Domov » Žurnál+ » Autor: Dimitrina Načeva

Žurnál+

Moje prvé dve stretnutia s ĽANOM.

Dimitrina N. » Osobné Blogy / 2020-07-15 13:13:43 /  1 komentár / 8 lajkov

                                     

O ľane sa tu napísalo veľa. Nedá mi podeliť sa o moju prvú skúsenosť s ľanom. Bol ručne tkaný a nevábnej , čudnej farby. Aj sivý aj hnedý. Bol strašne nepoddajný. Kamarátka ho našla , kdesi v kúte. A stále sa u nich iba prekladal. Z miesta na miesto. Zavadzal. Takto sa dostal ku mne, aby nezavadzal. Poďakovala som, ale vôbec som netušila, že je to poklad. Po "prekladaní" získaného balíka, som ho rozprestrela. Po odprášení, opraní a To po veľmi veľa opratiach, som ho načala, teda som z neho ušila  tašku. Taška bola perfektná a všetky vlastnosti ľanu, ktoré som na začiatku, videla ako nevýhodné, boli zrazu výhodou.Pevnosť, hrubosť -teda vysoká gramáž- ,neutrálna, pekná farba, dobre kombinovateĺná s oblečením, jednoduchá údržba, pranie pri nízkej teplote vody...Tak kamarátke ešte raz ďakujem, a to za dobrý nápad, ktorý v tom čase nebol považovaný ani za eko ani za trendy.

 

004.JPG089.JPG088.JPG

Moja ďaľšia skúsenosť s ĺanom, s hotovým ľanovým výrobkom, nasledovala  po niekoĺkých rokoch. Bola som v zahraničí, kde oblečenie a doplnky z prírodných materiálov boli súčasťou bežného života. A to hlavne kôli klimatickým podmienkam. Na presviedčanie priateľov som siahla aj ja, po ľanovom kostýme. Bola som celá nesvoja. bol to kostým, ale na mňa moc ležérny. Ocenila som ho až vtedy, keď som po rozhorúčenom meste chodila bez fákov od potu, a z auta som po mnohých kilometroch vystúpila "pokrčená" , ale zase bez fľakov a bez tzv. "prilepenia " šiat na telo. Farby dodnes "držia", sú také ako na začiatku nosenia. Biela je biela,kostým, šaty košeľa ostali tak isto zaferbené , ako predtým. A ani sa nezbehla látka.

A naozaj má ľan termoregulačné schopnosti, je príjemný na nosenie, trvácny, stály-to znamená-žiadne vysedené časti, stopy po obnosení ako vydratie materiálu, alebo zmena odtieňa farby v podobe fľakov, či vypadnutý materiál. Áno, je krčivý, ale myslím, že je to súčasť tejto látky a dnes sa to už považuje za bežnú vec, - chodím v predsa v ľanovom ošatení, tak som trochu pokrčená.Proste maximálna spokojnosť. Dnes som siahla po ľane, ktorý je dostupný na našom trhu. vecičky sa dajú vidieťa kúpiť v mojej galérií

 

060.JPG017.JPG021.JPG

Komentáre

eko.brnka Mám podobné skúsenosti... Tiež som dostala do daru bal ručne tkaneho ľanu a hneď som sa pustila do šitia. Na tašky som si netrúfla, ale dnes už moje výrobky zdobia nejednu domácnosť. Ľan má úžasné vlastnosti a pre mňa jedinečnú vôňu, tú milujem....

2020-07-15 13:55:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
DimaNaceva
DimaNaceva
121 predaných ks, 66 hodnotení

Maľujem kreslím a šijem, poriadam kurzy kreslenia.Najradšej mám kombinované techniky. Vystavovala som doma aj v zahraničí. Najvyššie získané ocenenie:Zvláštna cena talianskeho prezidenta, talianskeho parlamentu za maľbu r.2011.

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »