Domov » Žurnál+ » Autor: Katarína K.

Žurnál+

SAShE seriál – Letné parádenie

Celé leto sa bude maľovať, šmirgľovať, vyšívať a fotiť. Zapojte sa aj vy s vaším fotopostupom a vyhrajte štedré poukážky na vylepšenie vašej dielne!

Letné parádenie príbytkov: Recy-ľudová taburetka s úložným priestorom

Katarína K. » Fotopostupy a Návody / 2015-09-03 20:33:11 /  2 komentáre / 15 lajkov


Tento postup je časovo náročnejší ako naše ľudovo ladené podšálky (http://www.sashe.sk/Gizelle/journal/letne-paradenie-pribytkov-ludovo-ladene-podsalky). Avšak mali sme v pláne spraviť aj nejaký veľký projekt, tak aby sme vytvorili nielen niečo dekoratívne ale aj recyklované, úžitkové s úložným priestorom.

Budeme potrebovať:
- Staré väčšie rifle 1-2ks
- Perličky – rôzne farby
- Ihla
- Nožnice
- Ľudové motívy
- Kolieska + skrutky alebo pevné nožičky
- Drevené hranoly, drevené dosky
- Matice, podložky, metroskrutky
- Vŕtačku + široký vrták
- Brúsku
- Zošívačku + náboje
- Kladivo
- Stužku


Opätovne sme čerpali ľudové motívy z knihy Slovenská ľudová výšivka od A. Chlupovej a kol.
- Motív – vzor z kútnych plachiet, Čataj, 19. storočie – modrý motív
- Motív – vzor z rukávcov a mužských košieľ, okolie Trnavy, koniec 19. storočia – žltý motív
- Motív – vzor z rukávcov, okolie Rybian, začiatok 20. storočia – motív vtáčika
- Motív – vzor z rukávcov, okolie Poníky, začiatok 20. storočia – fialový motív
- Motív – vzor z rukávcov, okolie Fačkova, začiatok 20. storočia – zelený motív


Rozmery našej taburetky: priemer 42 cm, výška 38  cm + kolieska (alebo pevné nožičky)


Postup:
1. Staré väčšie rifle rozstriháme. Pripravíme si 6 kúskov látok s veľkosťou cca 25 cm x 25 cm. Na tieto kúsky látky vyšívame vybrané ľudové ornamenty.

Je na Vás aké farby sa Vám hodia do interiéru, či si vyberiete klasické farby, akej farby máte sedačku, či chcete aby taburetka kričala „Haló tu som“. My máme radi pestrosť. Náš prototyp má päť rôznych ornamentov (šiesty motív sme už nestíhali vyšiť – hádam neskoršie bude čas) . Avšak je pravdepodobné, že po prototype budeme vyrábať ďalší, vylepšený s jedným vzorom, resp. so vzorom z jedného miesta – Čataj, Trnava, Piešťany.
Pripájame zopár fotiek ako nám išlo vyšívanie.   


 

Vyšívame aj s horúčkou, lebo termín uzávierky súťaže nepustí.


Nasadenie sa stupňuje až ihla sa nám zlomila v rukách.2. Kostra taburetky:
Z dosák vyrežeme dve polkruhy s polomerom cca 20 cm – spodok taburetky, dve polkruhy s polomerom cca 21 cm – vrch taburetky a dve časti kruhu – vrchná časť úložného priestoru.

Hranoly – zrežeme v požadovanej dĺžke a v 120 stupňovom uhle, budeme potrebovať 12 hranolov, ktoré následne na koncoch prevŕtame.

Následne spodné dosky a vrchné časti úložného priestoru spojíme spolu s hranolmi (viď obrázok).


3. Vyšité motívy oendlujeme – cik cak steh aby sa nepárali. Zoradíme a následne skúšobne a pomocne nastehujeme predným jednoduchým stehom. Zošijeme a záševky rozžehlíme.


 

 

4. Druhé rifle rozstrihneme, zošijeme tak aby sme vytvorili čo najväčší kus látky, to bude vrch našej taburetky. Vystrihneme kruh, ktorý oendlujeme, záševky rozžehlíme.5. Vrch a spodok zošitých motívov zahneme a zošijeme tak, aby sme prípadne mohli tam vložiť gumičku. Na začiatok a koniec prišijeme stužku, zvoľte radšej takú aby sa nešmýkala a nerozväzovala.

6. Ostré hrany na taburetke zrežeme brúskou. Pripevníme kolieska na spodný diel. Vrchný diel spojíme pomocou ďalšej dosky. Na vrchom diely navŕtame dierky tak aby nám vrchný diel sedel.

7. Vystrihneme z filcu pás na bok a tri kruhy na vrch taburetky. Na bok taburetky pomocou zošívačky prišijeme pás, a na vrch taburetky navrstvíme filc a taktiež pomocou zošívačky prišijeme. Následne prišijeme aj riflový poťah.


8. Na taburetku pripevníme zošité vyšívané motívy, využijeme ihneď úložný priestor a môže sa na nej sedieť alebo nôžky si vykladať :))


 

Návrh a realizácia tím GizellePrajeme pekný deň :))

Komentáre

BibaDesign Tá retiazka vyzerá akoby bola vyšívaná krivou ihlou! Super! :)

2015-09-03 20:58:48

Gizelle áno je to retiazkový steh. Vyšívanie krivou ihlou sme ešte nikdy nerobili, nám sa zdajú maximálne podobne. Ak rady sa necháme poučiť.:)) Ak máte nejaký link alebo niečo iné..:)

2015-09-04 11:29:48

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Gizelle
Gizelle
5 predaných ks

Každá žena má v sebe trošku jemnosti, drzosti, pokory, razantnosti, elegancie, a to všetko sa budeme snažiť preniesť aj do našich produktov. Prioritne sa budeme venovať ženám.

Letné parádenie

www.sashe.sk/serial/letneparadenie

Celé leto sa bude maľovať, šmirgľovať, vyšívať a fotiť. Zapojte sa aj vy s vaším fotopostupom a vyhrajte štedré poukážky na vylepšenie vašej dielne!

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »