Domov » Žurnál+ » Autor: Diana Decsiová

Žurnál+

Tipy ako bez poškodenia zabaliť rastliny a smelo ich poslať do sveta

Diana D. » Rady a info / 2021-08-23 18:58:52 /  Pridaj komentár / 6 lajkov

     Dostávame pomerne veľké množstvo správ tu na sashe ale aj na sociálnych sietiach ohľadne balenia živých rastlín a ich  posielania cez dopravné služby.

 

  • Je to bezpečné?
  • Prežijú to tie rastliny?
  • Nedolámu sa?
  • Čo je výhodnejšie a bezpečnejšie: pošta, packeta/zásielkovňa či kuriér?


       Tí, ktorí by radi mali vo svoje zbierke unikátnejšie rastlinky, vedia,  že v lokálnych hobby centrách či supermarketoch ich tak ľahko nezískajú, preto  jedinou možnosťou je  dodávka cez zásielkovňu, kuriéra alebo pošty ak nebývate v bezprostrednej blízkosti Obchodíku, kt. sa zameriava práve na podobné raritky a ťažšie zohnateľné kúsky.

Zopár príkladov z ateliéru Flor.elle

A/  Pellionia repens Rainbow wine

B/ Cissus Amazonica ( patrhenocissus Amazonica)

C/ Trandescantia Zanonia

D/ Passiflora trifasciata (Tricolored passion vine)

E/ Philodendron Pink Princess

pozn. využívame služby všetkých vyššie spomenutých dopravných a zásielkových spoločností. Pre veľké rastinky, resp. rastlinky objednané do zahraničia, sú to služby kuriéra, pre  menšie rastlinky a lokálny dopyt je to pošta alebo packeta( zásielkovňa). 

-  pri výbere osobného  odberu našim zákazníkom, pri rastlinkách fixujeme len ich kochlíkovú časť v krabici, aby sa cestou autom do ich nového domova nepoškodili. 

         

Mnohé firmy si uvedomujú budúcnosť( ja vravím prítomnosť) e-commerce a zmenu v paradigme bežného lokálneho obchodovania. Je preto nevyhnutné, aby sa vydávali prostriedky a smerovanie energie na bezpečné balenie a včasnú dodávku. Áno, platí to aj pre  segment rastlinárstva a floristiky.

Dnes by sme Vám radi predstavili 3 spôsoby bezpečného balenia ako pre rastlinky, odrezky, tak isto aj pre kupujúcich.

1. Balenie odrezkov
2. Balenie rastlín v kochlíku
3. Ekologické Balenie rastlín

1. Bezpečné balenie odrezkov je veľmi jednoduché a mohli by sme ho rozdeliť do troch častí:A/ zafixujeme koreňovú časť: použijeme na to vlhkú papierovú utierku ( bez vôní a chemických zložiek) a fóliu. Fixujeme lepiacou páskou tak, aby sa koreňová časť rastlinky nehýbala,  ale stále vedela dýchať

B/ Zafixujeme celú rastlinku. My používame pukačkovú ochrannú fóliu. Podľa krehkosti rastliny volíme vrstvy a potom este zabalíme do poslednej papierovej vrstvy.

C/ Takto zabalený odrezok dávame do krabice s primeranou veľkosťou , kt. kopíruje zabalenú rastlinku. Priestor medzi obalom a stenami krabice vypĺňame papierom( letákmi). Výplň si môžete zvolit podla vlastného zvášenia( poliesterové vločky, plastové valkúšiky). My uprednostňujeme papier alebo lykovú kôru kvoli udržateľnosti a s ohľadom na ochranu a minimalizovanie zátaze na prírodu.

            2. Bezpečné balenie rastlín rovnako nie je žiadna veda  a po prvých pár pokusoch je to už rutina. Postup môžeme rozdeliť do 4 častí:A/ Navlhčenú papierovú utierku položíme na subtrát rastliny v kochlíku ( použijeme toľko kusov, koľko je potrebných na zakrytie substrátu
B/ kochlík dáme do desiatového sáčika a na povrchu substrátu okolo rastliny ho riadne zafixujeme , aby sa substrán nevysypal
C/ Takto zafixovaný kochlík s rastlinkou zatočíme ako wrap do ochranného obalu, kt. upevňujeme lepiacou páskou. My používame pukačkovú ochrannú fóliu. Podľa krehkosti rastliny volíme vrstvy a potom este zabalime do poslednej papierovej vrstvy, kt. podľa potreby zopneme spinkovačom
D/ Takto zabalenú rastlinku v kochlíku ukladáme do krabice s primeranou veľkosťou , kt. kopíruje zabalenú rastlinku. Priestor medzi obalom a stenami krabice vypĺňame papierom( letákmi). Výpln si mozete zvolit podla vlastného zvášenia( poliesterové vloćky, plastové valkúšiky). My uprednostňujeme papier alebo lykovú kôru kvoli udržateľnosti a s ohľadom na ochranu a minimalizovanie zátaze na prírodu

 

3/ Ekologické balenie rastliniek a odrezkov: 

- docielime tak, že všetky vyššie spomenuté materiály, kt. potrebujeme na bezpečné fixovanie koreňov, kochlíka a celého odrezku či rastlinky nahradíme ekologickými resp. recyklovateľnými ( lepiace pásky papierové, obaly, výplne, krabice)  materiálmi

- rovnako môžeme napísať na krabicu milý odkaz v podobe slov " Nezabudni ma zrecyklovať" či " Ďakujem, že ma použiješ znovu. Tvoja nová krabica"

        TIP:  S DM (drogery market) máme dohodu v rámci nášho programu udržateľnosti a dodávajú nám krabice určené na vyhodenie, kt. vo Flor.elle recyklujeme a znovu im vdychujeme život pri balení rastliniek a našich botanických dielok. Učíme našich zákazníkov, aby tak robili rovnako. Takto krabica bude kolovať až pokým nebude zrelá na vyhadzovov a následnú recykláciu. 

 

Veríme, že sme Vám trošku pomohli porozumieť princípom vrstvenia a balenia rastliniek. Pokiaľ Vy samy rastlinky posielate, tak snáď aj trochu inšpirácie a sebavedomia. Veď prvýkrát sa aj nám triasli ruky :)

 

Krásny večer, milí priatelia.

S láskou,

Diana

Flor.elle 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Pellionia repens Rainbow wine  - 13607059_Pellionia repens Rainbow wine by Florelle
 Páči sa 5 ľudom
8,- €
 - Trandescantia Zanonia  - 13643628_Trandescantia Zanonia by Florelle
 Páči sa 1 ľudom
20,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »