SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Fodorová Miklasová

Žurnál+

Tvoríme s BLUBERY II. - kreatívne maľovanie textilnými farbami

Veronika F. » Návody / 2018-03-03 07:00:01 /  34 komentárov / 145 lajkov / 1996x zobrazený

Ahojte,

máme konečne marec a ja nestíham prikladať drevo do krbu. Brrr už nech tá zima skončí. Súhlasíte?

Dnes ráno som po rehabilitácii čakala na zastávke celá zmrznutá a vybavovala sashe poštu. V poslednom čase ste mi viacerí písali a prosili o info, aké farby a techniky používam pri maľovaní na textil.

Máte smolu, je to moje obchodné tajomstvo!

Aaaale, čoby som vám to neprezradila :) A veľmi rada. Aspoň zbytočne neminiete svoju celú výplatu na kopec zbytočností. Práve preto som sa rozhodla napísať vám moje skúsenosti, rady a tipy. 

Štetec - čarovný nástroj

 • Štetcov nikdy, ale skutočne nikdy nie je dosť. Ale ak máte dostatočne veľkú nádobku (napr. od medíku :-) môžete vyskúšať rôzne značky, tvary a typy vlasov. Pre jemnú maľbu používam štetce so syntetickým vláknom, ktoré sú vhodné na maľbu akrylom aj akvarelom.
 • V predajniach a v e-shopoch môžete nájsť za výhodnú cenu sady štetcov s rôznymi veľkosťami. Na začiatok ich určite odporúčam, hlavne ak máte doma deti, ktoré ich nechajú zázračne zmiznúť a po pár týždňoch ich zázračne objavíte napr. v kvetináči.
 • Štetce nezabudnite po skončení maľby vyčistiť čistou vodou a hlavne ich nenechajte stáť v nádobke s vodou, vlákna sa môžu ohnúť, poškodiť a drevené rúčky zničiť.

Gélové perá a fixky

 • Pri predkresľovaní vzorov používam gélové perá alebo fixky. Majú rozličnú veľkosť a hrúbku hrotu, odporúčam vám ich vyskúšať pred kresbou na kúsok látky. Schnú pomerne rýchlo, takže s nanášaním textilných farieb chvíľu počkám, ak je kresba na dotyk pomerne suchá, začnem s maľbou.

Textilné farby

 • Biela farba je základ, bez nej sa do maľovania nepúšťajte. Pomocou nej budete vytvárať nové krásne odtiene. Na začiatok si nemusíte kupovať všetky ponúkané farby na svetlý alebo tmavý textil, stačí pár základných odtieňov a neskôr si môžete dokúpiť ďalšie.

 • Počas svojej tvorby som vyskúšala veľké množstvo textilných farieb. Každá značka má svoje určité výhody a nevýhody (napr. vyššia cena)
 • Z obrázkov môžete zistiť, s ktorými pracujem ja. Dovolila som si uviesť popis produktov od výrobcov, s nižšie uvedeným popisom na základe mojich dlhoročným skúseností úplne súhlasím.

Farby na textil od Pébéo sú vodou riediteľné farby určené na aplikáciu na svetlý textil. Všetky odtiene je možné navzájom miešať. Farby sú živé a žiarivé. Ich zloženie umožňuje aplikáciu štetcom, cez šablóny, prípadne pomocou razítok. Pred použitím dôkladne premiešajte. Po 24 hodinovom schnutí a zažehlení z rubovej strany (alebo lícovej cez papier na pečenie) po dobu najmenej 5 min., sú farby odolné voči vypraniu pri 40°C.

zdroj:creactive

 • Tieto dve značky patria medzi moje najpoužívanejšie. 

Výrobky z radu Lumiere sú žiarivé akrylové metalické farby pre väčšinu materiálov: drevo, papier, kožu a prírodné i umelé tkaniny.

Farby sú výnimočne jasné a to i na čiernom a tmavom podklade. Natierajú sa ako mäkké maslo, po nanesení trochu uľahnú, ale nerozlievajú sa do strán. To umožňuje ich využitie na ohybné, pružné alebo nerovné povrchy /topánky, vesty, batohy, polystyrén, obaly a väzby kníh/.

Farby majú vynikajúcu kryciu schopnosť. Na podklade zostanú pružné, nevyblednú pôsobením svetla, dajú sa prať a chemicky čistiť. V rade odtieňov si môžete vybrať žiarivejšie i jemnejšie tlmené odtiene. Niektoré z nich sú určené hlavne na tmavé povrchy /HI-LITE/.

zdroj: farby-textil, popis výrobcu Jacquard

 • Občas vyskúšam aj pomenej známe značky, oslovia ma nové odtiene, ktoré navzájom miešam a kombinujem s inými značkami. 

Textilné farby (nielen) na hodváb

 • Po mnohých experimentoch s farbami som v poslednom čase začala maľovať na ľanové materiály s textilnými farbami na hodváb. Sú určené samozrejme aj na iné podklady, nielen hodvábne látky, musíte byť ale pri aplikovaní na látku opatrní, aby sa vám farba nerozpíjala. 
 • Ak chcem dosiahnúť jemnejšie tvary, tieto farby sú na to priam určené. 

 • Na spodnej maľbe som použila kombináciu hustých textilných farieb, farieb na hodváb a bielu fixku na tmavý textil.
 • Biela textilná farba na tmavom podklade veľmi neprekrývala, fixka má vynikajúcu kryciu schopnosť na svetlom aj tmavom podklade (pri tmavomodrej látke som pre dosiahnutie výraznejšej bielej farby kvetných lístkov maľbu fixkou aplikovala 2x).

 • Fixy sú založené na vodnej báze a schnú cca 2 hodiny po nanesení. Po 2 hodinovom schnutí a zažehlení z rubovej strany (alebo lícovej cez papier na pečenie) po dobu najmenej 5 min., sú farby odolné voči vypraniu pri 40°C.

zdroj: creactive 

foto: creactive

Moje tipy

 • Ak sa vám náplň vo fixkách minie, môžete si vytvoriť svoje vlastné odtiene. Jednoducho odstráňte spodnú nádobku a pod tečúcou vodou ju vypláchnite. Potom do nej opatrne vlejte akúkoľvek textilnú farbu na hodváb, ak by sa vám zdala byť príliš riedka, môžete primiešať troška z hustejšej farby. Áaaaa aby som nezabudla, vo vnútri nádobky fixky sú dve malé kovové guľôčky, aby vám nepadli do umývadla :-)

 • Pri každodennej maľbe použijem veľké množstvo misiek na miešanie farieb. Poviem vám úprimne, som lenivá ich každý večer, niekedy aj v noci čistiť od farieb a moje deti s radosťou papajú jogurty, aby z nich maminke mohli dať vrchnáčiky :-)

 • Začiatočníci si hustotu farieb môžu vyskúšať na staršej látke. Nezabudnite, že každá farba sa inak správa na rozličnom podklade, na tričku použite hustejšiu konzistenciu, pri látke s vyššou gramážou môžete hustejšie farby zriediť vodou.
 • Nezabudnite aj na podložku, aby ste potom od farieb nemuseli čistiť kuchynský stôl (áno, vlastná skúsenosť).
 • Snažte sa dodržiavať pokyny výrobcov, dostatočné schnutie maľby, následné zafixovanie žehličkou z rubovej strany, alebo cez papier. 
 • Nie, vaše umelecké dielo do práčky ani sušičky nepatrí, pri ušpinení pekne ručne operiete, osušíte a znova jemne ožehlíte :-)
 • Čo dodať na záver? Nebojte sa tvoriť a maľovať. Hlavne si to užívajte, nebojte sa fľakov a nedokonalostí. Každé vaše dielo bude jedinečné.
 • A na záver ešte jedna staršia ukážka z mojej tvorby (použitá fixka pri maľbe je už po namiešaní mojej vlastnej farby)

Majte sa krásne a tvorivo.

Veronika

P.S.: Ak máte svoje vlastné tipy a návody, prípadne obľúbené značky farieb, napíšte mi ich do príspevkov nižšie, určite budú dobrou inšpiráciou pre nás ostatných. Ďakujem. 


Komentáre

Jamkapo Je to nádhera.Obdivujem čo dokážete.Nech sa darí.janka

2018-03-01 19:48:381x

ViaHarmony Krásne! Tiež obdivujem Vašu tvorbu :) Veľmi sa mi páči, s akou ochotou, dávate rady. :)

2018-03-01 20:28:143x

etede Na unikátnych kabelkách poznať Váš rukopis, takže ani podelenie sa so svojimi skúsenosťami nenaruší túto jedinečnosť. Môžeme byť len vďační, ak niekto občas prezradí to svoje "obchodné tajomstvo".

2018-03-01 20:36:265x

Blubery Ďakujem dievčatá, žienky. Veľmi rada sa s vami podelím o moje skúsenosti s farbami. Ak si niekto chce namaľovať tričko, taštičku naozaj nemusí investovať do veľkej “výbavy” farieb a štetcov ;-)

2018-03-01 20:46:07

Vcely.sv.Ambroza Naše obaly na med sa recyklujú do nádob na štetce a takto asistujú pri tvorbe krásnych, ručne maľovaných tašiek a náramkov. Mám z toho dobrý pocit:)

2018-03-01 21:21:423x

Blubery @Vcely.sv.Ambroza joooj, keby len štetce. Od vás máme nielen zdravučké medíky, ale skvelé nádobky, do ktorých sa zmestí skutočne všetko ;)

2018-03-01 21:30:40

uKvetinky obdivujem!!! nádherne maľuješ a super tipy, veľmi užitočný žurnál Veronika:)))

2018-03-02 07:10:291x

bambooska krasne super tvorba , super rady, zurnal.

2018-03-02 11:09:041x

artbodka krásne Veronika, super , že si sa podelila aj o svoje skúsenosti .. :-), no a tie kelímky ofarbené, to mi je nejako povedomé he-he :-)))

2018-03-02 16:16:191x

ButterflyHandMade tieto žurnáliky sa tak dobre čítajú a pozerajú ;)

2018-03-02 18:21:251x

Blubery Ďakujem Bodka, pre deťoch sa vždy vynájdeme :-))))

Vďaka za prečítanie žienky :)

2018-03-03 06:28:19

MilicaM vynikajúci žurnál a krásna tvorba, ďakujem...

2018-03-03 07:49:481x

elgrav Naozaj perfektný žurnál, aj ja ďakujem za cenné rady! Obdivujem nádherné vecičky;-)

2018-03-03 08:12:321x

EYAinterier Krásne tvoríte, aspoň už viem, ako vznikla moja unikátna kabelka. Je skutočne nádherná, v hlave už mám šperk, ktorý si k nej vytvorím. A najma teším sa na leto, ku ktorému tieto kvetiny patria. Nech sa Vám dari!

No a keď sme pri tom, klobúk dole, že ste ochotná podeliť sa so skúsenosťami s farbami, nie každý to dokáže...

2018-03-03 08:23:401x

Lisbet opäť raz prenádherná ukážka mravenčej práce, skláňam sa Veronika :)

2018-03-03 09:05:111x

Blubery Juj to som rada dievčatá, využila som aspoň chrípkové obdobie na niečo užitočné :-))))

Erika ďakujem ;-) nesmierne ma potešilo keď si moja obľúbená kabelka našla svoju novú nositeľku ;-)

Ďakujem ti Lis ;)

2018-03-03 09:26:03

Judith Děkuji za skvělý žurnál ☺ Take maluni na textil, temer denne. Na michani barev se mi osvedcily plastove "jamky" z Toffefe. S barvami na textil maluju dokonce i na drevo, jsou "vlacnejsi" nez akrylove a mohu tak dosahnout jemnejsi tahy. Pekny den ☺

2018-03-03 09:29:503x

Blubery @Judith ja ďakujem pekne, už som začala googliť tie jamky na farby a potom mi to došlo :-)))) skvelý nápad 2v1 :)

2018-03-03 09:42:53

Sewerka Krásna práca, pekný žurnál. Tiež používam nádobky z toffefe, ale aj ných bombonier. Ďakujem za skvelý tip na fixku, to som netušila že taká je, lebo obyčajná textilná fixka praním bledne a tak sa vždy trápim tenulinkým štetcom aby som urobila obrysy. Inak používam farby od Nerchau ako máš na fotke a som spokojná, perem normálne na 40° a drží. Mám zásteru už 10 rokov, perem často a maľba je stále dobrá.

2018-03-03 11:53:052x

Woodtimes Dakujem. Ono to tajomstvo totiz nie je vo farbách, ale vo vasej zrucnosti , vkuse, dlhorocnych skusenostiach, sikovnosti....atd.

2018-03-03 13:17:234x

Judith Tato fixka... bohuzel je k dostani jen cerna je velmi dobra, je cerna cerna a tenka. Jinak si myslim, ze Pebeo barvy jsou jedny z nejlepsich.

2018-03-03 13:27:461x

Judith Textil.fixka

Pilot Laundry-Tec... bohuzel je k dostani jen cerna je velmi dobra, je cerna cerna a tenka. Jinak si myslim, ze Pebeo barvy jsou jedny z nejlepsich.

2018-03-03 13:30:381x

Blubery Súhlasím ;)

2018-03-03 20:08:14

zuzK3 jeeej to sa mi paci, ked sa niekto podeli o take zakulisie.. skutocne umenie je v majstrovi, a nie naradi! krasne malovanie!

2018-03-03 20:35:361x

Lubka15 Veľmi inšpiratívny článok, hneď mám chuť niečo skúsiť

2018-03-04 09:14:561x

Vkm Aj ja velmi pekne dakujem za mnoho uzitocnych rad. Vasa tvorba je nadherna.

2018-03-04 09:53:571x

Champeriko prekrásne :) a super rady ohľadne farieb. ďakujem

2018-03-04 11:10:08

ametist Ďakujem za tento žurnálik :). Určite pomohol trochu sa vo veľkom množstve farieb zorientovať. Vaša práca je obdivuhodná. Veľa krásnych nápadov prajem :)

2018-03-04 14:54:391x

Casia Super žurnálik a krásna práca. Vždy sa rada pozerám čo víde spod Vašeho štetca. Ste veľmi šikovná ;-)

2018-03-07 12:44:131x

a_la_mimi dakujem krasne za skvely navod. Chcem sa opytat, takze najprv robite obtahovanie kontur a az potom nanasate farby stetcom ? ja som totiz automaticky najprv vyfarbila a az potom obtahovala kontury, aby boli zvyraznene. Pravdou vsak je, ze ja pouzivam na tricka hustejsiu farbu. Ale skusim aj opacny sposob podla Vas

2018-03-07 14:01:271x

MirianaOli Super zaujímavý a poučný žurnál; nádherné vecičky:)

2018-03-08 10:52:361x

MirianaOli Super zaujímavý a poučný žurnál; nádherné vecičky:)

2018-03-08 10:52:361x

Blubery @a_la_mimi ďakujem za príspevok ;-) čierne obrysy kontúry robím len pri niektorých vzoroch, farba ( čierna kontúra)pomerne rýchlo uschne a potom vyfarbujem, ako maľovanku :-) Vždy si vymiešam tu správnu konzistenciu, vyskúšam na kúsok látky a potom bud ešte zriedim, alebo pridám hustejšiu farbu. Prajem peknú tvorbu

2018-03-08 12:49:201x

Blubery Ďakujem aj ostatným za príspevky, som rada, ak ste v článku našli niečo užitočné ;-)

2018-03-08 12:50:38

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Blubery
1223 predaných ks, 500 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Môžeš byť kýmkoľvek, kdekoľvek, Blubery je tam s tebou ;-)

Ahojte milí naši priaznivci.

VIANOČNÉ NÁKUPY: Vzhľadom k aktuálne veľkému množstvu objednávok môže dôjsť k omeškaniu dodávky. Doručenie do Vianoc garantujeme u objednávok ktoré od Vás dostaneme do 17. 12. 2018

V čase od 22. 12. 2018 do 1. 1. 2019 bude naša galéria zatvorená a prijaté objednávky budú vybavované a expedované od 7. 1. 2019. Ďakujeme Vám za pochopenie.

Kým my budeme tvoriť, rozhodli sme sa pre vás prichystať menšie prekvapenie počas troch mesiacov október, november a december...

Viac info nájdete v článku: https://www.sashe.sk/Blubery/journal/sutaz-darcekovy-balicek-blubery

Ďakujeme :-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »