Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Kočišová

Žurnál+

U Karinky

Veronika K. » Osobné Blogy / 2021-10-18 15:42:17 /  2 komentáre / 7 lajkov

Crrrrrn, zaznie zvonček na dverách bytu našej obľúbenej rodiny. Crn Crn Crrrrrn, nevedia sa klauni dočkať návštevy. Dvere sa otvoria a nás prekvapí bledá strhaná tvár a uplakané oči hnedovlasej mamy. Väčšinou sa usmieva, ale dnes by ju úsmev asi bolel.

„Vitajte, poďte ďalej, už vás čakáme,“ hovorí smutným hlasom mama a otvára nám dvere do rodinného sveta. Prezuvky máme a hneď sa obúvame.

Ocko je tiež smutný, ale príjemný. Zvítame sa. Škôlkar Igorko je akýsi tichý. Vždy je samý smiech a výmysel, dnes len ticho pozdraví. Najmladšia sestra vykukne z izby a zasa sa skryje. Je to tu akési tiché a smutné, aj svetla sa zdá menej ako inokedy. Vyschne mi v ústach a strasie ma ako od zimy. Kolega doktor Mrkvička sa tiež zdá trochu zmrazený.

Zastavíme sa pred vstupom do izby, kde leží naša Karinka. Pod veľkým oknom vidieť veľkú posteľ a na nej drobné dievčatko. Už-už chceme vstúpiť do izby, ale mamin tichý hlas nás zastaví: „Dnes vás veľmi potrebuje. Celú noc sme nespali, mala veľké bolesti. Včera sme sa vrátili z nemocnice a dnes v noci musela opäť prísť lekárka.“ Po tvári sa jej skotúľajú dve slzy, ale rýchlo ich utrie vreckovkou. Musí byť silná.

„Karinka, máš návštevu,“ oznámi láskavým hlasom a posmelí nás, aby sme vošli. S doktorom Mrkvičkom sa potkýname, do všetkého narážame, ale úspešne sa dopracujeme až k posteli.

„Konečne ste prišli,“ povie Karinka tichučkým hláskom, ako keď zašumí vietor v obilí.

„Hurááá, už sme tuuu,“ kričí Mrkvička, „ideme hrať hokeeej.“

„Hokej?“ čudujem sa a pozriem na Karinku. Nesúhlasne pokýva prštekom.

„Nie, nie, pán kolega, žiadny hokej,“ hovorím a sprisahanecky žmurknem na dievčatko. To súhlasne, hoci sotva badateľne, kývne hlavou a mne to stačí. Sme parťáčky. S Karinkou sa poznáme už niekoľko rokov. Pamätám si ju ako malé dievčatko, ktoré síce nebehalo, ale v sede k nám vždy dvíhalo rúčky. Dnes Karinka už len leží.

Doktor Mrkvička sa snaží zdolať ženskú presilu a slávnostne zvolá: „Supeeer, tak ideme hrať hokeeej,“ a hneď chytá ukulele ako hokejku, korčuľuje po dlážke a hľadá neviditeľný puk. Plesnem si po čele. Karinka sa konečne usmeje a zavolá ma malým prštekom k sebe. Nehybnosť zvyšku tela si táto hravá a veselá slečna vynahrádza mimikou na tvári a pohybmi prštekov.

„Cica, povedz Mrkvičkovi, že by som chcela, aby mi zaspieval,“ šibalsky na mňa žmurkne. Vidiac jej nadšenie, nemeškám, vyťahujem pumpu alias mikrofón a už aj naháňam po izbe hokejistu Mrkvičku. Ten šikovne kľučkuje medzi kreslami a mizne za stolom. Nevzdávam sa a snažím sa ho dobehnúť aj cez bránky a mantinely.

Prvá tretina je preč a hokejista stále uniká. Doktor Mrkvička spraví trojitého rittbergera a stratí sa pod Karinkinou posteľou. Pomaly mi dochádza dych, a tak zafučím: „Doktor Mrkvička, musíte zaspievať pesničku, Karinka si ju objednala.“ Spod postele sa ozve: „haf-haf“ a na posteli sa smeje Karinka a zasa ma volá prstom.

„Cica, povedz mu, že je to ozdravná pesnička.“ Tlmočím odkaz a spod postele sa ozve: „mniauuuuu“. Pokúšam sa nezbedného červenonosého doktora vytiahnuť za nohu, ruku i hlavu, ale drží sa ako kliešť. Bezradne sa pozriem na Karinku a jej neúnavný prštek. „Skús ho vylákať na niečo, čo má rád.“

Ani nemusím dlho premýšľať. Každý klaun miluje bublinky. Vypustím plnú dávku pod posteľ a Mrkvička je lapený. Naháňa a hltá bubliny jednu za druhou, ani si nevšimne, že sám a dobrovoľne vylieza spod postele. Keď je na nohách, Karinka mi ukáže zdvihnutý palec a ja obratne aplikujem pred Mrkvičku mikrofón. Ešte hľadáme pódium. Karinkin prst ukazuje na kreslo, stôl, gauč a stoličku. Beháme po izbe ako splašení chrobáci a Karinka sa schuti baví.

Mrkvička konečne brnkne na struny a izbou sa nesú jemné tóny piesne o princeznej Karinke. Dievčatko sa usmieva a vychutnáva si, že doktor spieva o nej.

Za nami počujem tichý chichot súrodencov, mama s ockom sa objímajú a tiež počúvajú. Aj sa trochu usmievajú. V izbe je teplejšie a svetlejšie. Pridá sa k nám aj Karinkin brat a už sa čaruje, vyšetruje a všetko je ako kedysi. Slzy vyschli a v byte sa ozýva detský smiech. Ešte sme sa ani nerozlúčili a Karinka sa už tíško pýta: „Kedy prídete?“ V očkách zvedavosť, prosba aj nádej. Púšťa nás neochotne, ale vie, že musíme ísť rozdávať smiech aj iným deťom. Venuje nám na rozlúčku krásny úsmev, zamáva prštekom a my sa strácame za stenou rovnako bláznivo, ako sme sa objavili.

Pri dverách nás zastaví mama: „Ďakujem, že ste prišli. Pri vás Karinka vždy zabudne na všetko zlé a je tým bezstarostným a veselým dieťaťom, akým by mala byť.“

Zasa mám zimomriavky, keď mi Karinkina mama silno zovrie ruku. Stisne ma z toho pri srdci, ale verím, že nabudúce sa opäť stretneme, aby sme rozveselili našu Karinku.


zdravotná klaunka Mária Benkovská / doktorka Cica Hopsalková

Prácu zdravotných klaunov môžete podporiť aj nákupom vecičiek v našom obchodíku: https://www.sashe.sk/CervenyNos ĎAKUJEME!

Komentáre

besna_mat Z celého srdca vám všetkým ĎAKUJEM!!! že robíte to najdôležitejšie, čo deti potrebujú - mať neustále úsmev na tvári a radosť v duši. Moju podporu už dávno máte:-)

Držím celému tímu úžasných ľudí palce!!!!STE SKVELÍ a ROBÍTE ZÁZRAKY!!!

2021-10-19 00:26:481x

CervenyNos Velmi pekne dakujeme za Vasu podporu a mile slova ❤️

2021-10-19 10:16:26

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
CervenyNos
CervenyNos
363 predaných ks, 123 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je občianske združenie uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve.

Naším poslaním je prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

Milí priatelia Červeného nosa, srdečne vám ďakujeme za podporu! Balíčky momentálne odosielame raz týždenne. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha: Na zázraky máme NOS - 11722203_Kniha: Na zázraky máme NOS by CervenyNos
 Páči sa 36 ľudom
9 €
 - Minialbum Imagine - 12106561_Minialbum Imagine by CervenyNos
 Páči sa 17 ľudom
35 €
 - Vrecko na všetky drobnosti (Biela) - 12240996_Vrecko na všetky drobnosti (Biela) by CervenyNos
 Páči sa 30 ľudom
9 €
 - Ochranné rúško na tvár pre deti - 12922495_Ochranné rúško na tvár pre deti by CervenyNos
 Páči sa 9 ľudom
4 €
 - Maňuška pes - Havko - 13635904_Maňuška pes - Havko by CervenyNos
 2 komentárov
 Páči sa 24 ľudom
14 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »