Domov » Žurnál+ » Autor: Mirka Srnková

Žurnál+

Prečo milujem aj nenávidím slovenskú handmade tvorbu

Mirka S. » Osobné Blogy / 2018-10-23 08:58:55 /  2 komentáre / 11 lajkov

Dlho som uvažovala nad formuláciou tohto nadpisu. Chcela som vyjadriť milión emócií, ktoré sa vo mne zbierali, nakopili a nakoniec (ako to už býva) explodovali pridaním poslednej kvapky.


Pred pár dňami som len nechápavo skrolovala instagram a zamýšľala sa nad slovenskými tvorcami. Donútili ma k tomu dve zistenia. Jednak to, že mi od vás začali chodiť fotky s ,,dostrimkou” a pritom sa o dostrimku vôbec nejednalo. Čo ma však najviac zaskočilo bol fakt, že som sa čoraz častejšie začala stretávať s predajcami, ktorí vo svojom portfóliu ponúkali výrobky mnou vymyslených dizajnov. Vážne..?


Už približne po roku tvorby som narazila na takýchto pseudokreatívcov, ale v poslednej dobe akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Samozrejme nikomu nezazlievam, že sa začali zaujímať o handmade svet a chcú do neho patriť. Práve naopak, teším sa, že na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí radi vyrábajú a posúvajú tak slovenskú tvorbu vyššie. Sama sledujem a komunikujem s obrovským množstvom výrobcov, ktorí sa svojou prácou výrazne líšia od ostatných, a viem, že mnohých z nich tiež neraz potrápilo toto chabé kopírovanie. Žiaľ nedeje sa to len v šití, ale tiež v ilustrovaní, šperkoch či kozmetike, dokonca (čo už je podľa mňa fakt silné kafé) kradnú sa aj logá a slogany na mieru. Preto nás všetkých mrzí, že sa medzi nami objavujú aj takí, ktorí v sebe našli to pravé ,,kreatívne” JA (kreatívne s milióóón úvodzovkami).Kopírovanie je vraj ten najväčší kompliment

Dámy a páni, presne tak. Na Slovensku máme čoraz viac výrobcov, ktorých kreativita sa zakladá len na kopírovaní tvorby iných. Nikdy nepochopím, prečo toto ľudia robia. Prečo svoju zručnosť a šikovnosť dehonestujú tým, že sa snažia niekomu priblížiť a vyrovnať (tvorbou samozrejme :-)). Jasné, je oveľa jednoduchšie obkukať cudzí dizajn, hodiť si nižšie ceny a tváriť sa, aká som ja šikovnica. Ale čo tak nájsť si svoj vlastný štýl..? Vymyslieť si niečo, čo bude charakterizovať len vás, vašu tvorbu a niečo, čím sa jednoznačne odlíšite od ostatných. Garantujem vám, ak to niekedy skúsite a budete svojou tvrbou vytŕčať a nie sa len podobať, budete sa cítiť oveľa lepšie. A ako benefit, určite získate aj úctu a verných fanúšikov, ktorí si budú vašu prácu vážiť. A potom, keď začne kopírovať niekto vás, pochopíte, o čom tu celý čas píšem. Bude vám ľúto, že ste tá, ktorá tvorí úprimne a srdcom a niekto príde a bez námahy ukradne nápad, ktorý je len a len váš.


Chcem byť iná

Nikdy som nepovedala, že nákupné tašky a batohy s lanom sú výmyslom z mojej dielne, to určite nie. Od úplnych začiatkov značky Dostrim sa chcem svojou tvorbou odlíšiť. Keďže som nikde ako “vzoromaniak” nevedela nájsť páskované a bodkované tašky a doplnky, rozhodla som sa vyplniť túto medzeru a skúsiť ich vyrábať sama. Začalo to ako hobby práve pásikmi, bodkami a srdiečkami.
Výber tejto trojky bol z mojej strany absolútne jednoznačný. Jendnoducho, zbožňujem tieto vzory a nikto s nimi dovtedy poriadne nepracoval. Našla som si teda smer, ktorý ma vystihuje a vychádza z môjho vnútra. Postupne som pridávala výšivky a folklórne motívy. Neustále rozširujem portfólio. Všetky dizajny si vymýšľam sama alebo ich konzultujem s mojim rodinným tímom. Sledujem aktuálne trendy, inšpirujem sa ľuďmi v uliciach, blogermi, módou či dokonca prírodou. Každý jeden kus je výsledkom tvorivej, mravčej a časovo náročnej práce, za ktorou si stojím.


Prosím, nepochopte ma zle, v týchto slovách nejde o žiadnu sebaľútosť, ale skôr ukázať vám, našim zákazníkom, ako to vo svete handmade chodí. Možno si tak aj vy začnete všímať rozdiely medzi orignálnou tvorbou a prácou, ktorá sa snaží len napodobňovať.
Ja verím, že sa v týchto slovách našli všetky dievčatá, ktoré kopírujú nielen dostrimky, ale aj kohokoľvek iného. A že si z toho niečo zoberiete, pretože tento článok bol venovaný aj vám.


No a vy mi určite dajte vedieť, aký máte názor na takýchto ľudí.

Majte sa krásne
Mimi

Komentáre

drotar.mlich No je to zial tak,kopirantov je vzdy dost.a tych co nieco vymyslia nove je dost malo. Je ale trapne ked potom zistite kolko ludi si ulahcilo pracu ked Vas skopirovali.Zial je to tak,ak nieco date do sveta tak musite ratat s tym ze V*as niekto skopiruje.

2018-10-23 10:13:461x

_innacreo_ Preto už handmade nerobím :(

2018-10-23 10:20:33

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Dostrim
Dostrim
291 predaných ks, 106 hodnotení

Aj ty miluješ bodky, pásiky, ľudové motívy a výšivky? Tak šup sem, pretože to sú motívy, z ktorých sa skladajú #dostrimky.
Originál označený štítkom dostrim. ♥
Buď originál a nos dostrim!
#dostrim

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »