Domov » Žurnál+ » Autor: Dáška Berthóty Vacková

Žurnál+

Trochu o ľane, začiatkoch a o ľanovej folkovej kolekcii

Dáška B. » Tvorba / 2018-05-20 07:00:01 /  6 komentárov / 54 lajkov

Pomerne dlhá cesta predchádzala dokončeniu maľovanej ľanovej série. Zopár mesiacov vznikali v hlave vizuály, ktoré som odkladala a znova sa k nim vracala. Hlavným motorom bola potreba využiť a posunúť svetu prenádherné ľanové plátno, na ktoré som narazila. Ľanovú textíliu a režné plátno, ktoré sú štruktúrou podobné, som na kabelky a poťahy na vankúše využívala už vo svojich začiatkoch, zopár kúskov teda už šlo do sveta. Vždy sa k ich použitiu veľmi rada vraciam, je to pre mňa totiž kus nostalgie.

S ľanovým plátnom som sa stretla už v detstve a odvtedy ma fascinuje stále viac. Spomínam si, ako moja prababka tkala na menšom stave a v jej domácnosti som vídala nezvyčajné hrubé obrusy a plachty s vyšitými iniciálkami či menom. Dostávali ich mladé ženy do "vena". Moja mamina mi prezradila, že sú to výrobky z ľanového aj konopného plátna, ktoré tkala a šila praprababka na kopaniciach. Pamätá si obrovský stav v malej miestnosti a svoju prababku pri procese výroby. 

Je to teda už niekoľko generácií, kedy bolo využívanie týchto prírodných materiálov ešte bežné. Naši predkovia vychádzali zo svojich lokálnych zdrojov a možností, sami si konopu a ľan pestovali. Taká plachta z prírodnej textílie bola teda procesom od samého začiatku až po koniec, od rastlinky až po hotový výrobok prešla ľudskými rukami. 

Moja babka si roky strážila ručne tkanú plachtu, darovanú od svojej babky. Teraz ju doma opatrujem ja a som vďačná a hrdá na to, že sa dokázala tie dlhé roky zachovať a mohla som ju "podediť". Je na nej vyšité babkine meno a skladá sa z dvoch častí spojených ručným stehom. Ešte aj niť je z identického vlákna. Priznám sa, že úplne neviem, či v tomto prípade ide o konopné, alebo ľanové plátno, na tom však toľko nezáleží. Naše prababky nám zanechali kus umu a my dnes môžeme v dobrom spomínať a nadväzovať na ich skúsenosti, znovuobjavovať a posúvať toto bohatstvo ďalej.

Aby som ale neostávala tak úplne v ďalekej minulosti... Akonáhle som začala ovládať šijací stroj, z prírodných, látok, ktoré ostali po našich babkách, som šila vrecká a tašky na bylinky, ktoré mám a využívam doteraz a v tomto kontexte mi pripomínajú moje "krajčírske" začiatky. Spomienky na prarodičov sa spájajú so záľubami, ktoré pretrvávajú od detstva (ako zbieranie bylín), alebo sa vyvinuli ďalej (šitie a maľovanie)... Až s odstupom času zisťujem, aké je všetko prepojené...

Pochádzam z vidieka a nejaký čas po odsťahovaní do veľkého mesta na Morave som si musela nájsť kúsok zeme aj tu, holt, korene sa nezaprú :D. So známymi sme si prenajali záhradu a ja som sa vo veľkom štýle pustila do pestovania všeličoho. Dnes pestujem aj ľan. Samozrejme, iba v malom, nie, že by som hneď chcela spriadať vlákna a tkať ľanové plátno, skôr ma zaujímalo, ako sa darí tejto rastlinke v našich podmienkach a aké je náročné ju dopestovať. Skrátka, vlastná skúsenosť je na nazaplatenie. A moje zistenie? Ľan je pomerne nenáročný a má krásne jemné modré kvietky. Po dozretí a usušení sa hodí do suchých kytíc a vencov, určite ho mnohí poznáte práve v tejto forme. Dnes už sa, bohužiaľ, ľan na spracovanie textílií na Slovensku a v Česku pestuje len výnimočne, ako materiál je ľanové plátno stále skôr luxusnejšou záležitosťou a to aj v prípade, že opomeniem jeho výnimočné vlastnosti. Rada by som videla namiesto žltých lánov modro-sfarbené pole ľanu. Dnes sa ľanové textílie skôr dovážajú, no našťastie aj tie poskytujú vysokú kvalitu a krásu hrubej jedinečnej štruktúry.

V mojom obchode nájdete výrobky vo viacerých štýloch. Začala som prírodnými a orientálnymi motívmi a časom sa pridali folklórne látky a maľované vzory, ktoré sú dnes jeho bežnou súčasťou. Mám rada strohú jednoduchosť, ale zároveň aj zložitosť ľudových ornamentov. V novej ľanovej folkovej kolekcii kabeliek bolo cieľom spojiť "pôvodný" materiál s ďalším prvkom, ktorý odkazuje na našich predkov, a tým je práve ľudový ornament. Nechcela som presne obkresľovať existujúce folklórne ornamenty, no skôr vniesť niečo vlastné, vniesť štipku nadväznosti na líniu ďalšej generácie. Tradičné, aj svoje prvky v ručných maľbách sú spojené v autorskej kompozícií. Kolekcia spája staré s novým.

Ľanovú folkovú sériu tvoria štyri kabelky rôznych rozmerov, od malej toaletky, až po veľkú, strihovo nadčasovú tašku, všetky prispôsobené dnešným moderným požiadavkám a každá s vlastným originálnym vzorom. Malú kabelku zoberiete ku kroju, večer do mesta, ako aj na spoločenskú udalosť, veľkú tašku do práce či do školy. 

Na podšívky som použila dlho odkladané bavlnené plátno s bielo-modrým ornamentálnym vzorom, doplnené inými látkami v modrých odtieňoch.

Kabelky sa zapínajú na zips alebo magnetický gombík a dve z nich sú doplnené koženkou. Ak máte chuť, viac o konkrétnych kabelkách sa dozviete priamo v kategórií ĽANOVÁ FOLK KOLEKCIA.

Majte sa krásne,

s pozdravom Dáška - Dartaška.

Komentáre

lesna Nádherné! Aj tašky aj žurnál.

2018-05-18 09:04:45

DARTASKA Ďakujem veľmi pekne :).

2018-05-18 15:16:29

LUCIArt sú krásne!!! :)

2018-05-20 13:21:09

Zafiria perfektné :))

2018-05-20 18:42:18

PA8PA.art Dáška, milý žurnál:) Krásna ľanová kolekcia s modrým folk vzorom;)

2018-05-21 07:52:05

DARTASKA Ďakujem krásne za pochvalu :).

2018-05-21 08:19:23

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
CZ
DARTASKA
DARTASKA
799 predaných ks, 342 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Dartaška je československá značka, za ktorou stojí Slovenka žijúca v Brne - Dáška Vacková. Dartaška sa vyznačuje originálnou autorskou maľbou na textil podľa vlastných návrhov a použitím výberových dizajnových látok.

Česká pošta od 1.3. úplne zmenila spôsob výpočtu ceny poštovného pre balíky. Väčšie tašky a iné moje výrobky teda budú mať vyššiu cenu poštovného (bude upravená až pri objednávke podľa skutočnej veľkosti balíčka). ODPORÚČAM VYUŽIŤ ZÁSIELKOVŇU ZA SUPER CENU!

***********************************************

!POZOR! Uvádzajte vždy úplnú adresu aj s diakritikou. Doručovateľ Vás nenájde, ak neuvediete názov inštitúcie (ak si dávate posielať do práce, do školy atď).

***********************************************
Bežne odosielam balíčky z ČR, kde žijem, preto je uvedené poštovné vyššie. Pri objednávke viacerých kúskov a podľa gramáže a veľkosti objednávky sa môže stať, že poštovné znížim.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Toaletná taška z ľanovej folk kolekcie - 9449118_Toaletná taška z ľanovej folk kolekcie by DARTASKA
 Páči sa 24 ľudom
39,50 €
 - Retiazková kabelka z ľanovej folk kolekcie - 9451427_Retiazková kabelka z ľanovej folk kolekcie by DARTASKA
 2 komentárov
 Páči sa 42 ľudom
58,- €
 - Veľká taška z ľanovej folk kolekcie - 9451430_Veľká taška z ľanovej folk kolekcie by DARTASKA
 2 komentárov
 Páči sa 42 ľudom
114,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »