Žurnál+

Mýty o sójových sviečkach, ktorým pravdepodobne veríte aj vy

P
Ekokos4 predané ks, 4 hodnotenia

Júlia Š. » Blogy / 2020-11-23 17:00:02 /  22 komentárov / 57 lajkov / 744x zobrazený

Keď som si pred tromi rokmi kúpila prvú sójovú sviečku, bola som nadšená. Nesmrdela po rope, z jej vône ma nebolela hlava a na obale písalo, že je to prírodná sviečka. Veľmi som sa tešila, že som našla ekologickú a zdravú alternatívu k parafínovým sviečkam. Potom mi v hlave vzbĺkla myšlienka založiť Ekokos a vtedy som zistila, že sójové sviečky až také super nie sú. Že veľa tvrdení, ktoré predajcovia sójových sviečok uvádzajú, sú mýty. Možno ide o úmyselné zavádzanie a možno len o neinformovanosť. Ja verím v dobro a tak si myslím, že v tomto prípade skôr neinformovanosť. Skutočnosť je taká, že priemysel s rastlinnými sviečkami sprevádzajú mýty. Dostať sa k dôveryhodným informáciám je veľká výzva. Aby ste zistili, čo všetko sa za sójovou sviečkou skrýva, museli by ste sa špárať naozaj hlboko. Ja som vďaka môjmu projektu, zvedavosti a odhodlaniu priniesť na slovenský trh udržateľné sviečky zašla veľmi hlboko. Sójové sviečky sú posledné roky veľkým trendom a ľudia ich kupujú, pretože sa domnievajú, že ide o ekologické a zdravé sviečky. Ale je to naozaj tak?

 

Mýtus č. 1: Obsahuje 100 % sójový vosk

Sviečka z rastlinného vosku sa na prvý pohľad môže zdať ako lepšia alternatíva k parafínu. Ak ste sa však niekedy pokúsili vyrobiť sójovú sviečku, určite nebol výsledok taký, aký ste čakali. Rastlinné vosky sa správajú úplne inak ako minerálne vosky, akým je parafín. Drsný povrch, fľaky na stene nádobky, diery vo vosku, slabá vôňa… to je len pár z výziev, ktorým my sviečkari čelíme. Zo 100% sójového vosku nedokáže vzniknúť kvalitná sviečka. Preto je do vosku potrebné pridať iné vosky rastlinného, živočíšneho alebo ropného pôvodu. Dodávatelia takýto vosk nazývajú “blend”, teda zmes. Čo táto zmes presne obsahuje sa väčšinou nedozvieme, pretože mnohokrát ide o výrobné tajomstvo. Trh so sójovým voskom nie je regulovaný a nálepku “sójový vosk” získava aj taká zmes, ktorá v skutočnosti obsahuje iba 25% sójového vosku. Je veľmi pravdepodobné, že každá sójová sviečka má v sebe malé množstvo parafínu alebo syntetickej látky na zlepšenie výkonu.

 

Mýtus č. 2: Sójové sviečky sú ekologické

 

 

Sója sa považuje za obnoviteľný zdroj. Dodávatelia sójového vosku a výrobcovia sójových sviečok predávajú svoje sójové sviečky s prívlastkom “ekologické, obnoviteľné, udržateľné a uhlíkovo neutrálne.” Viete, za akých podmienok sa sója pestuje? Aby farmári udržali krok s rastúcim dopytom, zvyšujú používanie pesticídov a hnojív a znižujú rozmanitosť plodín. To vedie ku kontaminácii vôd a erózii pôdy. Nehovoriac o uhlíkovej stope vosku, ktorý pochádza až z Ameriky. Z ekologického hľadiska je sójový vosk lepšia možnosť ako minerálny vosk, avšak nepovažujem ho za najekologickejšiu alternatívu pre európsky trh. Ak vás zaujíma dopad iných rastlinných voskov, chystám sa o tom napísať článok.

 

Mýtus č. 3: Sójový vosk je bez GMO

Sójový vosk sa vyrába zo sójových bôbov. Takmer väčšina sójových voskov na trhu pochádza z Ameriky. Americký sójový vosk sa dováža do Európy aj Ázie. Okrem toho, sójový olej má v priemysle aj iné využitie. Až 98 % amerických sójových bôbov je GMO. Sójový vosk je vysoko žiadaný, takže je nemožné, aby organická produkcia pokryla dopyt po sójovom vosku.
Samotní výrobcovia sójového vosku nevedia zaručiť, že ich vosk nepochádza z GMO bôbov. Aj napriek tomu však niektorí uvádzajú, že ich vosk neobsahuje pesticídy, herbicídy alebo geneticky modifikovaný materiál. Ako je to možné? Počas výroby sú vosky vyčistené od ktorejkoľvek z týchto látok, takže ich tvrdenie je čiastočne pravdivé. Nič to však nemení na tom, že bôby sú pestované spôsobom, ktorý škodí životnému prostrediu.

 

Mýtus č. 4: Bavlnený knôt bez olova

 


 

Knôt s obsahom olova v minulosti výrobcovia využívali pri vonných sviečkach. Keďže vonné oleje zjemňujú vosk, olovo v knôte zabezpečilo, aby knôt zostal pevný. Pálenie sviečky s takýmto knôtom je zdravie ohrozujúce. Mnohí výrobcovia sviečok aj v súčasnosti uvádzajú, že ich sviečky neobsahujú olovo. Toto zbytočné tvrdenie môže v kupujúcom vyvolať názor, že sviečky s oloveným knôtom sú dostupné na trhu. Knôty s olovom sú ale od roku 2003 zakázané. Súčasné knôty sú z čistej bavlny, papiera alebo dreva.

 

Mýtus č. 5: Sójový vosk zaručuje čisté horenie

Kvalitne vyrobená sójová sviečka bude horieť rovnako čisto ako kvalitná sviečka z včelieho vosku, parafínu alebo palmového vosku. Tvrdiť, že sójové sviečky horia čisto je zavadzajúce. Akýkoľvek vosk bude horieť čisto, ak je použitý správny knôt a správne množstvo vône či farbiva. Pokiaľ ide o kvalitu horenia, je to o tom, ako je sviečka vyrobená, a nie o druhu vosku.

 

Mýtus č. 6: Sójové sviečky sú na rozdiel od parafínových zdravé

Tak toto tvrdenie čítam pri takmer každom popise sójovej sviečky. Odvolávajú sa pritom na štúdie. Pravda je taká, že je iba jedna štúdia, ktorá tvrdí, že parafínové sviečky sú toxické. O jej dôveryhodnosti však mnohí kompetentní pochybujú, pretože nebola publikovaná v žiadnom uznávanom vedeckom časopise a závery vychádzajú z nepodložených tvrdení. Sviečky počas horenia do ovzdušia vylučujú prchavé organické zlúčeniny. Ak však pálite jednu sviečku a pravidelne vetráte, nemalo by to mať žiaden negatívny efekt. Ja vidím problém v niečom inom. Parafínové sviečky nemusia byť toxické. A sójové sviečky nemusia byť netoxické. Treba sa pozrieť detailne na zloženie. To, prečo mnohým ľuďom pálenie sviečok spôsobuje zdravotné problémy nie je vosk, ale zloženie sviečky. Tie totiž obsahujú farbivá, vône a aditíva, ktoré môžu citlivým jedincom spôsobiť problémy. Ak vás táto téma zaujíma, sledujte môj žurnál. Syntetickým vôňam a ich dopadu na zdravie plánujem venovať jeden príspevok.

 

Mýtus č. 7: Iba prírodné vône z esenciálnych olejov

 

 

Keď viete, aký dopad majú syntetické vône na zdravie, pravdepodobne budete hľadať inú alternatívu. Esenciálne oleje sú skvelá voľba. Okrem toho, že krásne voňajú a nebude vás z nich bolieť hlava, majú aromaterapeutický účinok na organizmus. Mnohí výrobcovia ich používajú na prevoňanie sviečok. Tu však treba byť opatrný. Esenciálne oleje môžu byť veľmi drahé. Kým 10 ml citrónového oleja stojí okolo 5 eur, kadidlo vás môže vyjsť napríklad nad 25 eur. Vonná sviečka obsahuje 5% - 10% vône. Ak teda máte sviečku s hmotnosťou 180 gramov, môže obsahovať okolo 15 ml esenciálneho oleja. Tak a teraz si predstavte, že vôňa obsahuje santalové drevo, vanilku alebo ružu. Ide o jedny z najdrahších esenciálnych olejov. Ak by sviečka obsahovala pravé esenciálne oleje, cena sviečky s týmito olejmi by sa vyšplhala na niekoľko desiatok eur.

 

Mýtus č. 8: Čerstvé sviečky sú najlepšie

Každý mi dá za pravdu, že polievka lepšie chutí na druhý deň. Prečo rozprávam o polievke? Pretože so sviečkami je to podobne. Keď ide o sójové sviečky, čerstvým by ste sa mali vyhýbať. Nechať sviečku odpočívať niekoľko týždňov je jedným z kľúčov k intenzívne voňavej sviečke. Týždeň až dva je minimálna doba na to, aby sa vôňa sviečky spojila s voskom a zaručila tak čo najlepšiu vôňu. Preto vám neodporúčam páliť čerstvú sviečku, ale trpezlivo vyčkať.

 

 

Tak a sme na konci. Kto došiel až sem, ďakujem za vašu pozornosť. Verím, že ste sa niečo nové naučili. Týmto článkom som nechcela nikoho odhovoriť od kúpy sójovej alebo inej sviečky z rastlinného vosku. Mnohé z týchto mýtov platia aj pri iných sviečkach, takže nič nie je iba čierne alebo biele. Nejde o to robiť veci dokonalo, ale uvedomelo. Ekokos som vytvorila, aby som na Slovensko priniesla udržateľné sviečky, transparentnosť a vzdelávala ľudí o dopade sviečok na zdravie človeka a prírody. Ktorému z týchto mýtov ste verili? Rada si prečítam vaše názory v komentároch. Ak sa vám tento žurnál páčil, dajte mu, prosím, páčik alebo ho zdieľajte. 

Komentáre

huki dobrý článok:)

2020-11-18 08:21:411x

zujuhandmade Veľmi zaujímavé. Veľa som sa z tvojho žurnálu naučila. Sójové sviečky kupujem, ale odteraz budem opatrnejšia a nebudem veriť všetkému, čo píšu predajcovia. :)

2020-11-18 12:45:181x

MimaKreativ Tak to aby som sa radšej pýtala na zloženie, predtým ako kúpim nejakú sviečku. Ja asi prejdem na iné, pretože nie som ok s GMO.

2020-11-18 12:49:301x

Ekokos Ďakujem za názor, žienky. :) Veru, netreba sa báť opýtať predajcu, čo presne jeho sviečky obsahujú.

2020-11-18 12:52:43

Ekokos MimaKreativ, Ekokosky sú vyrobené z repkového vosku. Ten pochádza z Európy a nepestuje sa GMO semien. :)

2020-11-18 12:54:06

Muranske Vďaka za dobrý žurnál :-)

2020-11-19 07:32:171x

sandrika veľmi zaujímavé čítanie, vďaka zaň!

2020-11-19 11:16:111x

AdharaDecor Vzhľadom na to, že som donedávna nepočula ani o sójových sviečkach, nemala som čas uveriť nejakému mýtu o nich. :-)

Je však mýtom, že GMO vždy škodí životnému prostrediu. Naopak, GMO kukurica odolná voči škodcom bola napríklad vyvinutá za účelom nepoužívať pri jej pestovaní insekticíd, ktorý by zamoril okolie poľa.

2020-11-19 16:43:113x

Ekokos Ďakujem za váš názor, AdharaDecor. :) GMO je komplikovaná a kontroverzná téma. Nie som v tejto téme odborník, ale zaujíma ma. Mám načítaných niekoľko odborných článkov. Existuje zaujímavá štúdia, ktorá vychádza z dát zozbieraných počas 14 rokov z pestovania sóje a kukurice v USA. Máte pravdu, GM plodiny môžu pomôcť poľnohospodárom používať menej chemických insekticídov. Avšak, pri porovnaní nemodifikovanej a gmo sóje, sa zistilo, že došlo k zvýšenému nárastu použitia herbicídov, pretože buriny si vytvorili odolnosť. Veľké dávky herbicídov môžu poškodiť biodiverzitu, znečisťujú vodu, ovzdušie a menia genetickú výbavu okolitých geneticky nemodifikovaných rastlín.

2020-11-19 17:48:203x

danculienka výborný žurnál a hlavne poučný..

môj osobný názor-na "kieho helementa "voňavé sviečky!ja ich neznášam,ani tie rôzne vône do domácností-po chvíli citim v sebe nervozitu a bolesť hlavy.ked už sviečku tak zo včelieho vosku a kľudne aj obyčajnú parafínovú-bez vône.

2020-11-20 11:21:322x

AdharaDecor Je pravda, že ja sa o túto tému nezaujímam posledných osem rokov od skončenia vysokej školy. Ale písala som diplomovú prácu o GMO a čosi si ešte vybavujem. GMO v žiadnom prípade nie sú čisté zlo, produkujú napríklad inzulín pre cukrovkárov, ktorí boli pred ich vynálezom odkázaní na inzulín z prasiat (a ten pre mnohých nebol zdravotne vyhovujúci). A, samozrejme, aj obrovskú škálu iných produktov. GMO sú tu s nami už desaťročia a svet bez nich by bol veľmi rozdielny, náročnejší a hladnejší, čo si mnohí odporovia GMO neuvedomujú.

Súhlasím však, že je to veľmi komplikovaná téma. Zdravotne aj morálne.

2020-11-20 16:56:125x

Ekokos Danculienka, ďakujem za váš komentár. S vašim názorom sa stotožňujem. Ak si ľudia vyberajú sójové sviečky, lebo sú "zdravšie", mali by sa vyhýbať aj parfúmovaným sójovým sviečkam, ktoré môžu byť horšie ako parafínové sviečky bez vône. Samozrejme, veľa závisí aj od kvality vosku a kvality sviečky samotnej.

2020-11-20 17:43:07

Ekokos @AdharaDecor. Netvrdím, že sú čisté zlo, ani nie som odporca GMO. Som si vedomá aj pozitívnej stránky, ktorú priniesli, ako ste spomenuli vylepšený nutričný profil potravín, liečivá a podobne. Mojim úmyslom nebolo vyjadriť môj názor na gmo, ale uviesť fakty o sviečkach. To, ako tieto informácie ľudia prijmú je už na nich. Ak by som písala článok venovaný výlučne GMO, určite by som spomenula aj výhody GMO, lebo predsa každá minca má dve strany. Ďakujem za váš odborný názor a komentáre. Možno vďaka nim prebudíme chuť dozvedieť sa o tejto téme viac aj u iných čitateľov. :)

2020-11-20 17:44:182x

AdharaDecor Ekokos: Vďaka za odpoveď. Môj predošlý komentár nebol ani tak mierený na vás ako na čitateľov, ktorí vidia GMO jednostranne. Dúfam, že ste to nezobrali v zlom. :-)

2020-11-20 17:56:35

Ekokos @AdharaDecor Popravde, nebola som si istá, na koho bol mierený. :D Ale som rada, že sme otvorili aj takúto debatu :)

2020-11-20 18:00:22

ButterflyHandMade Ďakujem za prínosný článok. Teším sa na ďalší.. Tiez ma zaujíma téma rastlinných sviečok a sviečok celkovo. Tie som stotoznena s tym, ze by ma byt v sviečke vôňa. Jej primárnou funkciou je predsa svetlo, oheň. Ak sa aj nejaký esencialny olej páli, printtcj vysokých teplotách, tak dochádza k jeho ničenie, alebo zmene vlastnosti. Vychádzam z toho, ze pre použitie esencialnych olejov je najvhodnejšie difuzovanie a nie aromalamoa a kahancek.

2020-11-22 22:08:361x

Dominika_Dekor Nechcem byť zlá ale ja zastávam názor, že v dnešnej dobe neni nič ekologické. Určite parafínové sviečky sú bordel či už pre ľudí alebo pre prírodu. Počula som už o týchto rastlinných voskoch aj som si hľadala za a proti. Ale nie každý sójový vosk je GMO áno uhlíková stopa je nehorázna väčšina je z USA, ale taktiež repkový olej ten sa musí miešať s kokosovým ak z neho majú byť sviečky. Všetko sú to vypestované plodiny na obrovských plochách ktoré sú hnojené striekané, priemyselne spracované, dovážané. Určite lepšie ako parafínové tie nepoužívam už nejaký ten rôčik. Tak ako pri palmových olejoch aj pri kokosových dochádza k odlesňovaniu pretože dopyt po týchto surovinách je obrovský. To tiež nie je zrovna ekologické.

2020-11-24 05:10:47

Ekokos @Dominika_Dekor. Ďakujem za Váš názor. Čiastočne s ním súhlasím. Nie som zástanca parafínu. Zo zdravotného hľadiska nemusia byť škodlivé, ale prekáža mi ich negatívny dopad na prírodu. A nemám problém si zapáliť sójovú sviečku. Pravda, nič nie je 100% ekologické. Každý vosk má dopad na prírodu. Vosky a oleje, ktoré som sa rozhodla používať ja, som zvolila po detailnej analýze odborných článkov. Analyzovala som dopad viacerých voskov na prírodu pri pestovaní plodiny, počas transportu a výrobe vosku. Samozrejme, žiaden nie je ideálny čo sa týka udržateľnosti, ale existujú lepšie a horšie alternatívy. Kokosový olej, ktorý používam má fairtrade a bio certifikát, ktoré zaručujú že je plodina pestovaná udržateľne a eticky.

2020-11-24 07:13:041x

Sisushka Výborný článok, veľa vecí som ani netušila... ďakujem za osvetu a prajem veľa dobrého :)

2020-11-24 08:25:591x

sq_stationery ďakujem za článok! už dlhšie ma táto téma zaujíma..

2020-11-24 10:04:471x

Aiana Ďakujem, veľa som sa z tohto žurnálu naučila.

2020-11-27 12:48:141x

OhBaby_Plienkotorty Ďakujem, rada som si článok pečítala ((:

2020-11-27 17:52:401x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Prírodná sviečka v skle | vegan - 12635270_Prírodná sviečka v skle | vegan by Ekokos
 Páči sa 9 ľudom
19,50 €
 - Prírodná vonná sviečka v skle | Citrus - 12638919_Prírodná vonná sviečka v skle | Citrus by Ekokos
 Páči sa 13 ľudom
22,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »