Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Mlynárová

Žurnál+

Lapače snov pre dobré sny..

Mária M. » Rady a info / 2017-11-05 11:46:47 /  1 komentár / 10 lajkov

Lapač snov je veľmi príjemná dekorácia. Mnohí ľudia ju kupujú skôr z estetického hľadiska, než z praktického. Lapače v posledných rokoch zažívajú veľké "boom" nielen v našej krajine. Viacerí však ani len netušia, ich význam či históriu. Preto som to v tomto žurnále, chcela trošku pripomenúť :)

 Lapače snov pochádzajú z indiánskej kultúry, konkrétne z kmeňa Ojibwe a neskôr z kmeňa Lakota. Až na základe obchodných kontraktov sa lapač rozšíril aj do ostatných susedných kmeňov. V rokoch 1960-1970 hnutie Amerických indiánov prijalo lapač ako symbol jednoty medzi Indiánkym národom. Lapače boli ich významnou súčasťou, verili, že sny v noci prúdia vzduchom. Mnohí si v súčastnosti myslia, že lapač snov nočné mory odháňa. Práve naopak, on ich priťahuje, všetky sa zachytia do sieti lapača, dobré sny však poznajú s tadiaľ cestu a po pierkach skĺznu k spiacemu človeku. Zlé sny však cestu nepoznajú, spáli ich prvý ranný lúč.

Ako vyzerali pôvodné lapače snov?

Indiáni na výrobu používali drevenú obruč z vŕby v tvare kruhu, alebo slzy, ako základ lapača, to omatali kožou. Sieť bola tkaná z vlákna rastlín, prevažne žihľavy do tvaru pavučiny. Pierka symbolizovali dych. Keď sa v rodine narodilo dievča, pierka boli zo sovy, keď chlapec tak to boli orlie pierka. Sova symbolizovala múdrosť, orol silu. Výsledný lapač snov visel nad posteľou a bol používaný ako kúzlo na ochranu spiaceho človeka, prevažne dieťaťa od jeho nočných môr. Okrem ochrany a zlepšovania snov Ojibwovia verili, že lapač vylieči choré dieťa, ktoré sa následne zotaví do rána. A to platilo aj pre ostatných členov rodiny.

Všetko má svoj význam:

Kamienok uprostred siete predstavuje pavúka, ktorý utkal sieť a zadrží všetko zlé, čo príde do styku s ním.
Kruh lapača snov predstavuje svet a vesmír, ktorý chráni kamienok, má taktiež zachytiť zlé sny a odradiť ich od vstupu do hlavy snívajúceho.
Pierka, ktoré sú priviazané ku kruhu zachytávajú vesmírnu energiu a sny, ktoré filtrujú. 
Sieťka zachytáva dobré sny a pozitívnu energiu. Symetria siete symbolizuje harmóniu.

Feng šuej má aj akýsi návod, ako lapač použiť, aby sa dosiahol požadovaný zámer. Ako ochranu ho treba umiestniť nad posteľ, pre prilákanie čchi zavesiť na stenu, pre zamedzenie úniku energie zase do okna. Ak lapač visí v strede miestnosti, údajne spomaľuje a rozptyľuje škodlivé energetické toky.

Lapač snov však nemusíte mať iba izbe. Slúži tiež ako amulet, prináša šťastie a pozitívnu energiu. Môžte ho nosiť stále pri sebe, napríklad aj v aute.

Farby majú tiež skrytý význam:

BIELA je symbolom čistoty, jasnosti a nevinnosti, ale aj perfekcionizmu a túžby po dokonalosti. Napomáha pri premýšľaní, posilňuje a očisťuje. Umocňuje pôsobenie farby, s ktorou je používaná.

HNEDÁ farba symbolizuje trpezlivosť a spoľahlivosť. Je to farba zeme a pokory. Dodáva pokojnú stálu energiu. Je farbou zdravého rozumu.

ČIERNA farba nám pomáha neuzatvárať sa do seba a nestratiť sa v nepokojnom svete. Symbolizuje pevnosť, stálosť, nekonečno.

ČERVENÁ nás oživuje a dodáva nám odvahu a veľké množstvo energie. Aktivuje, zahrieva, prebúdza životnú energiu. Podporuje imunitný systém.

FIALOVÁ farba je symbolom duchovna i srdečnosti. Prináša inšpiráciu, pokoru a napomáha meditáciám. 

MODRÁ farba symbolizuje more, nebo. Predstavuje opatrnosť, rozvážnosť a nečinnosť. Pomáha pri problémoch v komunikácii. Prepája srdce a rozum. Prináša úspech.

ORANŽOVÁ je symbolom optimizmu, mladosti a radosti zo života. Vzbudzuje v nás zvedavosť a túžbu po dobrodružstve. Dodáva životnú radosť a silu, pohlcuje negatívne energie. Je to farba múdrosti.

ZELENÁ je farbou prírody, rovnováhy, pokoja a nádeje. Pôsobí ukľudňujúcim dojmom. Lieči nás a dáva nám pocit vyrovnanosti a mieru. 

RUŽOVÁ je farbou lásky, uzmierenia, priateľstva, šťastia a harmónie. Prezrádza sentimentalitu a jemnosť, obľubujú ju romantickí ľudia.

STRIEBORNÁ farba je farbou vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti.

Lapače snov vyrábam ručne, s veľkou radosťou. Pri výrobe používam kvalitnú bavlnku. Dám si záležať na každom uzlíku. Dôkladne vyberám pekné, chemicky ošetrené pierka. Snažím sa, aby pavučinka bolo čo najviac symetrická, a farebná kombinácia priateľská. Takisto lapače snov vyrábam na želanie, podľa požiadavky kupujúceho.

Pozývam Vás do mojej galérie a prajem príjemné snívanie !

Komentáre

rustikal.ela Krásny a zaujímavý článok. prajem veľa úspechov a príjemné tvorivé dni.

2019-08-26 16:49:59

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Braxa
Braxa
88 predaných ks, 33 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte v mojej galérii !

Moje kategórie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »