nejaký ozdobný) z troch strán (bočná, spodná, horná). Štvrtú stranu necháte nezašitú, aby sa do obálky dala vložiť objednávka.

 

 

3. Po zabalení objednávky zašijeme aj štvrú stranu. Nezabudnite však pred zabalením napísať adresu, na zabalenú obálku sa už veľmi dobre nepíše. (Pridali by sme aj fotku po zabalení, no aktuálne nemáme žiadnu objednávku, ktorú by sme mohli zabaliť. Takže šup, bežte si niečo objednať a bude aj fotka :)

A máme hotovo. Jednoduché, nie?


Darčeky

1. Zvyškové látky

Látky, ktoré sa vám povaľujú po byte a zatiaľ nemajú využitie sa dajú krásne využiť na balenie darčekov. Po ich odbalení nevznikne žiaden odpad a navyše vyzerajú oveľa krajšie. Stačí vždy zobrať rohy, ktoré sú diagonálne oproti sebe a zviazať ich dokopy.

 

 

2. Darčekové tašky

Či už sa jedná o normálne papierové alebo o látkové, ako šijeme my, vždy sa dajú používať dookola. Vždy keď dostaneme nejaký darček v darčekovej taške, nabudúce nám opäť poslúži na darovanie. Tie z bavlnenej látky sa dokonca môžu aj zašpiniť a jednoducho vyprať. Každopádne ani pri jednej možnosti nemíňame ďalej peniaze a tašky využívame dookola a tak neskončia hneď v koši.

 

 3. Noviny a šmiráky

Aj keď darček zabalený v novinách či starom papieri nemusí vyzerať najlepšie, určite sa jedná o ekologickú alternatívu a aj tak je podstatné, čo je vo vnútri a nezáleží na obale. Ak sa Vám však tento nápad stále zdá škaredý či nudný, noviny aj papiere vieme pomaľovať alebo opečiatkovať pečiatkami vyrobenými zo zemiakov.

 

Ak máte iné nápady, pokojne sa o ne s nami podeľte dolu v kometároch. Budeme vďačné za každý typ.


HufflePuffle


 

Komentáre

SalixAlba Super článok:) ste šikovné:).

2019-02-28 22:41:061x

HufflePuffle Ďakujeme :)

2019-02-28 23:11:09

piccolonido Super :) inšpiratívne

2019-03-01 06:34:371x

AlaskaStardust Tiež použijeme viackrát každý obal a snažíme sa využiť každý kúsok materiálu, ale so získavaním cenného "odpadu" z FB nemáme skúsenosti, je to super nápad. Ďakujeme.

2019-03-01 06:40:051x

HufflePuffle Je super, že tiež využívate dookola obaly a neputujú rovno do koša :) snáď teda objavíte niečo aj na Facebooku. Aj my ďakujeme za milý komentár :)

2019-03-01 08:26:37

poriadnica Ste šikulky, veľmi vám držím palce :-)

2019-03-01 09:08:121x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

HufflePuffle
HufflePuffle
42 predaných ks, 16 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Ahojte, sme skautky z Bratislavy a naša planéta nám nie je ľahostajná. Tak sme sa rozhodli vo voľnom čase šiť Zero Waste vecičky zo zvyškovej a odpadovej látky.

Dúfame, že si u nás niečo vyberiete a pomôžete tak planéte a nám splniť si naše sny.

Keďže šijeme výhradne zo zvyškového materiálu, míňame len to, čo dostaneme. Zásoby sa nám však pomaly dochádzajú a potrebovali by sme ich doplniť. Preto ak Vám z tvorenia ostávajú väčšie kusy látok (od 20×30 cm), alebo viete o niekom, kto takéto látky má, rady sa ich za poštovné ujememe. A zároveň dostanete od nás ako poďakovanie 15% zľavu na nákup v našom obchodíku. Ďakujeme vopred za každú správu ohľadom materiálu na tvorenie :)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »