Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Kočišová

Žurnál+

Slniečko Dorotka

Veronika K. » Blogy / 2023-03-06 07:00:01 /  Pridaj komentár / 11 lajkov / 26x zobrazený

Nikto by nemal zažiť to, čo štvorročná Dorotka. Musela na dlhý čas vymeniť domov za nemocničnú izbu na onkológii.

Chýbali jej blízki, uzatvorila sa pred svetom a takmer nekomunikovala. Dorotku
konečne rozosmiali až zdravotní klauni. Jej mamina si na to spomína veľmi dobre.

„Prvýkrát sme zdravotných klaunov stretli v lete minulého roka a Dorotka sa ich spočiatku bála. Ale to nie preto, žeby boli strašidelní, alebo čo. Boli úžasní. Len naša Dorotka vo svojich 4 rôčkoch bola psychicky na dne, zo situácie, ktorá ju postretla, z prostredia nemocnice, z odlúčenia od časti rodiny... Uzatvárala sa pred svetom a s okolím komunikovala len minimálne... Zdravotní klauni nás však navštevovali aj naďalej a po čase ich už Dorotka zvedavo sledovala z môjho náručia a dokonca sa aj usmievala. Neskôr sa už na ich návštevy tešila a pýtala sa, kedy opäť prídu. Síce s nimi komunikovala a interagovala len minimálne, vždy keď odišli, tak o nich s nadšením rozprávala a videla som, ako sa jej srdiečko napĺňa radosťou... Pri poslednej ich návšteve počas našej hospitalizácie dokonca prišla klaunom sama otvoriť dvere. Spravili ste veľmi veľa pre jej zlomenú detskú dušičku. Ešte raz vám všetkým ďakujeme. A prajeme vám veľa úspechov vo vašej práci, ktorá skutočne má zmysel."

 

Z pohľadu zdravotnej klaunky

„Prvé stretnutia s Dorotkou boli z veľkej vzdialenosti cez chodbu. Bála sa nás. My sme sa však nevzdávali. Bolo nádherné pozorovať, ako sa k nám stále viac a viac približovala. Bola to spolupráca všetkých klaunov. Empaticky sme cítili, čo si môžeme dovoliť a čo nie. Bolo krásne vidieť, keď som po čase prišla, že môžeme ísť bližšie, môžeme si viac dovoliť, viac sa hrať až sa z nás nakoniec stali veľkí kamaráti a zažívali sme zážitky plné smiechu a radosti. Na oddeleniach s dlhodobo chorými deťmi je návšteva iná v tom, že s deťmi nadväzujeme hlbší vzťah a spoločne vytvárame príbeh. Pri každej návšteve môžeme nadviazať na to, čo bolo predtým. Tak to bolo aj s Dorotkou," povedala zdravotná klaunka Lucia Barczi alias sestrička Snosna Pištíková.

Deti, ktoré sa v nemocnici liečia dlhé týždne, musia denne čeliť bolesti, osamelosti a strachu. Každý deň na ne čaká množstvo výziev a vyšetrení. Smiech však dokáže zázraky. Staňte sa i Vy ich súčasťou. Vaša podpora aj prostredníctvom kúpy vecičiek z nášho obchodíku umožní zdravotným klaunom častejšie s humorom sprevádzať choré deti v nemocnici na ich neľahkej ceste. 

Ďakujeme!

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
CervenyNos
CervenyNos
1160 predaných ks, 235 hodnotení

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je občianske združenie uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve.

Naším poslaním je prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha: Na zázraky máme NOS - 11722203_Kniha: Na zázraky máme NOS by CervenyNos
 Páči sa 36 ľudom
9 €
 - Humorin - vitamín HaHa :-) - 12683736_Humorin - vitamín HaHa :-) by CervenyNos
 Páči sa 46 ľudom
2,50 €
 - Maňuška pes - Havko - 13635904_Maňuška pes - Havko by CervenyNos
 2 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
14 €
 - Tričko breathe - believe - receive - 14192998_Tričko breathe - believe - receive by CervenyNos
 Páči sa 14 ľudom
24 €
 - Kľúčenka pre dvoch - 14418053_Kľúčenka pre dvoch by CervenyNos
 Páči sa 28 ľudom
11 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »