Domov » Žurnál+ » Autor: Natália Messner Bakošová

Žurnál+

Kto je Mária, Ježišova matka?

Natália M. » Tvorba / 2022-05-13 06:27:43 /  Pridaj komentár / 13 lajkov

Kto je Mária, Ježišova matka?

Každý, kto prišiel do styku so životným príbehom Ježiša Krista, ju pozná: Mária, Ježišova matka. Uctievajú ju ľudia mnohých náboženstiev, na mnohých miestach sveta. Kto je táto svätá a prečo ju nazývajú aj "Matka Božia"? Čo o nej hovorí Biblia? Aké miesto má v kresťanstve?

Panna Mária a Ježiš

Mária, židovka podľa tradície pochádzala z Jeruzalema, ale vyrastala v Nazarete v Galilei.
V Biblii o nej nenájdeme príliš veľa informácii, niečo však áno.

Mária v Biblii a v spisoch mimo Biblie

Z Biblie sa teda o Máriinom pôvode a mladosti veľa nedozvieme. V Novom zákone sa jej meno objavuje vo vianočnom príbehu evanjelistov Matúša a Lukáša. Skutky apoštolov, ktoré sa tiež pripisujú Lukášovi Máriu často nazývajú "Ježišova matka".

Reliéf Panna Mária a Ježiš

O jej významnom postavení svedčia slová anjela Gabriela v Lukášovom evanjeliu, vo veršoch 28 až 31 prvej kapitoly: Anjel prišiel k nej a povedal: „Zdravas’, milosti plná, Pán s tebou.“ Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala, čo znamená takýto pozdrav. Anjel jej povedal: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš.


Baroková Panna Mária a Ježiš

V evanjeliách nájdeme Máriu, okrem udalosti o Ježišovom narodení, ešte pri iných udalostiach. Napríklad pri obetovaní Ježiša v chráme na 40. deň po jeho narodení, potom pri úteku do Egypta a potom až pri udalosti, keď sa 12 ročný Ježiš stratí v jeruzalemskom chráme. Ďalšiu zmienku nájdeme v evanjeliu podľa Jána, keď opisuje, ako bol Ježiš so svojou matkou na svadbe v Káne Galilejskej. A následne stretáme Máriu až pri Ježišovom kríži.

Viac správ o živote Panny Márie nájdeme v spisoch mimo Biblie – v apokryfných spisoch, ktoré vznikli neskôr a ich historická autenticita je sporná. Nemali by sa preto chápať ako faktografické správy. Príkladom je Jakubovo protoevanjelium z 2. storočia, ktoré sa odvoláva na evanjeliá. V ňom sa okrem iného dozvedáme, že rodičia Márie sa volali Joachim a Anna a že Joachim bol majiteľom stáda. Keďže Biblia nám o Márii hovorí len veľmi málo, okolo Božej Matky vznikli aj mnohé legendy a mýty.


Hnedý ruženec

Mária a Ježiš

Postave Ježišovej matky je nemožné sa vyhnúť najmä počas vianočných udalostí. Žiadny betlehem nie je úplný bez postavy Božej Matky, ktorá v dokonalej čistote porodila Božieho Syna a Spasiteľa. Po pôrode musela utiecť do Egypta, aby zachránila svojho novorodeného syna pred Herodesovým prenasledovaním. Po návrate sa usadili v Nazarete, kde malý Ježiš vyrastal. Jeho vzťah so svojimi príbuznými, zdá sa, nebol bez napätia – príbuzní asi nie vždy mali dosť pochopenia pre jeho slová či a skutky. Evanjeliá dokonca naznačujú, že príbuzní si o Ježišovi mysleli, že sa pomiatol. Mária mnohé udalosti v živote len v tichosti prijímala a ako píše evanjelista „premýšľala o nich vo svojom srdci“.

Moderná Panna Mária

Pre Ježiša bolo najdôležitejšie naplniť svoje poslanie. Mária však zostávala verne po boku svojho syna. Stala sa vlastne jeho prvou učeníčkou a zažila aj jeho najťažšie hodiny - umučenie a smrť na kríži. Po Ježišovej smrti žila istý čas v Efeze pri apoštolovi Jánovi. O mieste jej smrti kolujú viaceré tradície. Podľa niektorých zomrela buď v Efeze, podľa iných v Jeruzaleme, v údolí Cedron, kde bola podľa kresťanskej tradície aj pochovaná. 

Sediaca Panna Mária

Kresťania však slávia sviatok jej Nanebovzatia, pretože veria, že po smrti bolo Máriino telo vzaté do neba.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »