Domov » Žurnál+ » Autor: Dominika Kovacovska Kovacovska

Žurnál+

História sviečok

Dominika Kovacovska K. » Osobné Blogy / 2019-05-05 15:32:37 /  Pridaj komentár / 6 lajkov

Ahojte, v tomto blogu som sa rozhodla trošku priblížiť históriu a vznik sviečok. Keď sa tak zamyslíme koľko vecí denno denne používame a prichádzame do styku, avšak málokto (ja teda tiež nie :-)) si uvedomuje ako vlastne vznikli a čo tomu predchádzalo.

Traduje sa že s používaním "sviečok", ktoré vlastne neboli sviečky v takej podobe ak ich poznáme, skôr to boli niečo ako fakle ktoré sa namáčali do rozpáleného živočišneho tuku začali Egypťania.

Skôr to boli Rimania ktorý začali používať sviečky ktoré sa sviečkam už viac podobali. Boli vlastne vyrobené z papyrusu ktorý bol namáčaný v roztavenom loji alebo včelom vosku. Taktiež iné národy sa nedali zahanbiť.  Číňania na výrobu sviečok používali hmyz a semená rastlín, ako knôt im slúžil ryžový papier. Japonci si vyrábali vosk extrahovaním orechov a Indovia varením ovocia a škorice mňam :-D

V tomto období prím vo výrobe sviečok však hral loj a živočíšny tuk. Zlepšenie nastalo v stredoveku keď sa do popredia dostal včelý vosk, ten bol však veľmi drahý a nie každý si ho mohol dovoliť, populárne sa preto stali v 13 storočí v Európe sviečky z bravčového tuku. Vznikali akési manufaktúri hlavne v Anglicku a Francúzsku. Výrobcovia chodili od domu k domu a takéto sviečky vyrábali alebo si ľudia mohli zakúpiť už hotové sviečky. 

18. storočie

Až neskôr v 18 storočí nárast veľrybárskeho priemyslu prispel k výrobe sviečok z veľrybieho oleja, ten spolu s včelím voskom bol najviac využívanou surovinou na výrobu sviečok, oba menej páchli počas horenia a dávali viac svetla ako suroviny používané predtým.

19. storočie

Prišlo 19 storočie rok 1820 a francúzsky chemik Michel Eugene Chevreul objavil, ako extrahovať kyselinu stearovú zo živočíšnych mastných kyselín. To viedlo k vývoju stearínového vosku, ktorý bol tvrdý, trvanlivý a čistý. V postate sa používa dodnes. Ďalší pán vynálezca Joseph Morgan v roku 1834 vymyslel a zostrojil stroj ktorý vyrábal valcové sviečky v podobe pásovej výroby, po tomto vynáleze sa  sviečky stali dostupnejšou komoditou.  Parafínový vosk bol zavedený v roku 1850, po tom, čo sa lekári naučili, ako efektívne oddeliť prirodzene sa vyskytujúcu voskovú substanciu od ropy a rafinovať ju. Parafín bol bez zápachu a modrasto-bielej farby a bol prínosom pre sviečkovanie, pretože sa spaľoval čisto, dôsledne a bol hospodárnejší na výrobu ako akékoľvek iné sviečkové palivo. Jeho jedinou nevýhodou bol nízky bod tavenia. Toto sa čoskoro prekonalo pridaním tvrdšej kyseliny stearovej, ktorá sa stala všeobecne dostupnou. Ako ľudia vymýšlali modernizovali tak prišiel rok  1850 a prvé žiarovky, po tomto vynáleze pochopiteľne začal upadať dopyt po sviečkach.

20. storočie

Sviečkam sa prinavrátila popularita v prvej polovici 20 storočia a tá pretrvala až do polovice 80 rokov keď boli sviečky dostupné už v mnohých variantoch, tvaroch, vôňach a farbách. 

V 90 rokoch nastal nevýdaný nárast a dopyt po sviečkach, V USA začali poľnohospodári vyrábať sójový vosk, mäkší a pomalšie horiaci vosk ako parafín. Na druhej strane zeme sa vyvíja úsilie na vývoj palmového vosku na použitie vo sviečkach.

V dnešnej dobe sviečka skôr predstavuje akési teplo domova (teda aspoň pre mňa), skôr slúžia na oslavu alebo spomienku, používajú sa pri oslavách, slúžia na očistu či už priestoru alebo človeka, na odohnanie zlej energie, ochranu a podobne. 

Verím že ste sa niečo nové a zaujímave dozvedeli a ďakujem za Vašu pozornosť. Idem si ja teda jednu sójovú aj zapáliť :-)

Majte krásnu nedeľu Domka - prírodné sviečky zo sójového vosku.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Domkasviecky
Domkasviecky
27 predaných ks, 16 hodnotení

Sviečky zo 100% sójového a včelieho vosku na narodeniny, meniny, Vianove, Valentína, svadbu, jednoducho na každú príležitosť :-)

Informácie

Výška poštovného je iba orientačná, závisí od počtu kúpených sviečok, finálnu cenu upravujem po odvážení tovaru podľa platného cenníka slovenskej pošty.


Pôvodné meno Dominika51

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »