Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Kočišová

Žurnál+

Akú farbu má smiech?

Veronika K. » Blogy / 2023-11-05 13:00:01 /  1 komentár / 12 lajkov

Akú farbu má smiech? Ja si myslím, že červenú. Ako líca, keď sa dievča zapýri pri nesmelom úsmeve. Ako jahoda, keď ju pošteklia slnečné lúče. Ako malý penový červený nos zdravotného klauna, ktorý dokáže rozosmiať. Mám dve obľúbené farby – červenú a fialovú lila. Ako zdravotná klaunka, Janka Sovičová, som hrdou nositeľkou červeného nosa a choré deti v nemocniciach ma volajú vrchná sestra Lila. Týmto menom sa predstavujem aj v programe, v ktorom chodíme navštevovať dospelých pacientov na onkologických oddeleniach.

Práve tu býva potreba smiechu veľká. Dospelí pacienti si, na rozdiel od detí, plne uvedomujú závažnosť svojho zdravotného stavu. O to viac je potrebné podporiť ich psychickú pohodu. Našim cieľom počas klauniád je priniesť im rozptýlenie, uvoľniť napätú a ťaživú atmosféru a aspoň na chvíľu ich odpútať od starostí, obáv či bolesti.

Pred rokom som bola s klaunským kolegom, doktorom Koalom, na klauniáde pre dospelých v Nitre. Pripravení a dôstojne upravení sme nakukli cez okienko vo dverách do jednej z izieb. V posteli ležala pani Eva, zhruba v mojom veku. Šatka na hlave bola neklamným znakom prebiehajúcej onkologickej liečby. Doktor Koala mal v tom čase hrivu dlhých hustých vlasov, a tak sme sa pri pohľade na šatku zháčili. Nechceli sme ju provokovať a rozosmútiť pohľadom na jeho dlhé vlasy, ktoré by jej mohli bolestivo pripomínať, čo stratila. A tak sme usúdili, že bude lepšie, keď si vlasy schová do čiapky.

Vošli sme do izby a začali sme klaunovať. Rozprávali sme sa, žartovali, hrali na ukulele a spievali. Pani Eva sa smiala a spievala s nami. Už-už sme boli na odchode, keď nás zastavila s prosbou: „Prosím, nemohli by ste si dať dolu čiapku? Vy predsa nemusíte nič skrývať,“ a ukázala prstom na hlavu doktora Koalu. Pozreli sme na seba neistým pohľadom. Doktor Koala si dal dolu čiapku a dlhé vlasy mu slobodne padli na plecia. Pani Eve sa rozžiarili oči. Kolegovi nebolo viac treba. Začal hrať veselú pieseň a pri tom krútil hlavou, až sa mu vlasy rozlietali na všetky svetové strany akoby bol na nejakom rockovom koncerte. Keď videl úžas a nadšenie pani Evy, pomalými krokmi sa priblížil k jej posteli. Smiala sa krásnym zvonivým smiechom obdivujúc jeho lietajúcu hrivu nad svojou tvárou.

Uvedomila som si, že ľudia, ako pani Eva, možno nepovažujú stratu vlasov za taký veľký problém, ktorý by sme mali my zohľadňovať v našom prístupe k nim. Hlavné je, že humor v nich stále je, len je možno schovaný pod ťarchou choroby a liečby. Ale práve na to sme tam my, zdravotní klauni, aby sme im vniesli do dní trochu ľahkosti a tak potrebného smiechu. Veď nielen vlasy sú korunou krásy. Oveľa dôležitejšie je, keď tvári kraľuje úsmev a smiech od srdca.

Janka Sovičová / vrchná sestra Lila

Komentáre

user_861866 in this article we gain our information in detail

2023-11-09 09:24:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
CervenyNos
CervenyNos
1160 predaných ks, 235 hodnotení

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je občianske združenie uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve.

Naším poslaním je prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Maňuška pes - Havko - 13635904_Maňuška pes - Havko by CervenyNos
 2 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
14 €
 - Tričko breathe - believe - receive - 14192998_Tričko breathe - believe - receive by CervenyNos
 Páči sa 14 ľudom
24 €
 - Kľúčenka pre dvoch - 14418053_Kľúčenka pre dvoch by CervenyNos
 Páči sa 28 ľudom
11 €
 - Náhrdelník s mini kvetinkou - 15425755_Náhrdelník s mini kvetinkou by CervenyNos
 Páči sa 11 ľudom
10 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »