Domov » Žurnál+ » Autor: Róbert Lacko

Žurnál+

Striebro vs. Biele zlato

Róbert L. » Tvorba / 2018-02-21 18:22:42 /  1 komentár / 8 lajkov

Pri výbere obrúčiek často nastane otázka z akého kovu by mali byť. Studený lesk, teda biely kov, je momentálne veľmi obľúbený a utláča klasické žlté zlato trošku do úzadia. Ja verím, že jeho čas sa ešte vráti.

No podme teda k bielym drahým kovom ako biele zlato a striebro. Často krát si ludia myslia, že je to jedno, že rozdiel nevidieť, ale mýlia sa. Ten rozdiel bude vidieť po čase.

Striebro je mäkšie ako biele zlato, čo je pri spracovávaní nepochybne výhodou, lebo zlatník sa tolko nenamáha, no dlhšie nosenie na ňom vdaka tomu zanechá svoje stopy. Čo bolo lesklé, už lesklé nieje, čo bolo matné, je vyhladené, rytiny sa rychlejšie ošúchajú.

Biele zlato nieje úplne biele, má žltkastý lesk. Je ale o dost belšie ako žlté vdaka prísade Niklu, ktorý ho robí aj značne tvrdšie od žltého zlata a neporovnatelne tvrdšie od striebra. Vďaka tomu je vhodnejšie na každodenné nosenie, nepoškriabe sa tak rýchlo a rytiny ostanú byt dlhšie viditelné. Ako všetko má aj ono však svoje mínus. Aby sme dosiahli ten krásny biely lesk, je nutná povrchová úprava, ktorá sa nazýva rhodiovanie. Tejto úprave venujem zvlášť žurnál. Ako som spomýnala je tu to negatívum, že sa nosením táto vrstva za pár rokov zoderie. Ja hovorím, že o každý šperk sa treba starať a preto každému odporúčam raz za 10 rokov dať svojmu šperku regeneračnú kúru, nech ho vyčistia, preleštia, vymenia kamienky a porhodiuju nanovo. Táto kúra nieje až taká drahá a máte po nej zasa krásny šperk.

Ale aby sme nekončili negat´vne, je tu určité pozitívum rhodiovania. A to je to, že nik nieje alergický na Rhodium. Sú ludia alergický na zlato, alebo im černie prst zo striebra, ale pri rhodiu si môžete byť istý, že spolu nebudete reagovať :)

Komentáre

norika21 Zaujímavé čítanie :-) Ďakujem

2018-02-21 20:19:03

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Goldenflower
Goldenflower
150 predaných ks, 74 hodnotení

Vitajte v našom obchodíku Šperkovnica. Sme malá zlatnícka dielna zo Štiavnice. Spolu s manželom vyrábame šperky zo zlata a striebra a drahých kameňov. Sme registrovaný na puncovom úrade pod značkou RL, ktorá je aj na našich šperkoch ako aj štát. punc

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »