Domov » Žurnál+ » Autor: Lucie Meisnerová

Žurnál+

Máme ovce, čo s vlnou?

Lucie M. » Tvorba / 2021-01-22 07:00:01 /  11 komentárov / 85 lajkov / 1244x zobrazený

V Sade u Harušťákov máme osemčlennú čriedu oviec. Vypásajú lúku a pritom poctivo hnoja. Okrem troch oviec Romney Marsh Kent z juhovýchodného Anglicka máme aj dve slovenské Valašky. Jednu sme dostali už jednorohú, druhá vyzerá úplne ako čert. Hlavne v zime sa ukážu. Majú dlhý kožuch a pôsobia majestátne. Oproti tomu Kentky sa v zime zaguľaťujú a ponášajú sa na postavičky zo Shaun the Sheep.

V stáde máme troch baranov. Filip je mediálna hviezda. Už si zažil 5 minút slávy s Katkou Jesenskou "Na chalupe". Keď mávame vo februári kurzy rezu ovocných stromčekov, patrí medzi aktívnych účastníkov a drží sa čo najbližšie pri lektorovi, aby mu nič neušlo. Je pravda, že ovce nám často vynaliezavo orezávajú stromčeky. Aj napriek dvojitému oploteniu si nájdu možnosť ako amputovať výhonky, alebo zahryznúť do kôry kmienkov. Najmä dvaja mladší barančekovia. Nikolaj Nejedlý z Kentu, ktorý sa ako prvý narodil v sade, využil, že sa jeho hlava zmestila do ôk jelenieho pletiva a obhrýzol, čo sa dalo. Najmladší člen čriedy ešte nemá ani rok. Narodil sa v máji, tak sa volá Majko. Po otcovi z Kopcového by mal byť čierny, ale zatiaľ sa viacej ponáša na svoju mamičku Kentku. 

Učenlivý Filip

Túto zimu máme veľa snehu, tak sa inak plachá črieda chodí najesť do prístrešku, ktorý sme im vystlali slamou. Ocenil to iba zajac, ktorý tam vyspáva. Ovce sa lepšie cítia na voľnom priestranstve. Pri jedení je Jednorožka väčšinou na stráži, aby ich nebezpečenstvo neprekvapilo od zadu.

Dnes som ich kŕmila suchým chlebom. Mávame už každodenný rituál, keď zavolám na Filipa a pribehne celá črieda. Filip jedáva z ruky, je zvyknutý na hladkanie. Ale ostatné ovce si stále udržiavali odstup. Túto zimu sa začíname zbližovať. Postupne mi začali jesť z ruky aj valašky a Majko. Nikolaj dnes nepribehol, zostal ležať v snehu pod starou čerešňou. Privolávala som ho, utiekol a potom sa zrazu zbadal, že je mimo stáda. To je pre každú ovcu nepríjemná situácia. Tak pribehol, črieda sa rozostúpila a prijala ho do svojho stredu. Všetci ho chránili svojimi telami, kým sa neukľudnil.

Naša črieda

Strihanie vlny

Pamätníci hovoria, že ovčia vlna sa zvykla vykupovať za slušné peniaze. Dnes už je strihanie skôr ďalším nákladom pre chovateľa a vlna je takmer nepredajná. Preto vzniká otázka, čo s vlnou? Naše stádo má rôzne druhy vlny, čo nie je dobré pre spracovanie. Valašky majú dlhú drsnejšiu vlnu, Kentky by mali mať kvalitnejšiu vlnu, ktoré má dlhé vlákno a barany sú všetko krížence, takže si kvalitu ich vlny netrúfam odhadnúť. Minulý rok nám ovce ostrihal profesionál. Vlnu sme vysušili, odložili do priepustných vriec a nevedeli sme, čo s ňou.

Ostrihaná ovca sa cíti ako nahá.

Spracovanie vlny

Jeden víkend sme si ovčiu vlnu vyskúšali spracovať. Učila nás Jana Bublavá z Paprade. Ak ju s deťmi stretnete na ihrisku alebo v čakárni u lekára, ľahko ju spoznáte, pri ruke má vždy vretienko.

Prvý deň sme vlnu oddelili od znečistených častí a oprali sme ju ručne vo vlažnej vode, aby sa nezrazila. Naša vlna je asi 10-20 cm dlhá, akurátne kučeravá a s jemným leskom. Veľmi dobre sa plstí a pri pradení nepotrebuje veľa skrutu. Oprané a vysušené rúno sme skúšali česať na hrebeňoch na vlnu. Nebolo to úplne ľahké. Chce to získať zručnosť. Dá sa to vyskúšať aj na bežných hrebeňoch pre psy. Z vyčesanej psej srsti sa tiež dá upliesť sveter. 

Hrebeň na vlnu

Pradenie ovčej vlny

Ďalej sme pokračovali pradením. Vlákna vlny sa spriadajú do nitiek a priadzí. Používali sme vretená. Mali sme možnosť vyskúšať niekoľko druhov, ale vyzeralo to, že s najjednoduchším vretenom sa nám pracovalo najrýchlejšie. Ja som si musela dávať pozor a priasť ovčiu vlnu v jednom smere. Lebo, keď som ho omylom zmenila, rozplietla sa mi už napradená časť. Našťastie vlna dovolí veľa. Nevadí, ak sa vlákno pretrhne, dá sa ľahko nadpojiť. Podarilo sa nám urobiť len malé klbko vlny, ale materiálu máme ešte dosť.

Pradienko, pomocník modernej ženy

Slučkovaný gobelín

Výtvarníčka Katarína Končová vytvorila z našej vlny gobelín, na ktorom je znázornené spracovanie vlny vtipnou formou priamo ovečkami. Katarína je ilustrátorka a grafička, venujúca sa predovšetkým ilustrácii pre deti. Hlavným motívom jej tvorby sú najčastejšie zvieratá a ich ochrana, čo premieta najmä do svojich autorských knižiek s edukatívnym charakterom.

Ovečky spracovávajú vlnu podľa Kataríny Končovej

Lucie

Komentáre

huki veľmi príjemný žurnál:)

2021-01-20 16:21:081x

Druhydych Ďakujeme pekne, ešte sme pridali slučkovaný gobelín, ktorý vznikol z našej vlny :-)

2021-01-21 10:50:59

huki je krásny:)

2021-01-22 09:18:151x

BOGY To je tak krásné číst při pátku a ten gobelín je tedy úžasně zpracovaný ♥ Kamarádka má ovečky a pořád mne ponouká, ať si je přijdu ostříhat, že bych z toho zcela jistě něco vytvořila. Budu jí muset článek přeposlat, aby viděla, že to není žádná legrace a než se člověk dostane k samotnému tvoření, je za tím spousta práce a času. Fandím vám a zdravím z Brna, Petra Bogy :-)

2021-01-22 11:43:123x

danculienka gobelín nemá chybu..

škoda,že u nás sa nevie využiť všetka vlna-prestáva platiť ovečka trojaký úžitok.Vlna naozajlen pre fajnšmekrov a pár zanietencov..

pred rokmi kým sme mali ovce aj my a vlny na vrecia dala som pošiť paplony plnené ovčou vlnou a nejaké deky-myslím že to posledný rok fungovalo spracovanie vlny asi v Kys.N.Meste..

2021-01-22 13:29:381x

Druhydych Ďakujeme za milé reakcie. Veríme, že sa vlna čoskoro zasa stane vyhľadávanou surovinou. Už nájdete kade, tade nadšencov, ktorí tvoria krásne veci.

2021-01-22 14:38:41

fullsewingleather nadhernee

2021-01-22 15:23:341x

etedebags Pekne je to napísané, len škoda, že možnosti využitia vlny nie sú ešte také, ako by sme chceli. Ale ten gobelín je úchvatný!

2021-01-22 15:34:01

LittleLucy to je také krásne čítanie

2021-01-23 01:01:471x

Kabuka Výborné čítanie, ďakujeme;)

2021-01-23 12:37:161x

taliaa pekný žurnál.

2021-01-25 05:25:091x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Druhydych
Druhydych
32 predaných ks, 9 hodnotení

Na kopaniciach sme založili ovocný sad. Stretávame sa tu pri práci a pojedáme/popíjame jabĺčka. Na rozvoj sadu sme s o. z. Radostná práca založili dizajnovú značku Druhý dych, samé upcyklované vecičky.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »