Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Vrtelová

Žurnál+

Lapače snov

Lucia V. » Tvorba / 2012-02-28 00:47:12 /  15 komentárov / 66 lajkov / 214x zobrazený

Vítam Vás v mojom žurnále, v ktorom sa budem venovať  lapačom snov. Chcem Vám priblížiť spôsob mojej výroby týchto magických predmetov a ich význam.

Niektorí ľudia vravia, že lapače nemajú žiadnu magickú moc a nechránia nás pred zlými snami. Nuž pokiaľ tomu nebudú veriť, ani tú moc mať nebudú. Každý lapač je výnimočný a jedinečný. Ako človek. Každý si môže vybrať lapač snov, ktorý vystihuje jeho povahu a tým, že doň vloží svoju vieru a energiu sa stáva výnimočným.
Snažím sa lapač vyrábať tak, aby ani jeden nebol rovnaký, pretože ani ľudia nie sú rovnakí.
Pri výrobe do nich vkladám energiu tak, aby z nich vyžarovala ich podstata. No najdôležitejšie je, aby ste si do nich vložili svoju vlastnú energiu Vy. Vaša energia ho naplní tou magickou silou. Ak tomu sami veríte, je v správnych rukách :) a určite nad správnou posteľou :)

Lapač snov je tradičný výrobok severoamerického indiánskeho národa, podľa ktorého sa používa ako talizman zavesený nad posteľou, kde zachytáva zlé sny do svojej siete, a dobré sny môžu skĺznuť k spiacemu. Zlé sny sú potom spálené a zničené prvými slnečnými lúčmi.

Môže byť zavesený aj blízko okna alebo dverí, aby tak zaistil čo najlepší spánok a následne potom aj bdelý stav človeka.

Lapač snov ale tiež slúži ako amulet, ktorý chráni pred negatívnou energiou a môžeme ho nosiť pri sebe pre šťastie :) (v aute, v práci alebo v škole... :) )

Alebo sa stane dekoráciou Vašej izby a vytvorí v nej príjemnú a útulnú atmosféru :) Je to už len na Vás :)

Lapače snov sa pôvodne vyrábali z vŕbových halúzok v tvare kruhu, či kvapky. Vypletali sa tenkým motúzikom, ktorý mal nahradzovať pavučinu. V strede bol korálik. Na kruh alebo na sieť sa priväzovali vzácne predmety, ktoré boli charakteristické pre vtedajšiu dobu. Väčšinou išlo o vtáčie perá, kamienky, koráliky.
V súčasnej dobe došlo k celosvetovému rozšíreniu týchto talizmanov. Niektoré materiály na výrobu lapačov snov boli nahradené dostupnejšími. Často môžeme vidieť lapač v rôznych pestrých farbách, s veľkým množstvom korálikov, gombíkov, príveskov a rôznych iných lesklých materiálov, ktoré sa od pôvodných indiánskych lapačov líšia.

Pravé indiánske lapače majú svoje čaro. Snažím sa čo najviac priblížiť podobe týchto krásnych talizmanov :) avšak použitím rôznych iných predmetov na výrobu sa dá vytvoriť predmet rovnako zaujímavý. Je už len na každom z nás, čo nám je blízke. Či krása farieb a darov prírody, alebo farieb pestrých, ktoré vystihujú našu osobnosť, alebo pre nás majú význam predmety, ktoré sú na lapači zavesené. Napríklad rôzne (prírodné či aj farbené) pierka, koráliky všetkých možných druhov, kamienky, gombíky, mušle, perličky, mince, prívesky... Je toho veľa, čo sa dá použiť.

Lapač snov sa skladá z viacerých častí. Každá časť má svoj význam.

 • KRUH tvorí svet, ktorý obklopuje a chráni človeka vyjadreného KORÁLIKOM ALEBO KRÚŽKOM uprostred.
 • PIERKA ALEBO RôZNE INÉ PREDMETY sa starajú o roztriedenie snov. Dobré sny nechávajú skĺznuť k spiacemu človeku.
 • SIEŤ vo vnútri kruhu zachytáva zlé sny, aby mohli byť pri rannom úsvite zničené.
 • SYMETRIA SIETE symbolizuje harmóniu.
 • Svoj význam majú teraz aj FARBY použité na výrobu lapača. (Význam farieb nájdete nižšie..)

Lapače snov, farby a predmety na nich použité majú dôležitý význam pre psychiku človeka.
Na lapači môžu byť zavesené rôzne predmety...

 • Pierka na lapači snov sú symbolom slobody
 • Korálik je symbolom guľatej zeme a planét okolo nej. Je takou malou mandalou pre každého :)
 • Mušľa je symbolom domova a bezpečia
 • Perly na lapači značia tajomstvo, poklad ukrytý v nás
 • Čínska minca symbolizuje harmóniu medzi nebom a zemou. Guľatý tvar predstavuje nebo a štvorec uprostred zem. Prinášajú šťastie a hojnosť..
 • Na lapači môžu byť zavesené aj kamienky, oriešky, ulity, drevené halúzky a rôzne iné dary prírody. Tieto predmety budú symbolizovať prírodu okolo nás
 • Môžu byť použité aj rôzne gombíky a prívesky, či už drevené, umelé, kovové, hlinené...

Všetky predmety na lapačoch majú svoj význam, ale každý predmet môže znamenať niečo iné pre Vás – podľa toho, ako ho vnímate :)


Každá farba so sebou nesie určité kvality a tie pôsobia na vnímanie a následne na duševný stav človeka. Farby majú svoju vibráciu, ktorá pôsobí na naše podvedomie, ovplyvňuje našu psychiku, naše emócie a nálady. Pomocou farieb môžeme liečiť, ukľudňovať, dobíjať energiu či zlepšovať sústredenie. Všetky farby majú svoj význam...

 • Biela symbolizuje koniec a začiatok niečoho nového. Biela predstavuje psychické schopnosti a rozptyľuje zlo. Majú ju radi otvorení, úprimní, nekompromisní ľudia.
 • Žltá pôsobí povzbudzujúco a rozveseľujúcu, je to symbol múdrosti, vysokej inteligencie. Povzbudzuje myseľ, podporuje chápavosť a pamäť. Ukľudňuje naše city a emócie.
 • Oranžová doplňuje silu a chuť do života, podporuje kreativitu a tvorivosť, vyvoláva radosť, optimizmus. Majú ju radi zvedaví, ctižiadostiví ľudia, ktorých zaujíma všetko okolo nich, majú novátorské schopnosti
 • Červená znamená životnú silu, vitalitu, moc a rozhodnosť. Priťahuje šťastie, povzbudzuje a dobíja energiu. Nesmieme zabúdať ani na to, že je to farba veľmi vzácnej tekutiny, krvi... Obľubujú ju ľudia impulzívny, niekedy až agresívny, svojim blízkym však vedia prejaviť aj nežnosť a srdečnosť.
 • Ružová je farba lásky, uzmierenia, priateľstva, šťastia a harmónie. Prezrádza sentimentalitu a jemnosť, obľubujú ju romantickí ľudia.
 • Fialová je farba duchovnej sily, poskytuje spojenie s vyššími sférami. Podporuje intuíciu, kreativitu a inšpiruje. Páči sa originálnym, samostatným ľuďom s nezávislými názormi, často majú umelecké sklony.
 • Modrá je farba duše, predstavuje liečenie a skrytú ochranu. Symbolizuje nekonečnosť. Podporuje logické myslenie a pôsobí na intuíciu. Ľudia, ktorí majú radi modrú sú opatrní, rozvážni a ľahostajní.
 • Tyrkysová podporuje sebavedomie, fantáziu a spontánnosť. Je to farba priateľských citov a sympatie.
 • Zelená má vplyv na city a lásku, posilňuje ego, zlepšuje ľudské vzťahy. Je znakom prírody, plodnosti, prosperity. Je to farba citlivých, ochotných ľudí, ktorí radi pomáhajú a rozdávajú lásku.
 • Hnedá predstavuje prirodzenú múdrosť a spriaznenosť s prírodou, symbolizuje aj pokušenie. Je ochranným štítom a má vplyv na rozhodovanie. Páči sa ľuďom kľudnej, milej povahy so zmyslom pre spravodlivosť.
 • Čierna farba symbolizuje tajomno, mystiku a smútok. Napriek tomu je obľúbenou farbou, ktorá nám pomáha neuzatvárať sa do seba a nestratiť v nepokojnom svete. Tí, čo ju obľubujú, sa vyznačujú citlivosťou a tajnostkárstvom, baví ich filozofovanie a dokážu dobre vychádzať s ľuďmi.
 • Šedá je farba dokonalej neutrality, opatrnosti a prispôsobivosti. Je to však aj farba neistoty a obmedzovania.
 • Strieborná je farba vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti.
 • Zlatá je znakom vznešenosti, pravdy, slnka, nesmrteľnosti. Symbolizuje úspech a hojnosť
   

Komentáre

REJAdekor nádherné lapače, som očarená :)

2012-02-28 07:34:40

REJAdekor a samozrejme výborný a poučný článok :)

2012-02-28 07:43:37

martafilip pekná ozdôbka...:)))

2012-02-28 08:31:40

STAR_ka_DESIGN je to hlboka filozofia...ma to vsetko svoj dovod:) a fajn ze niekto do tej temy zabrdol..lapace su krasne...ale hlavne funguju

2012-02-28 10:14:533x

d-u-1567582558 veru uvažujem o výmene mojich starých lapačov, aj som si vyhliadla. a počkám ešte na tie ďalšie. ale ako sa hovorí , čo ťa osloví na prvý pohľad -ber. :) :)

2012-02-28 10:25:37

norika21 nádhera :-)

2012-02-28 13:11:14

matko toto je najsamsuper článok o lapačoch snov, ktorý som čítal v slovenčine :) Ja si akurát jeden robím pre seba :) a zohnal som si k nemu aj originál korálky, tzv. trade beads, datované do r. 1700-1750 :). Dovolím si pridať pár zaujímavostí, ktoré som voľakedy našiel v rôznych zdrojoch:

- na mnohých lapačoch z predkolumbovskej doby boli zavesené rímske a čínske mince

- lapač snov vyrábal v kmeni šaman, majiteľ dodával "len" ozdôbky, kamienky, mušle, perly, korálky, ktoré mali pre neho osobitný význam (podľa Lewisa a Clarka)

- najvzácnejšími minerálmi, ktoré severoamerickí indiáni používali, boli magnezit a krištál

- na lapači bývalo aspoň jedno pierko dravca - najvzácnejšie boli sova a orol..

Do snívania, priatelia :)

2012-02-28 15:59:384x

Energy ďakujem veľmi pekne všetkým za pozitívne hodnotenie :) som skutočne rada, že sa vám môj žurnál páči :) a Maťovi ďakujem aj za pridané zaujímavosti.. rada sa naučím niečo nové :)

2012-02-28 19:16:43

Stankarep Fantastické a účinné artefakty, dobré informácie, som rada, že sa týmto zaoberáš. Gratulujem.

2012-03-03 13:51:541x

Kika.ostricova Nadherny zurnal! Vela som si z neho zobrala. Dakujem ;)

2012-07-29 21:24:21

mariankinesatky krásne - to som ani netušila, zase som o niečo bohatšia, dakujem.-)

2012-08-31 21:00:37

Parala Super článok:-)))

2013-01-27 19:47:52

NaturHandmade Aj ja som ich skusala vyrabat,ale ako privesky na krk,ale tieto su fantasticke..neskutocne..umelecky skvost

2013-05-26 00:33:29

Malienka Dozvedela som sa zas niečo nové. Ďakujem :)

2013-06-24 20:03:28

katarina.kopalkova mozem sa opýtat ci predavate aj za Velkoobchodne ceny?mala by som zaujem o vacsi odber

2014-01-26 20:44:24

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Energy
Energy
527 predaných ks, 173 hodnotení

Energia je všade okolo nás... V každom človeku, zvierati či rastline...

Venujem sa výrobe sa výrobe indiánskych lapačov snov, ochranných amuletov a tvorbe rôznych vecičiek v tomto duchu...

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte