Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Kočišová

Žurnál+

Motýľ v nemocnici

Veronika K. » Blogy / 2021-05-17 13:00:01 /  7 komentárov / 26 lajkov / 251x zobrazený

„Nerob mi to...ja si to nedám...nechcem...“
„Veď toto je tvoje obľúbené...Chcela si, aby som pribalila motýlikove a teraz ho nechceš! Čo ti mám asi tak obliecť?“
„Neznášam ho, zahoď ho...“

Ako som tak kráčala po nemocničnej chodbe, nechtiac som si vypočula výmenu názorov mamy a jej malej Juditky. Možno by ma ich „rozhovor“ až tak nezaujal, keby hlasy nevychádzali z dverí, kde sa deti, ktoré ráno prichádzajú na operáciu, preobliekajú do pyžamka. Privolala som si výťah. Kým sa ku mne lenivo dostal, vykukla zo šatne asi 6-ročná slečna v pančuškách a tielku. Sympatická mama vybehla o sekundu za ňou s povzdychom „porazí ma z teba“. Zjavne nechcela hrotiť situáciu a nechala Juditku vkročiť na oddelenie chirurgie nakoniec bez pyžamka.

Takže motýľ - pomyslela som si, keď som sa dostala do šatne klaunov a pracovala som na premene Mariany Kovačechovej na Dr. Frčku Strelenú. Hmmm, šťastie mi praje. :-)

Nos – samozrejme, červený, bublifuk, prstové bábky a ústna harmonika. To je Frčkina základná výbava pri vyšetrovaní, operovaní, doliečovaní a tiež odprevádzaní na operačnú sálu. To je jeden z programov o.z. Červený nos Clowndoctors.

Na oddelení som sa nadšene zvítala so sestričkami a pustila sa do roboty. Teda – zbierala som informácie o počte plánovaných operácií na dnešný deň, info o veku detí, o tom, ktoré z nich je tam so sprievodom a ktoré samé a tiež na ktorej izbičke čakajú na tú „svoju“ operáciu. V ponuke je vždy vyberanie mandlí, tiež „drôtov“ z končatín, urologické operácie, ale aj urgentné poúrazové.

Na štvorke je asi niekomu zima – pomyslela som si a preto som sa vybrala najskôr práve tam. Nakukla som cez presklené dvere. Malá Juditka v tielku a pančuchách sa zjavne nevzdávala a odmietala nielen pyžamko, ale aj knižku, v ktorej jej mama chcela listovať, nechcela sa pozrieť ani na rozprávku v telke. Otočená tvárou k stene ležala na posteli a trucovito občas nohami kopla do železného rámu postele.

Juditkina mama zbadala, že môj červený nos nakúka do izby. Cez sklo som sa posunkami spýtala, či môžem vojsť. Pozrela sa na Juditku, mykla plecom a rukou mi naznačila, že asi radšej nie...

Oukej! Kam nejde Frčka – tam vyšle svojho zveda. Skryla som sa pod presklené okienko na dverách a na prst som si zručne nasadila farebného motýľa – malú prstovú bábku...

Najskôr poletoval, potom si jemne sadol do jedného rohu, zletel nižšie, zaklopal na okno a potom sa opäť vznášal v priestore skleneného okna. Opatrne som druhou rukou pootvorila dvere do izby, aby som videla, čo sa tam deje. Mama Juditke oznámila, že má návštevu. Ona, samozrejme, kopla do kovovej konštrukcie a ani sa neobzrela smerom k dverám. Keď jej mama povedala, že ide o motýľa, neveriacky nadvihla hlavu a vykrivila ju smerom k motýľovi. Ten od šťastia zatlieskal a bláznivo sa rozlietal – až tak, že vrážal do rámu okna a odpadával. Potom predviedol akrobatické kúsky, kankán a nakoniec sa šmýkal po ráme okna a mával Juditke. Tá mu nakoniec tiež odmávala. Zabudla, že sa pred operáciou rozhodla nahnevaná na celý svet – trucovať a ukazovala mu rúčkou, aby vlietol aj k nej do izby.

Nič lepšie som si nemohla želať. Motýľ sa na chvíľu stratil. Bublifuk mi pomohol vytvoriť bublinové obláčiky, ktoré sa namiesto neho – vznášali v okne. Vtedy sa opäť objavil motýľ a Juditka od radosti, že nezmizol úplne, začala tlieskať. Motýľ jej tiež zamával, sadol si na bublinu a s ňou odletel...

Juditka čakala, čo sa bude diať. Frčka využila situáciu, konečne vstala zo zeme, zaklopala a vošla do izby.
„Prepáčte, som doktorka Frčka Strelená. Nevletel sem náhodou môj motýľ? Prináša šťastie a odvahu“.
„Tam bol, aj s bublinami a zmizol,“ informovala ma zainteresovane Juditka.
„Hmmm, dúfam, že tu niekde je... Je to môj kamoš."
„Aj ja mám motýle!“ vyhŕklo z Juditky a rúčkou si chytila tielko. V tom sa zarazila a uvedomila si, že ona vlastne na sebe pyžamko nemá. „Maminka, kde mám motýlkovské pyžamko?“ Netrpezlivo rúčkami mame naznačila, aby jej podala pyžamko a narýchlo sa snažila natiahnuť si ho.
„Fíha, ty ich máš toľko? Motýle prinášajú šťastie... Sú krehké, ale aj odvážne. A to motýlkovské pyžamko ti fakt pristane,“ povedala Frčka Juditke a tá sa spokojne zamrvila na postieľke.

„Tak ahooj, idem pohľadať toho svojho. Keď ho nájdem, prídeme ťa spolu ešte pozrieť. A vieš čo – ak nám dovolíš, tak s tebou pôjdeme aj na operáciu a počkáme ťa, kým si pospíš.“
„Áno, áno!!! Maminka a kedy už môžem ísť na tú operáciu??? :-)

Mariana Kovačechová / doktorka Frčka Strelená 

Komentáre

Tri_cucoriedky Nádherné. Ste dobrý človek. ❤️❤️❤️

2021-05-17 13:51:312x

LEAN ste úžasnááá :-)

2021-05-17 14:52:102x

Ivka221 Krasne, napadite a dusu pohladzujuce...vdaka za tuto Vasu pracu! Nech sa Vam Vase dobro tisicnadobne vrati spat ako Vas motyl

2021-05-17 19:48:432x

MirianaOli Milé:)

2021-05-18 14:11:531x

PINKI_PONKI Bože dojata som. krásne poslanie máte.

2021-06-01 16:12:241x

CervenyNos Dakujeme! ❤️

2021-06-15 15:29:59

ivikleto Škoda, že pred 40 rokmi neboli "červené nosy" Tiež som ako vystrašené dieťa čakala na operáciu.

To prostredie a to neznámo je pre dieťa náročné. A vy im ten čas krásne spríjemňujete. Ďakujeme.

2021-07-02 07:42:37

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
CervenyNos
CervenyNos
201 predaných ks, 74 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je občianske združenie uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve.

Naším poslaním je prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

Milí priatelia Červeného nosa, srdečne vám ďakujeme za podporu! Balíčky momentálne odosielame raz týždenne. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha: Na zázraky máme NOS - 11722203_Kniha: Na zázraky máme NOS by CervenyNos
 Páči sa 26 ľudom
9,- €
 - Západ slnka nad horami - 12194015_Západ slnka nad horami by CervenyNos
 2 komentárov
 Páči sa 15 ľudom
90,- €
 - Humorin - vitamín HaHa :-) - 12683736_Humorin - vitamín HaHa :-) by CervenyNos
 Páči sa 30 ľudom
3,50 €
 - Ochranné rúško na tvár pre deti - 12922495_Ochranné rúško na tvár pre deti by CervenyNos
 Páči sa 8 ľudom
4,- €
 - Keramické náušničky - rôzne farby - 13255915_Keramické náušničky - rôzne farby by CervenyNos
 Páči sa 12 ľudom
7,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »