Domov » Žurnál+ » Autor: Barbora Koch

Žurnál+

Mozaikový stolík do obývačky | DIY á la Pat a Mat

Barbora K. » Fotopostupy a Návody / 2020-04-14 09:56:06 /  10 komentárov / 14 lajkov

Od prvého momentu, kedy som začla bývať sama a zariaďovať si byt, som mala taký sen, strašne-nutne-veľmi-moc som potrebovala omozaikovať nejaký kus nábytku. Ako čas utekal, skutočne som sa k tomu nedostala, dlaždice boli odložené a v pivnici pomaly zapadli prachom.

Až raz, a bolo to konkrétne minulé leto, bola konštelácia hviezd a všetkých okolností natoľko priaznivá, že sme sa s priateľom do toho pustili.

Asi to nebolo ani tak tými hviezdami, ale skôr tým, že najlacnejší konferenčný stolík z ponuky žltomodrého predajcu už po toľkých rokoch skutočne pôsobil, povedzme to tak slušnejšie - menej príťažlivo. Takže buď ho čakal osud kontajner, alebo mohol byť aktérom pre plnenie môjho sna o mozaikovaní. Tak sme sa na to mozaikovanie teda dali.

Kúpili sme sieťku, čo sa dáva pod dlaždice. (Ja neviem, či to je úplne nutné, ale vraj áno.) Lepidlo sme dostali od robotníkov do daru. Špáru sme si "požičali" z garáže priateľových rodičov. Inak, tu sme si nabrali aj nejaké farebné dlaždice, moje v pivnici boli nudné. Ešte k tomu pár klincov a mohli sme začať.

Pre vás čitateľov, nemám foto z úplne celého postupu, pretože som vtedy neplánovala, že toto budem niekde publikovať, no časy sa menia a tak nejak si myslím, že niektorí si radšej prečítajú takýto môj sranda-projekt ako správy o korone....

Takže, čo sa dialo?

Všetko sme si nachystali, rozlámali dlaždice, natĺkli sme sieťku na stolík, ideme na ňu natiahnuť lepidlo. No, zistili sme, že lepidlo čo sme dostali od robotníkov bolo pokazené. Tu by som poznamenala, že "darovanému koňovi na zuby nepozeraj" nie vždy platí. V lepidle boli veľké hrudky.

Priateľ navrhol, že kúpime nové lepidlo a budeme lepiť na druhý deň. No adrenalín v mojej krvi túto variantu neakceptoval, ja som chcela lepiť hneď a teraz. Hovorím si, že to preosejeme, alebo čo. Tak sme lepili... S tým preosievaním a vyhýbaním sa hrudkám, to až tak nefungovalo, ako som si myslela. Kúsky dlaždíc sme kvôli tomu neboli schopní lepiť rovno. Hovorím si, nevadí, to sa stratí v špáre.

Na ďalší deň, keď to všetko vyschlo, sme šli špárovať. To bola celkom sranda. Medzery sme vyplnili a polámanými ostrými hranami dlaždíc sme si zničili super pomôcku na špárovanie. Nevadí, ideme ďalej.

Mokrou handrou sme vyhladili špáry a zase sa čakalo. Už to vyzeralo celkom fajn, stolík sme dali do obývačky. Stále tam bol však jeden veľký nedostatok a to nerovnosti. Skrátka zo stolíka trčali ostré hrany dlaždíc a to rozhodne nebolo ideálne.

Čo s tým? Zaliať to živicou, hovorím.

Inak, tá živica, to nie je lacná vec, som zistila. No nič, do stolíka som už bola zamilovaná a tak som do tejto svojej lásky musela investovať nejaké tie evríčka...

Po pár dňoch živica prišla, ideme na to. Ale čo spravíme, aby nám to nestekalo po okrajoch? Viem, že profíci, čo takéto veci robia často, majú na to rám. Ja profík nie som a ďalší krát to asi už robiť nebudem, rám nechcem. Stolík olepujeme páskou. Rozlejeme živicu, rozotrieme. Živica vytuhne, nám zo stolíka stále trčia nerovnosti a stmavla nám špára. Na ďalší deň vylievanie živice opakujeme. Keď živica vytuhne, vidíme, že nerovnosti sú ako tak zaliate. Spokojne túto kapitolu teda uzatvárame.

Odlepíme pásku a vidíme, koľko živice sa nám prelialo cez okraj. Dosť. Orezávame to planžetovými nožíkmi a ja prichádzam k úrazu. Zastavíme krvácanie a pokračujeme. Na základe tejto skúsenosti, rozhodne neodporúčam orezávať živicu planžetovým nožíkom. 

Čo som sa naučila a aké skúsenosti teda mám, čo by som mohla odovzdať ďalej? Rozhodne skúsenosť s pokazeným lepidlom. Skutočne, ak sa niekedy na niečo takéto dáte, nepodceňte žiadne drobnosti a neponáhľajte sa. Vďaka mojej horlivosti sa nám tento projekt natiahol aj časovo aj finančne.

No, v konečnom dôsledku sme spokojní a sme na seba aj tak trochu pyšní. Náš stolík obdivujú všetky návštevy a my máme radosť, že na stolíku nie je nikdy vidno kolieska od pohárov, pretože sa v tom vzore stratia.

 

Ďakujem za prečítanie a všetkým želám krásny slnečný deň,

Barbora

 

PS: Inak, robili ste aj vy niekedy DIY projekty, kde ste sa cítli ako Pat a Mat?

Komentáre

sandrika :))) pobavilo ... a stolík je super!

2020-04-14 10:07:38

ButterflyHandMade Perfektny je, ten sa teda vydaril. Snáď nebol úraz veľký. Jasné, že aj u nás sa nájdu pat a mat projekty:-D možno tiež o tom napíšem žurnál. Ste ma inšpirovali. A tiež o stolíku:-):-)

2020-04-14 10:55:30

KateCreative-gfd Parádne sa vám podaril :)...a projektov "Pat a Mat" máme tiež dosť :))...

2020-04-14 11:21:28

sosa Ďakujem, milo si to napísala:-) Práve pat-matujem renovo starého nočného stolíka - mierne zdržanie mi spôsobil nájdený červotoč a chýbajúca elektrická brúska. Prajem ďalšie úspešné projekty:-)

2020-04-14 11:31:29

Brambor Ďakujem, teším sa, že vás čítanie baví :) vidím, že tie stolíky trápia viacerých, ale tak, ten výsledok stojí za to, držím všetkým palce :)

2020-04-14 11:53:33

SalixAlba Krásny výsledok - koniec dobrý, všetko dobré:)

2020-04-14 12:32:141x

holena Poznám takéto nutkania,postupy a procesy. Aj to patmatovske skrabanie sa za uchom,ked sa to nevyvyja spravnym smerom.Velmi dobry zurnal a taku nadheru som necakala:)

2020-09-30 08:50:03

MirianaOli Bezchybné:)

2020-10-06 13:37:57

MirianaOli Bezchybné:)

2020-10-06 13:37:57

MirianaOli Bezchybné:)

2020-10-06 13:37:57

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Brambor
Brambor
234 predaných ks, 77 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte v mojom farebnom svete plnom náramkov a náušníc s miniatúrnymi motívmi.

Momentálne sa venujem najmä tvorbe originálnych šperkov z polymérovej hmoty. Každý kúsok je ručne modelovaný a preto jedinečný.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »