Štefan B. » Osobné Blogy / 2015-08-05 12:13:03 / 10 komentárov / 14 lajkov
Najstaršie údaje o používaní konope sa datujú až do roku sedem tisíc pred naším letopočtom, do mladšej doby kamennej, čo obyčajne definujeme ako začiatok ‘‘neolitu‘‘ – prví poľnohospodári, a pochádzajú z oblasti starého Babylonu. Absolutórium za najväčší rozmach v pestovaní i všestrannom využívaní konope v dejinách však patrí Číne, odkiaľ z oblasti údolia Žltej rieky pochádza aj jedno z prvých svedectiev o kultúrnom využití tejto rastliny. Predpokladá sa, že ľudia poznali konope a silu jeho využitia už dávno predtým. Šaty, ktoré ľudia nosili, siete, ktorými lovili ryby i zver, lana, ktoré používali, všetko bolo vyrobené z dlhých, pevných a odolných vlákien konope. Starovekí Číňania sa však spoliehali na silu tejto rastliny omnoho častejšie, než iba v prípadoch s využitím vlákna. Spotrebovali každú jej časť: korene a listy v medicíne,stonku na textil, povrazy a papier, semena na jedlo a olej. Číňania sa naučili zo semien lisovať cenný olej technikou, používanou ešte v 20. storočí. Lisovane semena produkujú 20 až 30 % oleja. Ten sa používal na varenie, do lámp na svietenie, do farieb, k výrobe mydla. Odpad po lisovaní ma dostatok živín, aby bol výživným krmivom pre domáce zvieratá. Konopne vlákna zo starého šatstva a sieti sa používali pri výrobe papiera, ktorý tak získal zvýšenú trvanlivosť a zachoval sa dodnes v hroboch z obdobia 100 rokov p.n.l. ( podobný papier sa momentálne používa na výrobu bankoviek v Kanade,alebo na lepšie vydanie biblie ). Korene sa vo forme cesta prikladali na rany k zmierneniu bolesti zlomeniny a pri operáciách. Ani účinky listov a kvetov nezostali dlho nepovšimnuté.V Číne, ako aj v ďalších oblastiach, mala konopa spolu s inými halucinogénnymi rastlinami veľmi dôležitú pozíciu pri vytváraní náboženstiev a v živote vtedajších komunít vôbec.
Do Európy priniesli konope severnou cestou 2800 rokov p.n.l. Skýti. Konopne vlákno sa stalo na čas hlavnou plodinou v histórii takmer každej európskej krajiny, kde ľudia taktiež ocenili silu tejto rastliny a jej skutočne všestranné využitie. S rozmachom obchodu sa novými cestami semená dostali do všetkých kútov známeho sveta. Prví osadníci novovznikajúcich amerických kolónií ich so sebou priviezli a konopný priemysel zažil práve v Amerike nebývalý rozmach. Veľký dôkaz o užitočnosti konope sa prejavil v recyklačnom priemysle – konopné oblečenie a lodné plachty sa menili na papier. Otcovia americkej nezávislosti boli silnými obhajcami národnej ekonomiky založenej na využívaní konope. George Washington a Thomas Jefferson boli sami dlhoročnými pestovateľmi konope. Konope bolo legálnym platidlom vo veľkejčasti Ameriky od roku 1632 až do začiatku 19. storočia.
V 18. storočí produkuje Rusko 80 % konope používaného na západe. V druhej polovici 18. storočia kupuje Veľká Británia 90 % konope z Ruska a Britské námorníctvo je tak odkázané na Ruské konope. Jeden z hlavných dôvodov vojny v roku 1812, v ktorej bojovala Amerika proti Británii,bol prístup k Ruskému konope. V roku 1807 spojenec Ameriky Napoleon a Rusky cár Alexander podpisujú zmluvu, podľa ktorej Rusko prestane legálne obchodovať s Anglickom. Cieľom Napoleonovej stratégie bolo zastaviť dodavky Ruského konope Anglicku a týmto zničiť Anglické vojnové loďstvo, ktoré by sa bez kvalitných konopných plachtovín len ťažko zaobišlo a bolo by nútené zastaviť blokádu Francúzka a kontinentu. Cár tuto zmluvu nedodržal a Napoleon v júni 1812 napadá Rusko. Kvôli krutej zime a Ruskej vojenskej taktike je porazený. V decembri 1814 podpisuje Anglicko zmluvu so Spojenými štátmi v ktorej súhlasí, že už nikdy nebude obťažovať americké obchodne lode dovážajúce tiež konope z Ruska.
‘‘Keď bolo konope tak dôležité v obdobiach vojen, prečo ho naďalej nevyužívame aj k mierovým účelom? ‘‘
Krátke zábavné video o histórii konope (v angličtine).
a-moda u nás sa pestovalo konope vo veľkom pri Nitre / Ivánka - Krškany/ . Súčasťou bola aj veľká fabrika na spracovanie.Ešte dlho po zrušení pestovania tejto rastliny, si našla cestu na slnko hlavne pri železnici - v jarku / nezmar/ . :))
HenrietaMocova A vlastne ako je to teraz, kde sa pestuje? Veď napr na oblečenie, laná, špagáty..... sa stále používa, niekto to predsa musí pestovať?!?
No my čo sme mali v minulosti oblečenie z konope, musím povedať, že je oveľa príjemnejší, mäkší materiál ako napr rifle, ale aj menej odolný.
Pekný žurnálik, vďaka :-D
Happyhempy kiež by si táto výnimočná rastlina našla cestu späť na slovenké polia. V prvom rade by si ale ľudia museli uvedomiť dôležitosť a nenahraditeľné výhody tejto rastliny na našej zemi. Budeme sa o to snažiť ;)
pjegava Na Slovensku pestuje konopu siatu napr. Lubomir Pastucha :)
Happyhempy Je rozdiel medzi konopím siatym pestovaným na vlákno a na semeno. V roku 2014 sa na slovensku konope siate na semeno pestovalo na vyše 67 hektároch. Je skvelé, že pestovanie konopy siatej na slovensku z roka na rok rastie. Najväčším pestovateľom konopy siatej na vlákno na svete je Čína. V európe je to napr. Rumunsko, ktoré je známe po celom svete svojím pestovaním a výrobou konopných látok, ich kvalitou a tiež zachovaním tradičných procesov už pri samotnom spracovaní konopných vlákien, odkiaľ pochádzajú aj naše kvalitné bio-konopné textílie.
HenrietaMocova Aha, takže ako som si myslela, musí ho niekto pestovať! :-) Minulý víkend sme zrovna narazili na pole s konopou, ale rastliny boli v zúfalom stave z tohto suchého leta. Z tých veru laná nebudú :-( tak možno čaj :-)
a-moda a vlastne teraz ma napadlo. v mojom okolí sa pohybuje pani , ktorá sa prezentuje ako "konopný dvor " /tuším aj na fb/ . tiež som nevedela , že je lahodná konopná múka napr., semiačka do jogurtu a pod. ani neviem , čo všetko to obnáša.
to konope pri Nitre rástlo ako divé a rastliny to boli ozaj vysoké . :))) obdivovali sme ich cestou vlakom / do školy/. vtedy sme ani poňatia nemali o inom "blahom " účinku. teraz pre zmenu to vidím z okna - díler a hŕba feťákov - dosť široké okolie sa tu schádza .
úbohí rodičia :))))))
HenrietaMocova ále pokiaľ viem, to čo sa používa na odievanie, či na iné úžitkové veci oné opojné účinky nemá
Happyhempy Áno Henrieta, určite ste narazili na pole s konopou pestovanou na semeno alebo aj na ten čaj :). Pokiaľ viem, na slovensku sa konope na vlákno žiaľ nepestuje, no pevne verím, že bude :)
Správne, konope siate oné opojné účinky nema :) Na to sa pestuje konope indické, ktoré sa využívie tiež aj na lekárske účeli, o tom možno v ďalšom článku.
Happyhempy Áno a-moda, konopný dvor poznáme. Robia skvelú prácu :)
Konopné semiačka sú vážne skvelé (zvlášť lúpané) a veľmi výživné, taktiež ako konopný olej, múka atď. Vrelo doporučujem :) (a žiadny strach, opojné účinky to nemá :D) O tom takťiež v ďalšom článku...
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »