Domov » Žurnál+ » Autor: Júlia Šmidáková

Žurnál+

Jemnosť zvaná merino

Júlia Š. » Rady a info / 2016-02-28 18:41:45 /  3 komentáre / 9 lajkov

Pamätáte sa na pichľavé vlnené svetre, ktoré nám obliekali do školy naše mamy? Dnes sme mamy my a presne toto sa nám vybaví, keď sa povie "vlna". Tak čo teda obliecť bábätkám, aby boli chránené pred chladom a zároveň sa cítili pohodlne?

V našich zemepisných šírkach sa ovce chovali už oddávna. Toto zvieratko dávalo našim predkom nielen mäso, mlieko, ale aj vlnu. Tradícia spracovávania ovčej vlny je na Slovensku veľmi stará.

Vlna sa nám však spája aj s jednou nepríjemnou vlastnosťou, ktorú sme museli tolerovať - "kúše". Keďže sme doteraz nepočuli o vlne merino, neverili by sme, že vlna vie byť aj veľmi jemná a mäkká. Dokonca taká mäkučká, že ju bez obáv môžeme obliecť aj tým najmenším bábätkám priamo na pokožku.

Čo je vlastne merino?

Vlna merino je jednou z najlepších a najkvalitnejších vĺn ovce druhu Merino. Tieto jemnovlnné ovečky boli vyšľachtené v Španielsku v 14. storočí. Boli také vzácne, že španielske kráľovstvo ich vývoz trestalo smrťou. Vlna merino preto stáročia patrila k najdrahším obchodným artiklom. Dnes pochádza veľká časť merino produkcie z Nového Zélandu, kde majú ovečky najlepšie podmienky na to, aby im takáto jemná vlna narástla.

V našich končinách bol pojem merino ešte donedávna celkom neznámy. Tento materiál je krásne jemný, ale zachováva si skvelé vlastnosti vlny, ktoré poznali už naše prababičky:

V prvom rade výborne zahreje. Dokáže udržiavať teplotu tela a neprepúšťa teplotu z vonku. To funguje aj naopak - v teplejších dňoch zasa udržiava telo chladnejším a neprepúšťa teplo z ovzdušia. Preto sú merino výrobky vhodné do prechodného obdobia, na jar a jeseň, kedy sa teplota vonku často mení aj počas jedinej prechádzky. Vaše bábätko sa aj napriek tomu bude cítiť komfortne. Merino sa práve vďaka týmto vlastnostiam hojne využíva ako materiál pre funkčné outdoorové oblečenie.
Dobre odvádza vlhkosť - ak sa dieťatko spotí, vlna pot odvedie preč od tela a ono je stále suché. Ak je vonku vlhké počasie, vlna dokáže absorbovať vlhkosť rovnajúcu sa až tretine svojej váhy a napriek tomu ostáva na dotyk suchá.
Na rozdiel od syntetických materiálov je priedušná. Umožňuje pokožke dýchať a pomáha telu udržiavať si teplotu, akú práve potrebuje.
Má samočistiacu a antibakteriálnu schopnosť. Neutralizuje soli, nachádzajúce sa v pote a oblečenie tak ostáva dlhodobo bez zápachu. Takisto vďaka keratínu dokáže na seba viazať baktérie, je antialergénna a vhodná aj pre ľudí s citlivou pokožkou.
Vysoký stupeň ochrany pred UV-žiarením.

Ako udržiavame výrobky z merino vlny?

Vlna merino je stále vlnou a preto s ňou treba zaobchádzať jemne. Vlna, s ktorou pracujem, má úpravu Superwash, čo umožňuje jej pranie v práčke na 40°C.

Napriek tomu osobne vlnené výrobky do práčky nedávam. Vlnu je najlepšie prať v rukách pri stálej teplote do 30°C, to znamená vo vlažnej vode. Nesmieme jej spôsobiť tepelný šok, inak by sa zrazila a splstnatela by. Keďže vlnené vlákno je veľmi podobné ľudskému vlasu, do vody pridávame namiesto prášku na pranie trocha šampónu na vlasy. Prášok ani iné čistiace prostriedky okrem špeciálnych prostriedkov na vlnu neodporúčam. Vlnu potom jemne preperieme v rukách, pláchame rovnako vo vlažnej (nie studenej) vode. Výrobok zľahka vyžmýkame a položíme vodorovne na uterák, rozprestretý na vrchu sušiaka na prádlo. Nesušíme zvisle, aby sa výrobok nedeformoval.

Vo všeobecnosti sa ale vlna veľmi nešpiní, špina, ktorá sa k nej dostáva, ostane na povrchu a dá sa ľahko striasť. Preto vlnené výrobky netreba prať často, ani to neodporúčam. Z času na čas ich stačí vyvetrať, zavesené na balkóne.

Verím, že aj vás očaril tento skvelý materiál, a že vecičky z neho budú robiť radosť aj vašim drobcom.

Komentáre

studienka vďaka za pre mňa veľmi užitočné informácie

2016-02-29 20:23:08

Heavenly Milá Lestatova, ovčia vlna typu Valaška a Merino vlna sú dve rôzne veci. Skúste si predstaviť výrobky z Valašky pre bábätká. Vy by ste takú vlnu bábätku obliekla? Druhá vec - s článkom, na ktorý odkazujete plne súhlasím. Rada nosím výrobky z vlny, klasickej vlny, a tiež mi je smutno z toho, že na Slovensku sa proste nedá zohnať kvalitne spracovaná domáca vlna, z ktorej by sa dalo šiť, aj keď tradícia spracovávania vlny je tu silná. Po tieto veci žiaľ musíme chodiť do zahraničia. Dopyt by tu možno bol, ale ponuka chýba. Rovnako je to v celom odevnom priemysle a textilnej výrobe, ktorý bol za minulého režimu veľmi rozvinutý a dnes po ňom niet ani stopy. Problém je obsiahlejší, než by sa mohlo zdať.

2016-03-02 09:57:07

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Heavenly
Heavenly
158 predaných ks, 107 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Autorské ľanové oblečenie na každý deň. Prudko nositeľné variabilné strihy s iskričkou nostalgie a mäkkučký prírodný materiál - to je láska na prvý pohľad. Všetko navrhnuté a ušité doma na Slovensku. Zero waste výroba.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Merino čiapočka staroružová - 6026622_Merino čiapočka staroružová by Heavenly
 2 komentárov
 Páči sa 57 ľudom
14,60 €
 - Merino ponožtičky staroružové - 6027057_Merino ponožtičky staroružové by Heavenly
 3 komentárov
 Páči sa 71 ľudom
9,- €
 - Merino nákrčník tyrkysový - 6031053_Merino nákrčník tyrkysový by Heavenly
 Páči sa 3 ľudom
9,- €
 - Merino súpravička tyrkysová - 6031175_Merino súpravička tyrkysová by Heavenly
 2 komentárov
 Páči sa 24 ľudom
58,24 €
 - Merino súprava levanduľová - 6047529_Merino súprava levanduľová by Heavenly
 Páči sa 21 ľudom
58,24 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »