Domov » Žurnál+ » Autor: Júlia Šmidáková

Žurnál+

Poznáte ľan? Zoznámte sa!

Júlia Š. » Tvorba / 2015-05-27 00:42:30 /  5 komentárov / 27 lajkov

Kto ho už mal oblečený, určite mi dá za pravdu, že je to jeden z najúžasnejších materiálov. Vzdušný a mäkký, ideálny na leto. Nosím ho veľmi rada a často. Najskôr som ušila ľanové nohavice, potom šaty, košeľu, sukňu, až som sa od neho stala úplne závislá. Doma máme ľanové závesy a vankúše, plánujem aj posteľnú bielizeň a vyrobila som si z neho dokonca aj závesnú lampu. Milujem jeho štruktúru, matný lesk a najmä krásny krčivý efekt.Ľan ako rastlinu s mnohoúčelovým využitím poznali už starí Egypťania pred 5000 rokmi, už oni z neho tkali látky a šili oblečenie, ľan teda patrí k najstarším úžitkovým rastlinám vôbec. Na území Slovenska sa takisto radí k najstarším technickým plodinám. Po domácky ho pestovali a spracovávali aj naše prastaré mamy, tkali z neho domáce plátno a šili súčasti pracovného aj sviatočného odevu.

Na získavanie vlákna je potrebný dlhý proces spracovania, čo sa odrazí aj na cene tohto materiálu oproti bavlnenému plátnu. Čo sa mi však páči je to, že ide o ekologický produkt, keďže je pestovaný bez chémie. Rastlina sa dá spotrebovať celá, zo semienok sa lisuje olej a nespracované zvyšky sa využijú napríklad ako krmivo pre zvieratá. Jednoducho super materiál pre tvorbu udržateľnej módy.
Oblečenie ušité z ľanu si zamilujete. Je to ako keby ste nosili funkčné prádlo, ale z čisto prírodného vlákna. Má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, v lete príjemne chladí a chráni kožu pred ostrými slnečnými lúčmi, takže sa nepotíte a v chladnejších dňoch zasa dokáže ideálne kumulovať telesné teplo, takže v ňom nemáte pocit chladu. Dokáže rýchlo absorbovať vlhkosť a v zápätí ju odvádzať preč do ovzdušia. Je vhodný aj pre alergikov a ľudí s kožnými problémami. Takýto komfort pri nosení by som nemenila za nič, žiadne umelé vlákno ho nedokáže nahradiť.

U nás na Slovensku ľanové oblečenie v obchodoch veľmi nevidno, preto som sa toto potešenie z jeho nosenia rozhodla sprostredkovať aj vám. Sú to kúsky, ktoré som predtým navrhla a ušila pre seba a stali sa mojimi obľúbenými. Sú variabilné, pohodlné, ľahko kombinovateľné a podčiarkujú vlastnosti tohto nádherného materiálu.A aby ani detičky neprišli skrátka, mám pre ne tiež zopár pekných vecí. Viete, čo je na ľanovom vlákne super v spojení s deťmi? Patrí k najpevnejším prírodným vláknam, preto sa len tak ľahko nezničí. Či na prechádzku alebo do piesku, vydrží všetko. Je to také pekné oblečenie na každý deň.Nosením a praním sa tento materiál zušľachťuje, čím viac je používaný, tým je mäkší a jemnejší. Tieto kúsky prežijú v šatníku všetko ostatné oblečenie. Predstavujem si, že raz svoje ľanové šaty odovzdám dcére a ona ich bude s radosťou nosiť. Ale uvidíme, možno bude mať celkom iný vkus...

Komentáre

misha_cards ...veľmi veľmi pekné a tá bodkovaná lampa nemá chybu ! :)

2015-05-27 07:25:06

itka Ja tak milujem konopne platno. Na bezne oblecenie vsak malo vhodne. Ale lan je tiez vynikajuca volba.

2015-05-27 07:42:23

MARYAMAD Krásny žurnál! Lampa je perfektná :-)

2015-05-27 08:39:35

shabby.romantic Super. Som rada, že Slovensko konečne objavuje tento úžasný materiál.

2015-05-27 10:04:22

Heavenly Ďakujem všetkým!

2015-05-30 15:52:51

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Heavenly
Heavenly
158 predaných ks, 107 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Autorské ľanové oblečenie na každý deň. Prudko nositeľné variabilné strihy s iskričkou nostalgie a mäkkučký prírodný materiál - to je láska na prvý pohľad. Všetko navrhnuté a ušité doma na Slovensku. Zero waste výroba.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ľanové košeľové šaty pre mamu - 5593181_Ľanové košeľové šaty pre mamu by Heavenly
 12 komentárov
 Páči sa 137 ľudom
65,- €
 - Dievčenské ľanové šatočky - 5593167_Dievčenské ľanové šatočky by Heavenly
 3 komentárov
 Páči sa 43 ľudom
38,- €
 - Kraťasky MIA koralové - 9013163_Kraťasky MIA koralové by Heavenly
 3 komentárov
 Páči sa 44 ľudom
26,- €
 - Chlapčenská ľanová košieľka - 5593142_Chlapčenská ľanová košieľka by Heavenly
 Páči sa 8 ľudom
29,- €
 - Ľanové háremky prírodné - 5469929_Ľanové háremky prírodné by Heavenly
 3 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
24,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »