Žurnál+

Jarno-letné bytie tak po našom

P
Gnatural775 predaných ks, 383 hodnotení

Zdenka G. » Tvorba / 2022-08-10 13:00:01 /  22 komentárov / 36 lajkov / 313x zobrazený

Pekný deň Vám za nás s Rudkom... mojím mužom prajeme;)

Možno ste si u nás v našom Gnatural všimli zmeny, ktorými prechádzame. Už sa to troška začalo koncom minulého roka, a teda od jari už aj tak oficiálne, sme v novom pracovnom švungu, kde pribudol aj môj muž. Keď som pred pár rokmi zakladala Gnatural, bol to môj a aj jeho sen. Tvoriť spolu výrobky v súlade s prírodou, ktoré budú odzrkadlovať nás dvoch a naše spoločné bytie. Snažíme sa, čo sa týka nášho bývania, robiť veci tak, aby sme z minima matriálu vedeli vytvoriť niečo užitočné, spolu ladiace a v takom tom našom duchu. Raz mi jedna pani z časopisu, kde robila rozhovor o našom bývaní so mnou, dala otázku, že do akého štýlu bývania by to mala zaradiť.... nooo ja neviem :D ja nechcem nikam patriť, do žiadneho chlievika, do žiadnej skupiny, do žiadneho smeru a to asi vo všetkom. Chcem byť svoja a prinášať si tým radosť. A to je to, čo ma baví. Robiť si radosť tvorením vecí po svojom a tým, že mi chodia správy, ako to robí radosť iným... čo viac si človek v živote môže želať. Vtedy je aj šťastný, spokojný, vyrovnaný a zdravý.

 

         

 

A prečo nebol Rudko 6 rokov jeho súčasťou, asi otázka, že? On aj bol, podporoval ma, vytvoril mi ateliér, obdivoval a chválil a túžil po takom tom bytí, ale priznajme si... chce to veľakrát kopec odvahy, viery v to čo robíme, povedať dosť a odísť z nejakej firmy, kde cinkne výplata na účet desiateho. Kde šéf povie toto urob, toto nám zabezpečí, že ti tá výplata toho desiateho cinkne na účet. Od mojich 18tich podnikám a teda ja zase nepoznám túto polaritu, že som odkázaná na niekoho, čo mi povie, ako mám robiť a čo mám robiť. Ale vžiť som sa aj tak vedela doňho a snažila sa ho postupne presviedčať, že keď má človek od Boha dary tvorenia, je až nevďačnosť ich nerozvíjať a nevyužívať a ,,len tak,, vo fabrike plniť príkazy čakať na fajront.

 

                                       

 

Môj muž rád tvorí z dreva a čo si ja vysnívam, nemá problém vyrobiť. Určite každá poznáme, že veľakrát máme niečo vysnívané, ale chýba niekto, kto by nám to podľa predstáv vyrobil... a tak mi do ateliéru povyrábal nábytok zo starého dreva, taký ako by som nikde nekúpila a to je jeden z darov tvorenia, ktorý má a ja som už dlhšie vedela, že by ho mal posúvať ďalej. Až som začala robiť kurzy maľovania a začali ženy chodiť ku nám do ateliéru a videli toto jeho tvorenie, začali si u neho objednávať takú skrinku, taký stolček, taký svietnik... ako mne vyrobil. To mu konečne začalo dávať odvahu zatiaľ len prijať možnosť, že by to tak  niekedy mohlo byť, že by bol so mnou doma a tvoril.

 

        

 

Tak to bolo aj s maľovaním... a to už som tu asi raz spomínala ;) ako to takto môžeš namaľovať? A už si to skúsil niekedy? No a do pár mesiacov v našej ponuke pribudli printy jeho malieb. Všetci tí vtáčikovia a chrobáci, sú jeho tvorba.                             

 

 

                        

 

Keď mi vyrobil raz tento svietnik podľa jedného, ktorý som našla pri kontajneri :D ohoretý a poprosila som ho, že či mi niečo podobné nevyrobí... ani sme netušili, koľkokrát taký ešte bude robiť. Tak sa zapáčil, že minulé vianoce a zimu celú bol medzi našimi najpredávanejšimi vecami. Na kurze si asi každá s ním odišla :D. Smejem sa preto, lebo ani po tomto všetkom si Rudko naplno neuvedomoval, že je to to, čo má robiť. Ešte že prišla tá zvláštna doba, ktorá donútila ľudí byť doma a on zostal s mladším na OČR a ja som nenápadne začala jeho veci vsúvať do ponuky a začali sa predávať. Nakoniec zistil, že on nebude mať kedy popri tom chodiť do roboty :D. 

 

                                              

 

A ja som naďalej maľovala, maľovala a maľovala.... asi ma tu poznáte ako tú, čo stále nič nemá skladom, čo ma veľmi vždy mrzelo. Brala som len objednávky a čakacie doby boli stále väčšie a väčšie. Nevedela som nájsť východisko, ako mať veci skladom a neuštvať sa. Áno, aj ja tápem, aj keď už podníkám 25rokov. Je to škola... škola života, ako robiť robotu, poslanie, ktoré vás baví a napĺňa tak, aby vás to uživilo, neprestalo baviť vyhorením a aby ste to udržali v tej zdravej miere handmade, nie hnanie sa za biznisom. Fuška to niekedy docieliť. Buď som sa naháňala a všetci okolo boli spokojní a ja unavená, vyčerpaná som zisťovala podľa pípnutia sms, že strhli odvody, že prešiel ďalší mesiac. Alebo tá, čo odrovnala chrbát únavou a 3 dni sa dávala dokopy....

 

        

 

Vtedy prišiel na rad zase Rudko a podržal on mňa. Prišiel s nápadom tlačiť moje maľby. Tak to som zase začala ja štrajkovať, že toto nemôže v žiadnom prípade sa stať. Aby mňa nahradil nejaký stroj a samozrejme ego, ranená pýcha a pocit nenahraditeľnosti... veľa som sa musela prekonávať, aby som len trošička pripustila, že by to Gnatural a teda mne pomohlo. To Rudkovi stačilo na to, aby začal zháňať spôsoby, ako to docieliť, aby boli moje maľby tlačené autentické originálu. Prešli sme peripetiou firiem, ktoré tlačia na textil a zistili sme, že by to bolo nerentabilné a nerealizovateľné tak, ako som ja chcela a pre zákaznika cenovo neprijateľné, ak chceme zachovať tak širokú ponuku. Cena tlače takto farebných vecí by bola nižšia až pri veľkých množstvách a priznajme si, som detailistka a vadilo mi, že sa farebne nikde nevedeli do toho môho originálu trafiť. Tak ako to mám potom ponúkať za moje tvorenie?

 

            

 

Tak sme sa rozhodli investovať, riskovať, pokoriť strachy a obavy a kúpili si svoju tlačiareň na textil. Áno, chcelo to vo mne prelomiť ten strach z toho, že ma nahradí stroj za vieru v to, že mám len jedno zdravie a o to viac môžem vymýšľať nové prototypy, venovať sa viac kurzom a mať viac času aj na domácnosť a rodinu, ktorá sem tam musela počkať. A na také tie objednávky, ktoré ručne maľujem pre moje milé žienky, ktoré si radi počkajú na originál a ja im to veľmi rada namaľujem u nás na chalupe pod jabloňou v rámci môjho relaxu. Šaty, sukne, ktoré mi posielajú s dôverou, že naplnia ich očakávania, neviem maľovať v strese z termínov.

 

        

 

A tak Rudko našiel svoju novú záľubu, graficky upravuje moje maľby, lebo ja a technika... ja skôr estetika, fotenie, šitie a komunikácia s ľuďmi. On moje maľby postupne všetky graficky upravuje, tlačí, ja šijem, snažíme sa nesfukovať, že un už urobil maximum, aby sa to podobalo a ja mu poviem, že ešte skús. A ja sa nesfukovať, že tam vidím, že mi milimeter vymazal v PC z kvetinky :D. Sranda je to niekedy....

 

         

 

Tešíme sa, že si tlačené vecičky nachádzajú svojich majiteľov dokonca aj u žien, ktoré si u mňa bežne maľované veci predtým objednávali. Uvítali možnosť prania na väčšie teploty a to, že sú skladom a, samozrejme, aj nižšiu cenu. Takže posledné mesiace boli u nás o prekonávaní svojich obmedzení a o nachádzaní, čím ďalej, viac radosti z bytia. Ja mám viac času konečne na moje hobby a to je natieranie všetkého :D nábytku, vymaľovanie domu, vypekanie buchiet, chleba, žemlí, zaváranie, záhradku a Rudko radosť z toho, že vidí svietiť cez deň slniečko. Nie, ako v tých veľkých plechových hangároch, kde ani neviete, či je deň či noc a z toho, že už cíti, že môže práca napĺňať a baviť. 

 

         

 

A prečo to tu takto píšem... boli sme u jednej pani odovzdať sitá na sušenie byliniek, čo Rudko jej vyrobil, a pani varí sirupy, ale stále nemá odvahu odísť z práce v kancelárii a pýtala sa nás, že či sa to dá v dnešnej dobe živiť sa tým, čo človeka baví. Tak pre každú jednu, jedného z vás... áno dá! Aj napriek tomu všetkému, čo som v tomto článku písala a mohlo vyzerať ako negatívne a ťažké... keď to človek prekoná, dá sa. Lebo sú to len bubáky v našich hlavách, ktoré nám bránia. Nikdy nie hrrrr, ale pekne pomaličky, postupne a krok za krokom si žiť svoj sen a niečo, čo je len moje a neobzerať sa na to čo robí Zuzka, Katka... ustáť si najskôr pred sebou sama seba a potom to už pôjde ;)

Tak vás od nás zdravíme a berme ten život s nadhľadom a humorom. Veď aj tak tu živí z tohoto všetkého nevyviazneme... prečo si to tu neužiť v radosti a pohode.

Zdenka a Rudko Gnatural

 

     

Komentáre

SOMSTROM Práve v tejto chvíli som potrebovala nakopnúť do práce, ďakujem, podarilo sa vám to! Veľa úspechov.

2022-08-05 14:11:341x

Jarka_Papuckovo Jedným slovom krása, ja od vás mám obraz ktorý som dostala na 60 a je stále krásny, vždy keď naň pozriem hreje pri srdci. Prajem všetko dobré a veľa spokojných zákazníkov. :-)

2022-08-05 22:35:083x

taliaa pekná práca, krásne fotky.

2022-08-07 02:04:161x

Gnatural @SOMSTROM tak to ma teší, tiež občas potrebujem nakopnúť...asi to tak máme sem tam všetci. ;) Prajem nech sa darí.

2022-08-07 11:24:021x

Gnatural @Jarka_Papuckovo to ma teší, že obraz robí radosť. Veď o tom by to celé tvorenie asi aj malo byť...tá pridaná hodnota, keď niekto kto si niečo kúpi, mu to dáva dlhodobo dobrý pocit. A zase mne, keď sa časom takéto milé veci dozvedám. Ďakujem a prajem pekné dni.

2022-08-07 11:27:011x

Gnatural @taliaa Ďakujeme krásne. Veľmi si to cením. ;)

2022-08-07 11:27:411x

HelkaAndr Krásne napsané. Výrobky máte velmi pekné, s duší, príbehem a atmosférou :-)

2022-08-11 07:11:511x

FEmaleSK nádherný žurnál a fotky a všetko, dakujeme za krasne povzbudenie

2022-08-11 08:10:191x

Jeanette Ďakujem za Krásno ktoré žijete,aj mne to ako tvoriacej,aj pochybujúcej pomáha, keď viem o vašom odhodlaní pokračovať napriek problémom v originálnej ceste životom

2022-08-11 08:50:131x

ButterflyHandMade to je prekrásne,pastva pre oči isto aj pre ostatne zmysly :)

2022-08-11 11:28:391x

Gnatural @HelkaAndr Ďakujeme krásne ;)

2022-08-11 17:41:20

Gnatural @FEmaleSK Aj ja ďakujem za milé slová ;)

2022-08-11 17:42:40

Gnatural @Jeanette prajem čo najmenej pochybností a čo najviac radosti z tvorenia

2022-08-11 17:45:32

Gnatural @ButterflyHandMade Ďakujeme krásne ;)

2022-08-11 17:46:46

duvlaska Velmi pekne popisané. Vidiet, že vas práca baví a že si rozumiete a navzájom pomáhate. A tým prinášate do života aj radosť druhým. Ďakujem aj ja za povzbudenie.

2022-08-12 08:35:17

BioHandmade Krásne! Veľa šťastíčka v tvorbe aj v živote... ♥ ♥ ♥

2022-08-14 10:06:00

OliveLemon nádherné :)

2022-08-14 20:10:02

ModaDiLea Krásny, úprimný článok! Ja u vás často relaxujem a obdivujem. Aj sa chystám objednať a určite počkám aj 3mesiace na vašu tvorbu. Nádhera!!

Nech sa vám obom darí šikulkovia :)

2022-08-15 15:24:52

Gnatural @duvlaska ďakujeme krásne. Teší ma, že sa článok páči a prajem tiež radostné tvorenie

2022-08-16 21:24:47

Gnatural @Biohandmade ďakujeme podobne aj vám...nech sa darí ;)

2022-08-16 21:26:09

Gnatural @OliveLemon vďaka :)

2022-08-16 21:26:47

Gnatural @ModaDiLea joooj ďakujeme krásne ;) som rada, že sa vám u nás páči. Podobne aj vám a pekný zvyšok leta....

2022-08-16 21:28:20
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »