Domov » Žurnál+ » Autor: Lucie Meisnerová

Žurnál+

Prečo vznikol Druhý dych

Lucie M. » Blogy / 2020-07-27 07:00:01 /  3 komentáre / 19 lajkov

 

Keď sme v roku 2018 založili Sad u Harušťákov, peniaze na jeho budovanie sme získavali aj predajom muštu z našich starých jabloní. Nasledujúci rok si úroda dala prestávku a tak sme stáli pred otázkou, ako získať peniaze na prevádzku založeného sadu. Kým stromčeky začnú dávať úrodu potrvá ešte zopár rokov, pri oskorušiach aj desaťročí. Vybrali sme si staré odrody vysokokmenných stromov, ktorým trvá dlhšie, kým sa dostanú do plodného veku, zato žijú dlhšie ako človek. Nie je to ako v intenzívnych sadoch, kde sa stromy za 15 rokov vyčerpajú a musia sa nahradiť novými.

Ovce nám síce spásajú v sade trávu a pijú dažďovú vodu, ale raz ročne potrebujú ostrihať a občas ošetriť od zverolekára. Keďže jedia nielen trávu, ale chutia im aj výhonky stromčekov, postupne vylepšujeme ich oplotenie. Kupujeme koly, pletivo, platíme pomocníkov.

Počas karanténneho obdobia sme sa stiahli z Bratislavy na lubinské kopanice a intenzívne sme pracovali v sade. Odvykli sme si od ruchu veľkomesta a pri náhodných návštevách hlavného mesta ma trhne, ak okolo ide električka. Kým začala rásť tráva, vyzbierali sme smeti zo starých skládok z osemdesiatych rokov, súdiac podľa sklenených olejových fliaš a oblečenia, ktoré boli pod nánosmi lístia v lese. Neboli sme sami a obec Lubina vrecia miestnych dobrovoľníkov odviezla na skládku.

Po uvoľnení situácie nám začali pomáhať dobrovoľníci, pohnojili stromy, opravili po zime oplotky stromov, o ktoré sa ovce radi šúchajú. Nedávno sme sa intenzívne niekoľko dní venovali senu na zimu, ktoré sme pokosili, sušili, obracali a potom zvážali a vykladali na povalu stodoly. Našťastie do nej už netečie, lebo sme ju hneď prvý rok opravili.

Pracovali sme aj na rekonštrukcii starého Hostinca u Klačkov. Rozhodli sme sa opäť vrátiť život budove, kde sa tradične stretávala miestna komunita. Väčšina starousadlíkov sem za mladi chodievala. Hrávali sa tu kolky, ľudia tu spoznali svojich životných partnerov, s ktorými vychovali deti a bývali tu svadby. Dom zostal opustený, strecha povolila a postupne pustol. Po štyroch rokoch príprav sme sa presne pred rokom pustili do nutných opráv. Od tohto júla už v najväčšej vyše storočnej miestnosti poriadame lekcie jógy a cez víkend sme mali prvú gongovú relaxáciu. S dobrovoľníkmi o. z. Radostnej práce staviame starou technikou suchý kamenný múrik. Opäť sa tu stretávajú ľudia a veríme, že čoskoro otvoríme aj prevádzku hostinca. Chystá sa aj jedna svadba...

Na pokrytie nákladov spojených s našimi nápadmi sme si vymysleli upcyclingový projekt Druhý dych, kde dávame druhú šancu vínovým fľašiam. Jedným z nich je samozavlažovací kvetináč. Do hrdla sme vložili konopné lano, ktoré naťahuje závlahu do vrchnej časti. Ďakujeme Sashe.sk, že pomáha našej značke #druhýdych prispievať na aktivity v Sade u Harušťákov v Bielych Karpatoch.

Komentáre

Sandante silno držím palce!

2020-07-27 09:43:51

LEAN obdivujemVaše úsilie a kopec vynaloženej práce a prajem nech sa darí :-)

2020-07-27 11:17:38

norika21 Držím palce :-)

2020-07-27 20:16:27

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Druhydych
Druhydych
70 predaných ks, 19 hodnotení

Na kopaniciach sme založili ovocný sad. Stretávame sa tu pri práci a pojedáme/popíjame jabĺčka. Na rozvoj sadu sme s o. z. Radostná práca založili dizajnovú značku Druhý dych, samé upcyklované vecičky.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kvetináč - 12169248_Kvetináč by Druhydych
 Páči sa 29 ľudom
10,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »