Domov » Žurnál+ » Autor: Margita Kissová

Žurnál+

O druhej sukni a prvých dojmoch

Margita K. » Blogy / 2016-10-09 20:47:25 /  14 komentárov / 47 lajkov

Tá látka nemusí byť nejaká drahá a ani superpekná. Bude to moja prvá sukňa, tak keby aj bola nenositeľná, precvičím si aspoň šitie...

Čo čert nechcel, z plánovanej prvej sa stala moja tretia vec šitá v rámci kurzu, ktorý navštevujem. To už by bola aj celkom hanba pokaziť to. Namiesto rozoviatej a vzdušnej sukne som teraz vytvorila lesklú, trochu priliehavejšiu. Podšitú. A dokonca so zipsom!

Látku sme kupovali s mojou lektorkou Zuzkou kedysi v lete 2014, ešte keď som si naivne myslela, že ma Pán Králik (mnohým známy ako ušatý aktér jedného z mojich starších žurnálov) nezamestná na ďalších pár ročných období. (A ešte keď som netušila, že budem o pár mesiacov bývať v bezprostrednej blízkosti vtedy ďalekej galantérie. Ach, tie náhody.) Uplynulo niekoľko mesiacov, látka a ostatné sukňové príslušenstvo ostalo v skrini a ja som skrivila ústa v nemom úžase, keď som látku rozprestrela na jeseň roku 2015. Tie farby! Ten motív! Ono sa to leskne! Je to zhora nadol, zdola nahor - alebo ako to je?!

Najhorší boj som však neviedla so vzorom, ale s materiálom ako takým. Našťastie šitie a s ním spojené veci ma naučili vniesť sa do natoľko silného stavu zen, že keď sa mi látka kĺzala pri strihaní či stehovaní, alebo keď sa na tú samú farebnú kĺzavosť nedalo kresliť kriedou, preniesla som kĺzavosť látky do mojej duše a prípadný hnev a nadávky sa odšmykli skôr, než som si stihla pichnúť do prsta. Psychická pohoda: level teflon.

A musím povedať, že čím ďalej, tým mám radšej oblečenie s príbehom. Nie sú mi milé príbehy putovania z fabrikového dusna kdesi v Ázii ku mne do skrine alebo príbehy s hororovým nádychom o tom, koľko misiek ryže si vie mladá krajčírka kúpiť za „výplatu“. A ani príbehy s fantasy-nádychom o tom, ako sa bezhlavo zamilujem do nejakého kúsku a dni, týždne až mesiace sa naň chodím dívať do butiku a odtŕham si od úst, aby som si šaty mohla dovoliť presne v deň D, kedy potrebujem byť očarujúca. (A potom sa mi kočiar premení na tekvicu, lebo nestihnem odísť z bálu pred polnocou.)

Najradšej mám rada príbehy mnou vyrobených kúskov. V každom sa miešajú mnohé emócie, momenty prekvapení a pochybnosti (Ty slizká látka úhorovitá, zapálim ťa, rozstrihám!!! ... Že KOĽKO meriam v páse? ... Nemala som ísť radšej na ten kurz keramiky...?).

Ako prišla jeseň - čas nových začiatkov, nových príbehov - skúsim veru aj ja ušiť čosi o level vyššie. Doslova. 

A hádam sa vyhnem príbehu Ako bola sukňa na klinec zvedavá a po prvom nosení ostala deravá.

Veľmi by ma zaujímalo, aké sú vaše kúsky, ktoré vás najviac potrápili a nakoniec i potešili happy-endom. Prieky počas tvorivého procesu, až ste si mysleli, že to ten kus látky či iného materiálu robia naschvál a keď vypnete svetlo v dielni, smejú sa na vás s ostatnými kúskami a i nástroje sa pridajú ku chechtaniu. Komplimenty od známych i neznámych, pohodlné a príjemné nosenie a kúsok s vaším rukopisom po tvorivom procese. Máte čosi také? :) 

P.S. I tento článok bol s malými obmenami zverejnený na blogu, tak ak naň kdesi po internetoch natrafíte, nie je to nič šlohnuté :) 

Komentáre

Tanflow :D píš a ši !))) A veľký súhlas s Tvojim názorom na tvorbu šatníka. A tento strih milujem. No a tie farby...♡

2016-10-10 09:00:202x

etede Aj ja sa pridávam k horeuvedeným slovám, článok je veľmi pekne napísaný, šitie sa Ti darí, sukne tohto typu patria medzi moje obľúbené, každú volnú chviľu sa zaoberám šitím, háčkovaním atď. Nikde a nikdy sa vôbec nenudím.

2016-10-10 09:39:281x

SlovAB áno, máme také rukopisy... a tiež si zanadávam, na seba, na látku, na pavúka v kúte, celý svet za to môže, keď sa niečo nedarí... ale keď sa vydarí... !!! skromná ľavá a pravá... "... a za všetkým len TY..."

2016-10-10 10:27:092x

Andy.Art Sukňa je ozaj vydarená :) teším sa s Tebou!

Prednedávnom som ušila kabelku pre mamu a ďalšiu pre sestru - tak to bola poriadna drina :) poriadne som sa potrápila ... ale stálo za to - boli nadšené!

Oblečenie s príbehom...ÁNO! Presne toto potrebujeme :)

Len tak ďalej ;)

2016-10-10 12:04:581x

Gitoleia Ďakujem za krásne reakcie! :) A presne ako píše e.z.d. o tej nude - nerozumiem ľuďom, ktorí sa dokážu nudiť, nevedia, čo s časom a pretáčajú palčekmi namiesto lepšieho zamestnania rúk :) Je skvelé občas takto "potrápiť" seba samého - vlastne ani neviem, prečo, ale myslím si, že menšie peripetie (ale i regulérne a občas drsné zlyhania) k tomu patria, hlavne to človek nesmie vzdať. Veď nakoniec aj to tak vždy dobre dopadne. (Možno až o nejaký ten čas, ale predsa.)

2016-10-10 15:12:57

HenrietaMocova ó sukňa je rozhodne super! To s tou nudou-mám presne rovnaký názor. Tiež mám väčšinou problém, že sú dni príliš krátke :-) Ten kurz bol iste skvelý nápad (škoda u nás nič také nie je :-().

Ja sa vo voľnom čase pokúšam šiť, ale ako samouk s pomocou kníh a dobrých tipov tu od sasheniek preto ma vždy poteší žurnál o šití :-)

tiež sa mi podarila už jedna nositeľná sukňa :-) a jeden kabátik pre psa! Pes je skvelý objekt, nesťažuje sa, že sa mu na kabátiku niečo nepáči :-)

Držím palce a čakám na pokračovanie..

2016-10-10 17:51:121x

hoblinka To je paraaada :-))))

2016-10-10 18:21:221x

weim Nadherna farba sukienky! :) ja presne viem o com pises.. Najlepsie je ked sa ucis sit sama. Ked si spomeniem na moje vytvory pociatocne, neviem ci sa mam smiat alebo plakat.. :D

2016-10-10 18:26:411x

Badi Mám rada pekné slohy, ktoré majú dušu a mám rada, keď si ľudia vyskúšajú niečo ušiť, či vyrobiť. Som profesionálna krajčírka a neraz radšej dám zarobiť číňanke na misku ryže, lebo ..... (to by bolo na dlho) .No mám rada, keď stretnem ľudí, ktorý dokážu niečo vytvoriť aj sami . :D.

Držím palce a nech sa v šití darí...

2016-10-11 09:23:261x

Gitoleia Teším sa, že zdieľate vaše skúsenosti a vlastné "ako to mám ja" - všetci to máme nejak podobné a nejak úplne odlišné, mne sa to veľmi páči a rada si čítam o skúsenostiach, názoroch a cestách iných.

Heni, ešte keď som žila v Bratislave, hľadala som si kurz, no žiaden mi nevyhovoval. Podobne som na tom bola v Prahe, no potom zapracovala náhoda (?) a natrafila som na kurz, ktorý mi vyhovoval zo všetkých stránok. Neviem ale, či by som si našla rovnako super iný kurz, ak by sa moja lektorka Zuzka napríklad odsťahovala :D Je to ťažké nájsť si skutočne skúseného a šikovného človeka, ktorý má aj to akési pedagogično v sebe. Aj ja držím palce pri tvorbe i šití!

Weim, ja mám inak takého medvedíka... prvého, ktorého som spravila a... je to presne kúsok, pri ktorom neviem, či sa mám smiať alebo plakať :D Ale má vraj talizmanovské schopnosti, tak sa pri pohľade naň len usmievam :)

Badi, ďakujem za milé slová a palce :)

2016-10-11 10:04:30

sandrika aké fajné čítanie, pobavila si ma, rovnako ako predchádzajúcimi žurnálikmi :))) ... a k tej nude ?! moja milá zlatá omama hovorievala: "nudí sa len hlupák" :)))

2016-10-12 11:30:08

SusSi12 Pekný dník.Tak toto sa super citalo ,dakujem pookriala som u Vás.Nech sa darí ;)

2016-10-18 09:23:05

Gitoleia Ďakujem vám Sandika aj SusSi :)

2016-10-18 09:39:10

PohladnicePreRadost áno áno áno .... oplatilo sa :) .... skvelý článok ! normálne mám chuť začať šiť :)

2017-03-29 12:43:35

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Gitoleia
Gitoleia

Mám rada peknô a prácu šikovných rúk. Aj vlastné ruky - občas obe trochu ľavé - mám rada a rada ich zamestnávam. Som pravidelný sashe-sa-kochajúci sánkopadač a nad krásou výskač. Píšem pod ByMargita.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »