Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Kováčiková

Žurnál+

10 rád pre Zero Waste začiatočníkov

Jana K. » Rady a info / 2019-02-12 20:10:02 /  8 komentárov / 27 lajkov

 

1. Úplný začiatok

Ako úplný začiatočnícky tip, ktorý už možno aj robíte je nosenie opakovateľne použiteľnej fľaše. Možností je veľa: sklenená, nerezová, plastová bez BPA,... plastovú by sme však zaradili až na posledné miesto, aj keď niekomu môže vyhovovať jej nerozbitnosť a malá hmotnosť. Stále je to plast no aspoň opakovateľne použiteľný. Druhou vecou je nosenie plátenej tašky na nákup. Tieto dva tipy pre prírodu spravia veľa a stále vás udržiavajú v akejsi zóne komfortu, kde nemusíte robiť kroky na ktoré ešte nie ste pripravení. Pitie z jednorázových plastových fliaš je drahé, voda z kohútiku je oveľa lacnejšia a v neposlednom rade to je aj oveľa zdravšie, kedže niektoré plastové fľaše do vody vypúšťajú mikroplasty. A plátená taška? Neváži takmer nič a určite sa vám zmestí do ruksaku či kabelky a navyše vyzerá oveľa lepšie ako plastová igelitka a rovnako ako znovu použiteľná fľaša šetrí vaše peniaze.

 

 

2. Vrecúška

Náš najoľúbenejší a asi aj najpodstatnejší tip je nosenie vlastných vrecúšok na nákupy. Obmedzíte tým tvorbu mikroténových sáčkov, ktoré sú tak tenké, že sa ani nedajú zrecyklovať. Vrecúška sú v rôznych tvaroch, veľkostiach, či farbách a určite budú dobrými spoločníkmi na vašich nákupoch a ceste za bezodpadovým životom. Ako presne to funguje? Prídete do obchodu a do záclonových alebo sieťkových vrecúšok si dáte ovocie a zeleninu. Do tých z bavlnenej látky zase pečivo, oriešky alebo sušené ovocie. Pri pokladni nepriehľadné vrecúška pootvoríte, aby predavačka videla čo máte vo vnútri. Jednoduché, nie?

 


3. Káva

Ak patríte medzi milovníkov kávy, no nemáte čas sedieť v kaviarni a popíjať kávu a tak si ju zoberiete vždy so sebou, vzniká tak neuveriteľné množstvo odpadu. Či už sa jedná o plastové viečko, alebo "papierový" kelímok, ktorý však nie je vyrobený len z papieru ale nachádza sa v ňom aj plast, aby pohár vašu kávu udržal. Jednoduchým riešením je zaobstarať si termo pohár, či pohárik z bambusu, alebo recyklovaného plastu a tak si budete môcť stále vychutnať vašu kávu. Navyše v niektorých prevádzkach už zákazníkom dávajú zľavu ak si kávu vezmú do vlastného pohára. Ak si kupujete ľadovú kávu, či latte nezabudnite povedať, že si neprosíte slamku.

 

 

4. Odličovacie tampóny

Jednorázové bavlnené krúžky zabalené v plastovom obale. Každý vieme o čo sa jedná. Tieto tampóny vyhadzujeme po každom použití a keď sa maľujete často, rýchlo sa míňajú a zakaždým po ne treba ísť do obchodu. Riešením sú znovupoužiteľné odličovátka, ktoré sa dajú dookola prať spolu s ostatným prádlom a zaplatíte za ne len raz. Keď dokonca zoženiete také, ktoré sú vyrobené z odpadovej látky, je to dvojitá výhra, zúžitkujete už vytvorený odpad a další nebudete tvoriť.

 


5. Second handy, Swapy a podporovanie lokálnych umelcov


Rýchla móda a trendové kúsky ktoré nesmú chýbať vo vašom šatníku. Čo sa však za tými nízkymi cenami skrýva? Strašné pracovné podmienky a cestovanie cez polovicu sveta. Oblečenie šité v ázijskej továrni ľuďmi, ktorí nie sú dostatočne platovo ohodnotení a pracujú v strašných podmienkach nie je ekologické a ani humánne. Second handy zvyčajne bývajú preplnené oblečením, ktoré sa dá ešte využiť a Swapy oblečenia sú tiež super voľbou - prinesiete veci, ktoré nepotrebujete a odnesiete tie, ktoré vám budú ďalej slúžiť, keď sa niekomu prestali páčiť, alebo mu už viac nie sú dobré. Navyše vás to bude stáť oveľa menej peňazí a občas dokonca môžete nájsť takmer nenosené oblečenie, alebo aj oblečenie s visačkou. Podpora lokálych umelcov, napríklad tu na Sashe, je tiež dobrá voľba. Tieto veci tvoria ľudia, ktorých to baví a veľa z nich to ani nemá ako zamestnanie ale voľnočasovú aktivitu a veci neprecestujú takú diaľku. Ak si niečo objednávate, nezabudnite poprosiť ľudí, čo sa nevenujú zero waste ako vy aby vám ich produkty zabalili bez zbytočného plastu, ktorý nakoniec aj tak skončí v koši.


6. Krabička na jedlo a voskové obrúsky

Či už sa jedná o desiatu do školy, do práce alebo keď idete do reštaurácie a všetko nedojete, super vám poslúžia títo dvaja pomocníci. Voskové obrúsky sa dajú použiť namiesto alobalu a potravinárskej fólie a krabička super poslúži na ostatné jedlo. Navyše ak si náhodou zabudnete vrecúška, dá sa do nej zobrať aj pečivo v obchode. V niektorých prevádzkach vám dokonca do vašej krabičky aj navážia šunku alebo syr. Odporúčali by sme však nerezovú, či plastovú krabičku ktorá sa určite nájde u Vás doma. Sklenená totiž vie byť naozaj ťažká.

 


7. Darčeky

Či už sa jedná o darčeky ktoré dávate, dostávate alebo o darčekové predmety rôznych firiem, treba sa riadiť pár zásadami. Ak sa dá, spýtam sa, čo daná osoba chce alebo naopak poviem, čo by sa zišlo mne. Prípadne môžete ľudí obdarovať rôznymi zero waste vecami. Takto sa dá ľahko predísť zbytočnému odpadu alebo veciam, ktoré vám budú len tak stáť na poličke a nebudete s nimi mať čo robiť. Nezabudnime však aj na ekologické balenie darčekov, či už do novín, starých nevyužitých papierov alebo do látok a vtecúšok, ktoré sa dajú používať stále dookola.  Samozrejme, nie vždy to ide a občas sa k nám aj tak dostanú neželané darčeky. A darčekové predmety od firiem? Čo nepotrebujem si jednoducho nezoberieme. Ak má firma pekný hrnček a doma ich už mám 20, jednoducho si ho nevezmem. Samozrejme, ak sa jedná o niečo čo využijete (napríklad ekologické papierové perá, ktoré už niektoré firmy začali rozdávať), smelo do toho.

8. Veci, ktoré nepotrebujeme


Vecí, ktoré nepotrebujeme, sa dá zbaviť rôznymi spôsobmi. Oblečenie sa dá dať do second handov, detských domovov, Humana či Ekocharita kontajnerov alebo odniesť na Swap, kde si miesto toho môžete rovno niečo vziať domov. Tie, ktoré môžu slúžiť ešte niekomu ďalšiemu vieme dať do bazáru, predať na internete a darovať niekomu sociálne slabšiemu. Elektroniku, ktorá nám už viac neslúži a nemôže slúžiť ani nikomu ďalšiemu, dáme do kontajnera na elektroniku namiesto všeobecného odpadu. A tak to platí aj pri všetkom ostatnom, čo sa nedá darovať, zrecyklujeme a čo sa nedá zrecyklovať už bohužiaľ skončí vo všeobecnom odpade. Veríme však, že tých vecí, ktoré pôjdu do všeobecného odpadu bude po roztriedení a darovaní, predaní, či zrecyklovaní minimum.

9. Bezodpadová drogéria

Kúpeľňa je podľa nás úplne nejjednoduchšia časť kde sa dá veľkoplošne začať praktikovať Zero waste. Plastové tyčinky do uší vieme vymeniť za kompostovateľné. Zubnú pastu si vieme vyrobiť, či kúpiť v zw predajniach na váhu, no a zubnú kefku vieme vymeniť za bambusovú, ktorá sa dá skompostovať. Krémy sa už čoraz častejšie vyskytujú v sklenenom obale s plastovým recyklovatelným viečkom a nie v tube, ktorá sa nedá zrecyklovať. Žiletku vieme vymeniť za klasickú, či za takú na ktorej sa vymieňajú len hlavičky. Sprchový gél vieme vymeniť za obyčajné mydlo, alebo si dať starú flaštičku dočapovať v obchode s čapovanou drogériou a o šampóne platí to isté - postupne je čoraz viac tuhých alternatív alebo sa dá, rovnako ako sprchový gél, načapovať. Prací prášok sa dá kúpiť v papierovom obale, či nahradiť za pracie gély z čapovanej drogérie. Najprírodnejšia, nie však veľmi vhodná alternatíva na škvrny, sú mydlové orechy, ktoré dáte v malom vrecúšku priamo do bubna práčky. Po opratí ich dáte vysušiť a ešte sa dajú dva-trikrát znovu použiť. Na jedno pranie sa používa približne 5 orechov. Snáď sme už nič nevynechali.

 

 


10. Zero waste predajne


Obchodíky s tovarom na váhu a vyššie spomínaná čapovaná drogéria. Aj keď sa tieto predajne nenachádzajú všade, postupne pribúdajú do celého Slovenska. Nákup v nich prebieha do vlastných nádob a tak nevzniká nový odpad. Navyše ak napríklad skladujete koreniny v sklenených dózičkách, rovno si ich môžete kúpiť do nich a nemusíte ich doma presypávať. No a občas sa nájde "zero waste kútik" aj v normálnych obchodoch, kde sa predávajú napríklad oriešky, či sušené plody. Aj keď tieto kútiky nie sú vyslovene zero waste, lebo sa pri nich nachádzajú mikroténové sáčky, pripravené na to aby ste si v nich mohli odniesť tovar. My však máme so sebou pripravené vrecúška a tak môžeme so zero waste nákupom odísť aj z normálneho obchodu. No a ak nemáte vo svojom okolí žiaden zero waste obchodík plasty sa dajú nahradiť sklom, papierom, či nejakou kompostovateľnou alternatívou. Možností, ako byť viac eko, je skrátka dosť.

 

 

Ak máte ešte nejaké otázky, či tipy, kľudne ich napíšte do komentára :)

HufflePuffle

Komentáre

LEL-handmade pekne polopate :-)tlieskam

2019-02-12 21:01:091x

JaneAndFox Snažili sme sa to tak napísať, ďakujeme :)

2019-02-12 21:04:37

Sonatural Vynikajuci článok, ďakujem zaň a dufam že to “zero waste “ sa nestane ďaľšou módnou záležitosťou ako byť “ in”, ale ľudia si trochu uvedomia aj jeho podstatu. Mňa ešte napadlo že veľké množstvo odpadu vznika z jednorázových plienok či hygienickych vložiek. Naše maminky plienky prali a vyvárali, bola to drina ale keď to dokázali oni, myslím že to dokážeme aj my. Často máme pocit že máme málo času a v strese siahneme po lacnejšej alternatíve. Som rada že sa nám postupne otváraju oči a ľudia sa snažia žiť lepšie aj vďaka vašmu obchodiku. Prajem veľa uspechov

2019-02-12 21:22:172x

JaneAndFox Áno, ľudia by sa mali zamýšlať nad tým, čo robia a nie len bezhlavo nasledovať trendy, tak to je aj vo fast fashion a to je celé zle. A je to pravda, v tomto sú starší ľudia popredu. My sme už príliš spohodlneli a potrebujeme vyjsť zo svojej zóny komfortu a byť viac eko :) Ale čoraz viac sa to zlepšuje, tak dúfame, že sa postupne otvoria oči všetkým. Ďakujeme :)

2019-02-12 21:27:32

SalixAlba Super článok:)

2019-02-12 21:28:061x

SusanRosy úžasné, ja som s týmito vecami začala už pred rokmi, viedli ma k tomu knihy či videá od rôznych úžasných ľudí. ešte by som možno spomenula látkové vreckovky. v minulosti sa používali hojne a dnes sú nanešťastie nahradené papierovými. ja už dávno používam textilné, raz za čas ich treba vyprať. sú jemné a príjemné, papierové škriabu. treba vyskúšať. sklenenú fľašu mám už 3 roky, obedar síce plastový, nemalujem sa, takže odlicovacie tampony mi netreba, pouzivam prirodnu kozmetiku a doma vyrobene kremy, balzamy, prezeram zlozenie zakupenych vyrobkov... voskove obrúsky by som rada vyskúšala, vrecúška na zeleninu a ovocie si práve šijem doma na stroji, oblecenie kupujeme len ked nieco treba plus niekedy nieco navyše... síce nie bio kvality, ale neprehaname to, i keď veľa kuskov je prírodných materiálov a kavu ci cokoladu z automatu uz davno nepijem :) tento clanok je skvelý, som rada, že sa ľudia prebúdzajú a chcú lepšie žiť nielen pre seba, ale aj pre ostatných, pre prírodu...

2019-02-12 23:09:421x

JaneAndFox Ďakujeme za super komentár a ďalšie nápady, Vreckovky sme chceli spomenúť tiež, no nakoniec sme na ne zabudli. Je super, že takto už dlhšie žijete :)

2019-02-13 12:05:311x

Creators Vďaka, potrebujeme ľudí, ktorí si vážia a milujú svet

2019-02-25 23:25:03

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Odličovacie tampóny - 12460832_Odličovacie tampóny by JaneAndFox
 2 komentárov
 Páči sa 73 ľudom
5 €

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »