Domov » Žurnál+ » Autor: Ivan Červeňanský

Žurnál+

Aj môj modrobiely svet

Ivan Č. » Tvorba / 2019-06-25 07:00:01 /  Pridaj komentár / 25 lajkov

Pred pár mesiacmi som si prečítal krásny a inšpirujúci žurnál „Môj modrobiely svet“ od Simka.Pandic. A stalo sa presne tak, ako písala v závere žurnálu, ktorý si tu dovolím aj citovať :
„Dúfam, že tento článok vzbudí aj Váš záujem o modrotlač a inšpirujete sa ňou pri oživení svojho šatníka či interiéru domácnosti. Modrotlač totiž nie je iba historický artefakt patriaci dávnej minulosti. Práve naopak, preukázala mimoriadnu životaschopnosť a podmanila si už množstvo súčasníkov. Tak snáď sa do nej zamilujete rovnako ako ja.“

V živote som sa zamiloval len dvakrát a to do dvoch žien, mojich životných partneriek, čo by som už nechcel zmeniť. Ale nadchol som sa modrotlačou tak, že ma až očarila a pokúsil som sa inšpirovať touto vzácnou tradičnou technikou výroby látky, tak ako písala Simka.Pandic.
Preto som si položil otázku, či majú ľudia potrebu na predmetoch dennej potreby prezentovať niečo tradičné, ľudové, folklórne. Odpoveď je, že jednoznačne áno. Práve takto sa snažíme objavovať naše tradičné, niečo, čo nás odlišuje od okolitého globálneho sveta. Začíname si uvedomovať, že sa môžeme odlíšiť od iných masových a globálnych trendov, a to práve našimi tradíciami - folklórom. Je to naša národná hrdosť, niečo, čomu rozumieme, niečo, čo nám je blízke.

Dnes, keď sú nám dostupné nielen informácie, ale aj produkty známych talianskych, francúzskych či iných svetových módnych značiek, tak v tejto dobe už veľa ľudí možno práve naopak chce výrobky šité na mieru, ručne vyrábané, ktoré sa odlišujú od masových značkových produktov. Chcú vedieť a poznať ľudí, ktorí vyrobili tieto veci pre nich.

Takže skutočne ďakujem za inšpiráciu a krásny článok, ktorý ma zaujal a výsledok je, že som sa začal zaujímať o modrotlač, jej históriu a možnosť využitia aj v mojej tvorbe kabeliek. Pokúsim sa prebrať do súčasného dizajnu tradície modrotlače vkusne a citlivo. Dúfam, že sa vám kabelky s nádychom tradície budú aj páčiť.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - VIKI hnedá s modrotlačou - 10825499_VIKI hnedá s modrotlačou by Emmka-shop
 2 komentárov
 Páči sa 26 ľudom
59,- €
 - EMMI žltá s modrotlačou - 10825569_EMMI žltá s modrotlačou by Emmka-shop
 Páči sa 9 ľudom
89,- €
 - KATI MINI šedá s modrotlačou - 10824023_KATI MINI šedá s modrotlačou by Emmka-shop
 Páči sa 33 ľudom
59,- €
 - KATI MINI bežová s modrotlačou - 10825587_KATI MINI bežová s modrotlačou by Emmka-shop
 Páči sa 33 ľudom
59,- €
 - Ruksak PEŤO žltý s modrotlačou - 10831114_Ruksak PEŤO žltý s modrotlačou by Emmka-shop
 Páči sa 23 ľudom
92,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »