Žurnál+

Zvedavé okienko: aký je rozdiel medzi rehabkom a chránenou dielňou?

P
CLAUDIANUM21 predaných ks, 8 hodnotení

Rehabilitačné s. » Blogy / 2021-03-22 07:00:01 /  Pridaj komentár / 3 lajky

V prvom zvedavom okienku ste sa mohli dozvedieť o tom, že rehabko nie je o masážach, ako by sa mohlo zdať. V dnešnom zvedavom okienku si povieme o tom, prečo claudianci nevyrábajú veľké množstvá a ako vyrábanie claudianskych tvorivostí funguje.

 

 

Pojem "chránená dielňa" určite nie je neznámy. Chránené dielne zamestnávajú ľudí so zdravotným znevýhodnením, vyrábajú produkty, ktoré predávajú vo vlastných obchodíkoch, online či cez veľkoobjemové objednávky. Ľudia pracujúci v chránenej dielni sú zamestnanci, a tak za svoju prácu dostávajú plácu. Preto sa chránené dielne snažia vyrábať a predávať vo väčšom počte, aby sa dokázali uživiť. Naše rehabko však chránenou dielňou nie je. Claudianci sú klienti, teda poberatelia sociálnych služieb v tomto type zariadenia sociálnych služieb. Známe sú denné stacionáre, domovy sociálnych služieb. Patrí tam aj rehabilitačné stredisko

 

 

Claudianske tvorivosti vznikajú v našom rehabku ako výsledok pracovnej rehabilitácie klientov. Claudianci sú ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Spolu s aktivitami sociálnej rehabilitácie (rôzne nácviky jednoduchých činností, komunikácie, orientácie v priestore, atď.), poradenstvom, aktivitami pracovnej rehabilitácie (motorika, pracovné návyky, sústredenie sa, orientácia v čase, zodpovednosť za pridelenú úlohu, atď.) a voľnočasovými aktivitami s prvkami arte a dramato terapie v spolupráci so sociálnymi pracovníčkami, inštruktorkami sociálnej rehabilitácie pracujú na upevňovaní doterajších svojich návykoch, získavaní čo najväčšej miery samostatnosti (napríklad príprava vlastného jednoduchého jedla, samostatný pohyb a schopnosť cestovať autobusom, vlastnoručný podpis, schopnosť prečítať jednoduchý text, či bezpečnosť na internete), získavaní nových zručností (vedieť štrikovať, práca s drevom, jednoduché domáce činnosti).

 

 

Proces vyrábania claudianskej tvorivosti závisí od jej náročnosti. Ručne vyšívaná taška môže trvať aj viac ako mesiac. Je to drobná uhľadná výšivka z rúk šikovných claudianiek.  Korálkový výplet anjelika tvoria hlavne muži a výroba môže trvať od 2 hodín vyššie. Výtvory vznikajú za asistencie inštruktoriek sociálnej rehabilitácie, sociálnych pracovníčok. Každá claudianska tvorivosť je unikátna. Dizajnom, tvarom, stehom, či dokonca tým, kto ju vyrobí. Vznikajú pomaly, trpezlivo, aj netrpezlivo, v zariadení, či v domácom prostredí. V rehabku asistujú inštruktorky, či sociálnej pracovníčky. Tým, ktorí sú počas pretrvávania pandémie doma, robia inštruktorky podporu online. Telefonátmi, WhatsApp videohovormi, online komunikáciou. Návrhy a materiál na prácu dostávajú poštou alebo pri osobnom odovzdaní. Niektoré tvorivosti vznikajú so zanietením, iné so sebazaprením a cibrením schopnosti neodsúvať úlohy. Sú pomôckou v procese, nástrojom na nácviky. V každej je kus claudianskeho srdca. Každá jedna predaná tvorivosť je symbolom dôležitého procesu, od náčrtu, cez prácu, elegantný výsledok až po spokojného nového majiteľa. Každá jedna predaná tvorivosť vyčaruje autorovi úsmev na tvári.

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »