Domov » Žurnál+ » Autor: Dominika Lehocká

Žurnál+

Ako sa správne starať o potlačený ľan

Dominika L. » Rady a info / 2020-06-24 22:36:02 /  4 komentáre / 25 lajkov

Ľan, ako tkanina našich predkov, zažíva veľkolepý návrat do našich domácností i šatníka.

Ak máte doma niečo ľanové po babke, či prababke, tak si môžte byť istý, že máte drobný poklad! Ľan, ak bol s láskou uchovávaný, časom na kráse a najmä funkčnosti nič nestráca, práve naopak.

Okrem takýchto starých pokladov si dnes môžte vybrať z nádherných metráží, či oblečenia s rôznym stupňom mäkčenia, alebo oblečnia a produktov z látok so vzorom, ktorý bol tlačený digitálne.

Možno ste si už viackrát položili otázku, ako sa o takýto ľan čo najlepšie starať, ako ho čo najlepšie a možno i najjednoduhšie udržiavať?V zásade môžte všetok druh ľanu udržiavať úplne rovnako, no ak chcete zabezpečiť dlhovekosť ľanu jemnému a najmä tomu s potlačou je dobré držať sa zásad: Jednoducho a Jemne.

Ľan, z ktorého pre vás šijem prechádza dvomi podobami. « Prvou » je jeho stav, v ktorom ku mne príde priamo z Litvy, kde bol produkovaný. Z množstva druhov som si zvolila strednú gramáž, ktorá nepresvitá, ani v čisto bielom stave a ako mäkčenú úpravu som si vybrala najmäkšiu variantu - mäkčenú praním s kameňmi.

Keď mi táto látka príde, je to hebké a jemné pohladenie! Avšak, potlač a teda dodanie osobnosti tejto látke jej vlastnosti dočasne trošku zmenia.

Aby sa na látku farba dobre naviazala musí prejsť takzvaným živicovým kúpeľom, ktorý spôsobí aj jej mierne spevnenie, na dotyk zhrubnutie. Po tlači, sa pigmenty fixujú parou pri vysokých teplotách, takže látka je ešte doslova aj vymanglovaná.

Do ateliéru sa mi teda vráti ľan vo svojej « druhej » podobe.Keď si následne rozbalíte balíčky s vecami odomňa, môžte mať dojem, že ľan je trošku nepoddajný a pevný. Je to však len otázka jedného, či dvoch praní a najmä jedného, či dvoch nosení. Tieto mu prinavrátia jeho « prvú «  podobu.

Zároveň, ako každý ľan, aj tento potlačený bude len a len mäkší a jemnejší každým ďalším praním a nosením.

Tento prírodný materiál je veľmi priedušný a teda sa v ňom aj menej potíme, stačí ho preto prať oveľa zriedkavejšie ako oblečnie zo syntetických, či zmiešaných materiálov. Začnite najprv vetraním.Keď nadíde čas prania, ako prací prostriedok ideálne zvoľte jemný gél, či prášok, to, čo bežne používate, najlepšie však ekologický prací prostriedok, ktorý bude k ľanu a hlavne k potlači dostatočne zhovievavý. Agresívne pracie prostriedky môžu urýchliť vyblednutie - « patinu » potlače.

Ľan má úžasné absorbčné vlastnosti, ktoré sú ale úplne obmedzené, ak použijete aviváž. Aviváž vlákna obalí syntetickými látkami. Takto pozmenené vlákno sa už nemôže správať rovnako ako predtým. Bola by veľká škoda túto úžasnú vlastnosť tejto látke odobrať, preto ak potrebujete, použite obyčajný ocot. Ten krásne splní službu rozpustenia vodného kameňa a teda i zmäkčenia látky.

Potlačený ľan perte na 30, najviac na 40 stupňov a najdôležitejšie sú otáčky pri praní a žmýchaní! Tie nastavte najviac na 600 otáčok, ideálne i menej.

Ak periete drobné kusy, stačí ich prať vyvrátené, spolu s ostatnými - bielymi - moje látky sú biele s potlačou, potlač farbu nepúšťa - preto perte len s bielymi vecami, aby ste si zachovali jej žiarivosť. Nepoužívajte však žiadne bieliace prostriedky.

Ak periete veľké kusy ako napríklad šaty, najlepšie je ich dať ešte do dostatočne veľkého pracieho vrecka, alebo obliečky na vankúš. Veľké kusy sa totiž pri praní môžu prevrátiť a teda potlačená strana sa môže zbytočne šúchať o iné prádlo, či bubon práčky. Zároveň sa vyhnete zauzleniu popruhov na zaväzovanie do ostatného prádla, ku ktorému bez vrecka takmer vždy príde.

Ak vaše oblečnie - najmä veľké kusy ako šaty - nie je vyslovene špinavé, môžte využiť vynikajúci, rýchly, prací program - 30 minút 30 stupňov - a navoliť k nemu jemné otáčky. Takto môžte prať šaty i samé, nakoľko dnes už práčky spotrebujú len toľko vody, koľko potrebujú. Navyše šaty najčastejšie « ušpiníte » na spodku rukávov, spodnom leme sukňovej časti a samozrejme budú potrebovať osviežiť v oblasti podpazušia. Zvyšok ostatne ale vlastne vždy čistý, takže toto krátke a jemné pranie úplne stačí.

Ak potrebujete lokálne zaprať nejaký fliačik, alebo i fľačisko, zapierajte kľudne obyčajným tuhým mydlom, avšak nešúchajte látku o látku. Použite namiesto toho veľmi horúcu vodu a jemne po mieste prechádzajte špongiou. Fľak výjde, uvidíte, len trpezlivosť. Ja som expert na zašpinenie všetkého druhu, ušpiním sa, aj keby som mala pri jedení skafander, takže viem o čom hovorím! :) Vyprala som už aj fľaky neznámeho farebného pôvodu, z umeleckých kurzov s deťmi, či poliatie sa ružovou vineou. Vtedy mi už bolo trošku aj smutno, nakoľko sa ružová menila na modrú a modrozelenú, ale trpezlivosť sa vyplatila. Vyšlo to! :)

Po opratí si oblečnie zaveste, šaty sa vám svojou váhou napoly samé vyžehlia. Čím je vešiak robustnejší, tým lepšie - mokré šaty sú ťažké, tenké drôtené vešiaky im neprospievajú.

Sušte v miestnosti, či vonku, nie na priamom slnku. Vonku a v lete je dobré sušiť vyvrátené, nakoľko drobný hmyz obľubuje žiarivú bielu a rád sa na nej prechádza, či usádza a podobne… :)

Žehlite z druhej, nepotlačenej strany, s parou, alebo bez, na ľubovoľnej teplote.

Po praní a sušení môžte mať pociť, že oblečnie je akoby naškrobené. Je to ako neočesané vlasy. Stačí si ho obliecť a pobudnúť v ňom hodinku, či dve a bude opäť mäkkučké. Ako hebké vlasy po očesaní.

Údržby ľanu a potlačeného ľanu sa nebojte, je jednoduchá a čím je jednoduhšia, tým je lepšia.

Prajem veľa radosti z nosenia!


 

Komentáre

helena.chmelova Výborný žurnál s praktickými radami! Šikovné "oko znalca" tu vidno a preto je cenným prínosom pre všetkých, ktorí používajú ľanové výrobky. Super :-)

2020-06-25 10:13:23

DominikaLehocka Och, veľmi pekne ďakujem, teším sa že článok poslúžil! :)

2020-06-25 10:51:50

ODMARUSKY Veľmi dobrý článok. Ďakujem za užitočné rady odovzdané od srdca. Dudem sa tešiť na ďalší žurnál od vás.

2020-06-25 11:03:19

alenahope Super žurnál. Dobré mať informácie, ak si chceme kúpiť oblečenie s tradičných materiálov.

2021-05-31 18:37:49

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
DominikaLehocka
DominikaLehocka
258 predaných ks, 196 hodnotení

Vitajte v mojom svete maľby! Nájdte u mňa vysokokvalitné reprodukcie pôvodných obrazov, ako i mnohé textilné produkty, ktoré na sebe nesú originálnu potlač, vytvorenú práve z mojcih malieb.
Ak máte špecifické želania, neváhajte ma kontaktovať.

Drahé ženy, aby som vaše objednávky na želanie stihla vybaviť do Vianoc, zrealizujte ich prosím najneskôr do 30.Novembra! Všetko ostatné, čo je skladom je vám samozrejme k dispozícií kedykoľvek. Ďakujem vám za spoluprácu!

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Šaty Mimóza - 11835703_Šaty Mimóza by DominikaLehocka
 1 komentárov
 Páči sa 29 ľudom
125,- €
 - Šaty Gypsomilka - 11835800_Šaty Gypsomilka by DominikaLehocka
 Páči sa 68 ľudom
125,- €
 - Šaty Šípky - 11835870_Šaty Šípky by DominikaLehocka
 1 komentárov
 Páči sa 86 ľudom
125,- €
 - Šaty Nevädza - 11835970_Šaty Nevädza by DominikaLehocka
 1 komentárov
 Páči sa 47 ľudom
125,- €
 - Šaty Euonymus Europaeus - 13813761_Šaty Euonymus Europaeus by DominikaLehocka
 1 komentárov
 Páči sa 84 ľudom
125,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »