Domov » Žurnál+ » Autor: Adela Dúhová

Žurnál+

O mušelíne v skratke

Adela D. » Nové výrobky / 2018-06-19 14:08:49 /  Pridaj komentár / 7 lajkov

Úžasný mušelín. Alebo inak, dvojitá gázovina. 

Na túto látku som natrafila len nedávno, no hneď som našla pre ňu využitie a neskutočne si ju zamilovala. Šila som z nej už veľa vecičiek, hlavne pre deti. A teraz sa rada podelím o svoje zistenia.

Dvojitá gázovina (alebo inak mušelín) vznikla z obyčajnej gázy, ako názov napovedá, tkaním dvoch vrstiev gázy spolu. Tento spôsob tkania vylepšenej gázy vynašli v Japonsku, pričom vylepšení dosiahli hneď viac. Samotná gáza je riedko tkaná látka, preto je  priesvitná, stkaním dvoch vrstiev tento jej nedostatok bol odstránený pri zachovaní jej dobrých vlastností, ako je ľahkosť a priedušnosť. A tak sa mušelín hodí na rôzne typy letného oblečenia. Dvojitá vrstva zaručuje aj skutočnosť, že čím viac sa používa a perie, tým je mäkkšia a nadobúda príjemný flanelový povrch. 

Pod dvojitým tkaním si pritom netreba predstaviť "zlepené" látky dokopy. Tento spôsob tkania je založený na tom, že horná a dolná vrstva gázy sú v pravidelných intervaloch pretiahnuté do seba, vďka čomu látka získava svoj typický štvorčekovaný vzhľad. V reze látky je totiž vidieť obe vrstvy, akoby ste ich mali len priložené k sebe a kde tu jednou tenučkou nitkou spojené.

Látka sa nosí naozaj dobre. Veď akoby nie, keď máte na sebe čistú prírodu vo forme stopercentnej bavlny. Už som spomínala, že je ľahká, mäkká a priedušná, čo z nej robí na dotyk ešte príjemnejšiu látku, akou je klasická bavlnená látka. Navyše, ponúka nám rovno dva ďalšie benefity oproti bavlne. Vďaka hore popísanému spôsobu tkania získáva mušelín miernu elasticitu bez použitia akéhokoľvek elastanu alebo iných pružných prídavkov. Napriek tomu ich na šitie priliehavého oblečenia neodporúčam. 

Druhý benefit je (aspoň pre mňa) oveľa zaujímavejší, produkty z muešlínu nemusíme žehliť!!! Ale môžu sa. Určite sa však vyvarujte pare a vysokým teplotám. 

Čo sa týka sušenia, najlepšie je mušelínové oblečenie sušiť voľne rozložené. Výrobcovia neodporúčajú sušenie v sušičke, ale ja som vyskúšala aj to kvôli vám ;-) Výsledok ma najskôr zhrozil, šaty mojej dcérky vyzerali extrémne zrazené. Potom som si ich však prehliadla a zistila som, že hoci boli možno trocha zrazené, moje prvotné zdesenie bolo spôsobené len scvrknutými "štvorčekmi", ktoré som rýchlo rukou vyrovnala a trocha ponaťahovala (viď, fotogaléria pod článkom, kde sú šaty pred aj po sušení v sušičke). Šaty stále nosí a má ich tiež rada, nechce si ich prezliecť. Dôkaz sa nachádza pod článkom vo fotogalérii.

Na trhu je momentálne dostať tri varianty tejto metráže. Najlacnejšia varianta je jednofarebná, pričom farby nie sú nikdy extrémne sýte. Pri šití z tejto varianty je naozaj veľmi ťažké zhodnotiť, ktorá strana je rub a ktorá líc. Ďalšou a pre mňa veľmi obľúbenou variantou je vzorovaná dvojitá gázovina. Vzory bývaju veľmi jemné, najčastejšie veľmi vyhľadávané bodky, srdiečka, krížiky, ale i kotvy, labky a iné. Tieto látky skutočne odporúčam prať na 30°, nakoľko ich potlač môže dosť zblednúť. Spomeniem aj drahšie a luxusnejšie varianty tohto produktu, ktoré bývajú dizajnové a ktoré som ja videla zatiaľ len na obrázku a čítala o nich, preto tu mudrovať viac nebudem. 

Ešte by som spomenula farebnosť, farby sú skôr mdlé ako sýte, ale nájdu sa aj žiarivejšie farby, najmä žltá a modrá. Ostatné sú jemnejšie alebo tlmenejšie, ako to vidieť na fotografiách vo fotogalérii.

Z mušelínu šijem momentálne veľmi často. Najradšej z nich mám však detské oblečenie, a to hlavne háremky či pudláče (dostupné v mojom obchodíku) a tiež detské šaty (onedlho v ponuke). Látka totiž zakrýva pokožku dieťata a chráni ho pred priamym slnečným žiarením, a predsa je vďaka svojim vlastnostiam ideálna do letných horúčav.

Aby som zhrnula uvedené, musím podotknúť, že z mušelínu boli veľmi obľúbené látkové plienky pre detičky. Predstavte si, ako sa v ňom cíti celé telo, keď sa v ňom aj citlivá detská ritka cíti k svetu :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Duhova
Duhova
18 predaných ks, 10 hodnotení

...aby aj najmenšie parádnice sa mohli obliekať do výnimočných kúskov...

Keďže mám dve male baby, sú mojou najväčšou inšpiráciou. Šijem a ponúkam len také vecičky, čo by som aj im obliekla.

Moje kategórie


Pôvodné meno misladelka

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Tmavomodré mušelínové nohavice Labky - 9619858_Tmavomodré mušelínové nohavice Labky by Duhova
 Páči sa 16 ľudom
4,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »