Domov » Žurnál+ » Autor: Daniela Pástorová

Žurnál+

Čarovný Balkán na motorkách

Daniela P. » Osobné Blogy / 2022-09-04 15:47:52 /  4 komentáre / 22 lajkov / 603x zobrazený

Koniec leta sa u nás niesol v spoznávaní Balkánskych ciest na motorkách. Prešli sme 6 krajín, viac ako 3400km, spoznali nové kultúry, nových ľudí a odniesli si nezabudnuteľné zážitky. 

Prvou zástavkou našej cesty bola Salina Turda v Rumunsku. Ide o bývalú soľnú baňu, z ktorej je dnes historické múzeum a zábavný park v jednom. Hlavnú časť tejto atrakcie tvoria dve veľké miestnosti, kde sa dá zahrať stolný tenis, bowling, minigolf či vyskúšať ruské koleso. 

Našim hlavným cieľom však bolo prejsť Transfăgărășan, považovanú za jednu z najkrajších ciest na svete. Štátna cesta 7C, je druhou najvyššie položenou cestou v Rumunsku. Bola vybudovaná začiatkom 70. rokov, kedy vtedajší prezident Rumunska, Nicolae Ceausescu, túžil prekonať slávnu Transalpinu. Dnešnú podobu má Transfăgărășan približne od roku 1980. Spája mestá Bascov a Cartisoara, čo znamená, že jej dĺžka je 155 kilometrov. Nakoľko prechádza pohorím Fagaraš, časť cesty sa nachádza vo výške viac ako 2000 metrov nad morom. 

Stretnúť medvede v tomto pohorí je úplne bežná vec. 

Ďalší deň sme zdolali Transalpinu. Oficiálne sa označuje ako cesta 67C. Má necelých 150 kilometrov a ide o najvyššie položenú cestu v Rumunsku (najvyšší bod je priesmyk Urdele vo výške 2145 metrov nad morom). Bola postavená v roku 1935. 

Cez Bulharsko sme prešli až do Grécka, kde sme sa dostali do Solúna a ubytovanie našli v kempe mesta Asprovalta. Užili sme si pár dní pri čarovnom mori, oddýchli si a postupne sa vydali na cestu domov. 

Cestou naspäť sme prechádzali cez Severné Macedónsko a Srbsko. Navštívili sme aj Kovačicu, najväčšie slovenské mesto v Srbsku. V tomto okresnom mestečku žijú 3/4 slovenského obyvateľstva. Súčasťou mesta sú aj slovenská základná škola a gymnázium. Predkovia miestnych Slovákov údajne prišli zo stredoslovenskej oblasti Modrého Kameňa, udržiavajú si svoje nárečie, zvyky, tradície a folklór. Na fotke je mesto Nový Sad, druhé najväčšie mesto v Sbrsku. 

Ochutnali sme tiež mnoho jedál, typických práve pre Balkánsky polostrov:

Macedónsky kebab

Grécka musaka

Leto sme teda ukončili touto spoznávacou cestou na motorkách. Zbaliť sa do jedného kufra a vydať sa na cesty na 12 dní nebolo také jednoduché. Zažili sme však mnoho príjemných chvíľ, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. 

Prajem Vám príjemný začiatok septembra :)

*Daniela*

Komentáre

besna_mat Wau, krasa! Uzasne fotky, informacie a urcite slvele dobrodruzstvo. Uz len to balenie do jedneho kufra muselo byt dobdrodruzne:-)))

2022-09-04 23:26:18

astra Krásna reportáž aj krásne fotky ! ( mohla by byť aj na pokračovanie)

2022-09-05 06:38:35

Dannielle Ďakujem ♥ budúci rok už máme naplánované ďalšie cesty, uvidíme čo sa nám podarí prejsť :)

2022-09-05 08:31:46

Nikili Jeeej aj my jazdime, sice posledne roky pomenej lebo ved rodičovske povinnosti ale tiez sme motorkari obaja s manzelom :)

2022-09-05 14:44:51

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »