Domov » Žurnál+ » Autor: BioHandmade

Žurnál+

DIY: Ochranné rúško na tvár (urob si sám)

BioHandmade . » Návody / 2020-03-13 09:21:00 /  61 komentárov / 126 lajkov / 114084x zobrazený

V období pribúdajúcich správ o rýchlo sa šíriacom novom vírusovom ochorení ťažko zohnať jednorazové ochranné rúška na tvár v lekárňach aj na internete. 

Tu je jednoduchý návod, ako si ochranné rúško vyrobiť vlastnými rukami. Zvládnu to aj úplní začiatočníci, dokonca aj úplne ručne, bez šijacieho stroja. 

Známe sú 2 typy textilných rúšok - dvojrozmerné plisované a trojrozmerné. 

Nasledovný návod je na trojrozmerné rúško, ktoré je možné ušiť z husto tkanej bavlny alebo ľanu.

Trojrozmerný typ má výrazný výstupok na ústa, vďaka čomu sa pery neodtláčajú na rúško, ľahko sa pod ním dýcha a neškrtí nás.

Strih na rúško pre dospelých:

(približne 12,5 x 20 cm)

Strih na rúško pre deti:

(približne 10 x 16 cm)

Jednoduchý náčrt postupu:

Japonský magazín pre šikovné ruky, ktorý tento návod na svojich stránkach zverejnil, odporúča pracovný postup šíriť ďalej a ešte lepšie - kto má možnosť takéto rúška našiť aj pre ďalších ľudí, ktorým sa nepodarilo jednorazové zohnať v lekárňach alebo obchodoch, nech ich šíri do svojho okolia čo najviac, lebo lepšie je aspoň nejaké rúško, ako vôbec žiadne. (Tí, ktorí majú za sebou cesty z rizikových destinácií, nerozpošlú s rúškom kvapôčky ďalej. Pretože nové vírusové ochorenie sa z človeka na človeka prenáša vzduchom ako kvapôčková infekcia pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Pricestovať z krajiny so zvýšeným výskytom nového vírusu a nenosiť po návrate domov pri kontakte s inými ľuďmi po dobu 14 dní ochranné rúško je nezodpovedné. Takéto rúško zároveň môže všetkým nám ostatným zamedziť, aby sme sa podvedome niekoľkokrát za deň dotýkali svojej tváre po tom, ako sa vonku dotkneme rôznych povrchov, ako sú kľučky na dverách, madlá v MHD alebo tlačidlá na bankomatoch a platobných termináloch, na ktorých vírus môže prežiť niekoľko hodín a podľa najnovších zistení vedcov dokonca až niekoľko dní.)

Textilné rúška na opakované použitie vydezinfikujete tak, že ich vyvaríte pri 90°C.

Zdroj:

Japonský magazín pre šikovné ruky: Cotton Time

www.cottontimemagazine.com/page/10

A japonské šikovné ruky:

Instagram: neige_y

NEZABUDNITE TEXTILNÉ RÚŠKA SPRÁVNE STERILIZOVAŤ:

V HRNCI: vyčleňte si hrniec iba na sterilizáciu, nechajte 5 minút prejsť varom, prežehlite parnou žehličkou

V PRÁČKE: perte na 90°C, prežehlite parnou žehličkou

Komentáre

dolinka.hracky Akurát hľadám strih a chcem ušiť rodine aj priateľom. Žurnál padol vhod a ďakujem.

2020-03-13 07:55:101x

KacenkaPoliakova veľmi pekne ďakujem, aj ja tiež niečo takéto hľadám, len nie som šička. Dobre som pochopila? vystrihnem podľa predlohy, rozložím ho, zohnem , prešijem a ten posledný obrázok neviem...čo znamená, poradíte mi?

díky kp

2020-03-13 10:14:001x

Lucina Ja som vložila medzi látku kus tenkého štvorca z Pampers plienky, dýcha sa cez to dobre , ochrana asi 4:-)

2020-03-13 10:24:285x

B-L-made Super návod ,ale pre mňa ako totálneho amatéra bez sijacich chopnosti stále komplikované:D :D moje Rusko bude a LA bandita :D

2020-03-13 11:19:462x

emily  REDAKCIA  Rúška si môžete na SAShE aj kúpiť, skúste mrknúť na tieto linky: www.sashe.sk/l/rusko-1 , www.sashe.sk/l/rusko-2 alebo www.sashe.sk/l/rusko-3 . Opatrujte sa :)

2020-03-13 11:40:583x

etede Tiež mi prišiel tento návod vhod, ajtra máme rodinné stretnutie, dlho plánované, zatiaľ sme ho nezrušili, ale všetci dostanú odo mňa takéto rúška.

2020-03-13 11:48:362x

fanco Výborný článok, aby ľudia zistili, že to nie je nič komplikované. :-) Treba ale zdôrazniť aj to, z akej látky má rúško význam. Správne je uvedené, že bavlna alebo ľan, ale taká bavlna, ktorá sa môže vyvárať! Ak teda nechceme pracne šiť jednorázové rúška. Keď vidím tie ponuky na rúška, ktoré sú aj tu, kde je napísané "prať na 60 st." alebo dokonca "prať na 40 st.", tak len krútim hlavou. Žiadny vírus takýmto praním nezničíte a dať si potom druhý krát také rúško na tvár, to ho ani nemusíte mať. Na opakované použitie rúška ho musíte vyprať pri 95 st. alebo ho vyvariť. Môžete ho aj vydenzifikovať dezinfekčným sprejom, ale ten teraz asi nekúpite. :-( Takže veľký pozor na to, čo kupujete. Najlepšie naozaj ušiť si svoje podľa tohto návodu z látky, ktorá to vydrží.

2020-03-13 12:44:2315x

Balime.darceky Vieme, či mikrovlnka likviduje tie malé potvory? Ak áno, stačilo by ho aj mikrovlnkovať. Hocikoľkokrát za deň.

2020-03-13 12:50:231x

Aluvi Tiež som sledovala predaj rúšok tu na sashe a niektoré majú dokonca len jednu vrstvu - čo je totálny nezmysel, to vôbec neochráni. Alinka, ktorá má svoj obchodík aj tu na sashe má vo svojom e- shope ponuku na látku priamo na rúška, ktorá sa môže prať pri vyššej teplote a aj žehliť na https://www.alinkadizajn.sk/alinkadizajn/eshop/10-1-NOVE-V-PONUKE/0/5/5099-SMS-zdravotnicka-modra-textilia-40g-m2

2020-03-13 13:01:152x

Kris.tine Ešte dôležitá rada, nedávajte si tam gumičky, tie opakovane vytváranie a žehlenie neprežijú.

2020-03-13 14:01:292x

Lucina Zehlička najvyšia teplota

2020-03-13 14:14:561x

eko.brnka Ali kina látka je už nedostupná. Žienky, tiež už uvažujem nad tým, že začnem šiť rúška, nie na predaj, chcela by som do nášho domova dôchodcov. Ale nechcem narobiť viac škody ako osohu...

Myslíte, ľan v dvoch vrstvách so zavazovanim na ľanové pripadne bavlnené šnúrky by bol v poriadku?

Ďakujem za reakcie, stále váham...

2020-03-13 15:58:461x

TvoreNina Ahojte, napíšem to sem ako farmaceut.

Ak nosíte rúška, lebo sa chcete chrániť pred koronavírom, robíte to zbytočne. Rúško neochráni vás a má to aj riziká-keď si ho napríklad zadýchate a zvlhne, je to živná pôda pre baktérie, treba ho nosiť správne a správne si ho meniť (často) a likvidovať tak, aby sa z neho nemohol nikto ani vy infikovať!

Na druhej strane, keby rúška nosili VŠETCI, prestali by prskať, kýchať a kašlať (aj neúmyselne) do okolia, boli by chránení aj jednotlivci. Vtedy by to malo zmysel, ale očakávam, že nariadenie by muselo prísť zhora, aby sa to podarilo.

2020-03-13 16:18:5213x

TvoreNina Ak nastane situácia, že rúška budú celoplošne odporúčané, nezabudnite ich nosiť správne:

1. Pred nasadením si umyte ruky mydlom

2. Rúško si nasaďte a nastavte tak, aby čo najlepšie priliehalo

3. Počas nosenia sa nechytajte rúška ani tváre, ak sa stane, umyte si ruky mydlom

4. Ak sa rúško zvlhčí v dôsledku dýchania, je nutné ho vymeniť! Inak sa stáva živnou pôdou pre baktérie

5. Pred výmenou/zložením rúška si umyte ruky mydlom

6. Rúško dávajte dole tak, že chytíte gumičky a nedotýkate sa tvárovej časti

7. Použité rúško zlikvidujte/zabezpečte, aby ste sa vy ani okolie nemohli z neho infikovať (napríklad ho nenechávajte v otvorenom koši, voľne pohodené v kabelke) a opäť si umyte ruky mydlom

Nezabudnite, že najlepšia prevencia a aj ochrana iných je (bohužiaľ) sociálna izolácia. Želám vám veľa zdravia

2020-03-13 16:22:4412x

TvoreNina Ak máte akékoľvek príznaky ochorenia alebo ste prišli s niekým takým do kontaktu, rúško si prosím nasaďte. Iný ľudia a tí, čo sa o nás najbližsie týždne budú starať (lekári, lekárne, potraviny, drogérie, kuriéri...) to určite ocenia. Nie je to hanba! #ruskoniejehanba

2020-03-13 16:27:119x

KacenkaPoliakova to je paráda, super rady, milá ninka, čátaš mi myšlienky :) díky kp

2020-03-13 18:35:231x

KetyS TvoreNina ... super články !!

2020-03-13 19:23:421x

KetyS Když vidím nabídku a prodej nabízených roušek, tak mě jímá hrůza. Kvalit materiálu u většiny je pouhým okem děsivá. Hustota tkaniny kde vidíte v podstatě durch neochrání neochrání vaše okolí a vás samotné už vůbec ne.

Pokud si takovou roušku nasadíte a ukolébáte se pocitem bezpečí, že chráníte své okolí a sebe, pak je to to nejhorší. Člověka samotného ochrání pouze respirátor s filtrem, který je určený rovněž na jedno použití, případně s vyměnitelným filtrem. Jednorázové roušky vyrobené z netkaného textilu mají jinou strukturu než řídce tkaná bavlněná tkanina, jak již zmiňovala fanco . Ale veškeré látkové roušky jsou k ničemu. Standardní roušky jsou vyráběny v čistém prostředí z certifikovaného materiálu a ne z potištěné barvené bavlny. Záplava odborníků/výrobců na roušky fakt děsí.

2020-03-13 20:09:177x

AIDASTYLE "Údaje ukazujú, že kutily a domáce masky sú účinné pri zachytávaní vírusov . Ak je však nútená vyrobiť si vlastnú masku, aký materiál je najvhodnejší na výrobu masky? Keď sa koronavírus rozšíril po Číne...

1. Najlepší materiál na výrobu domácej masky domácich majstrov:

Vedci z Cambridge University testovali širokú škálu domácich materiálov pre domáce masky. Testovali, ako dobre tieto materiály dokážu zachytiť častice vírusu v porovnaní s chirurgickou maskou. Skúmali baktérie Bacillus atrophaeus (veľkosť 0,93 - 1,25 mikrónov) a vírus Bacteriophage MS (veľkosť 0,233 mikrónov) na rôzne materiály, aby videli, ako dobre sa s nimi vysporiadali.

Niet divu, že chirurgická maska bola najlepšia a zachytila 97% 1-mikrónových baktérií. Napriek tomu každý jednotlivý materiál odfiltroval najmenej 50%

častíc.

Najlepšími tipmi boli vrecko na vysávač (95%), utierka na riad alebo (utierka alebo utierka v USA!) (83%), zmes bavlnená košeľová zmes (74%) a 100% bavlnená košeľa ( 69%).

2. Domáce masky vs. vírusy

Tento test použil baktérie, ktoré boli veľké 1 mikrón, avšak koronavírus je len 0,1 mikrónu - desaťkrát menší. Dokážu domáce masky zachytiť menšie vírusové častice? Na zodpovedanie tejto otázky vedci testovali 0,02 mikrónové častice bakteriofágu MS2 (5-krát menšie ako koronavírus).

Domáce masky v priemere zachytili o 7% menej vírusových častíc ako väčšie bakteriálne častice. Všetkým domácim materiálom sa však podarilo zachytiť 50% vírusových častíc alebo viac (s výnimkou šatky na 49%).

3. Sú dvojvrstvové masky efektívnejšie?

Ak je problémom filtračná účinnosť, fungujú by masky lepšie, keby sme vytvorili dve vrstvy? Vedci testovali častice vírusovej veľkosti na dvojvrstvových verziách utierky, obliečky na vankúš a 100% bavlnené tričko.

Celkovo dvojité vrstvy veľmi nepomohli. Dvojvrstvová obliečka na vankúš zachytila rovnaké množstvo častíc a dvojvrstvové tričko zachytilo iba 2% viac častíc. Vrstva extra utierky na riad (utierka) však zvýšila výkon o 14%. Vďaka tomu bola utierka rovnako účinná ako chirurgická maska.

Utierka a vrecko do vysávača sú najlepšími materiálmi na zachytávanie častíc. Vedci si ich však nevybrali ako najlepší materiál pre masky pre domácich majstrov:

Vybrali obliečku na vankúš a 100% bavlnené tričko , ktoré by bolo pre masky domácich majstrov najlepšie.

Prečo?

Dôležitosť priedušnosti masky domácich majstrov

Odpoveď spočíva v priedušnosti. Ako ľahko je možné dýchať cez masku, je dôležitý faktor, ktorý ovplyvní, ako pohodlné a teda ako dlho vydržíte masku nosiť.

Našťastie vedci okrem účinnosti častíc testovali pokles tlaku v každom type tkaniny. To nám dobre naznačí, ako ľahko sa dá dýchať s každým materiálom. Potom porovnali priedušnosť každého materiálu masky domácich majstrov s priedušnosťou chirurgickej masky. Tu je to, čo našli:

Hoci utierka na riad a vákuové vrecko zachytili najviac častíc, boli tiež najťažšie pre dýchanie. S dvoma vrstvami bola utierka dvakrát ťažsie predýchateľná ako chirurgická maska. Naproti tomu vankúš, tričko, šatka a plátno uľahčili dýchanie podobne ako chirurgická maska.

Výskumníci si vybrali materiál s najlepšou výkonnosťou pre masku

Na základe zachytávania častíc a priedušnosti vedci dospeli k záveru, že bavlnené tričká a obliečky na vankúše sú tou najlepšou voľbou pre masky pre domácich majstrov.

Existujú nejaké ďalšie materiály, ktoré môžeme použiť?

Zrátané a podčiarknuté pri výrobe s domácimi materiálmi

Testovacie údaje ukazujú, že najlepšou voľbou pre kutilské masky sú bavlnené tričká, obliečky na vankúše alebo iné bavlnené materiály. Tieto materiály sú schopné odfiltrovať približne 50% častíc 0,2 mikrónu, čo sa týka veľkosti podobné koronavírusu. Ľahko sa dýchajú aj ako chirurgická maska, vďaka ktorej sú pohodlnejšie na to, aby sa nosili niekoľko hodín.

Zdvojnásobenie vrstiev materiálu pre vašu DIY masku vedie k veľmi malému zvýšeniu účinnosti filtrácie, ale dýchanie je oveľa ťažšie."

https://smartairfilters.com/en/blog/best-materials-make-diy-face-mask-virus/?rel=1&fbclid=IwAR0pMxl5HUM2SssSpraNSG0TogxffHZx2jGLZn31ujMd58GEbyhMMFE5mnE

2020-03-13 20:34:4815x

KateCreative-gfd Dnes som mala v pláne ušiť pre nás rúška a nakoniec som "rada", že som to nestihla... ďakujem za skvelý žurnál a aj poučné komentáre plné dôležitých rád... :)

2020-03-13 21:59:222x

BioHandmade České vysoké učení technické na svém facebookovém účtu zveřejnilo návod na výrobu improvizované ochranné masky, kterou navrhl rektor školy Vojtěch Petráček.

„Osobně si myslím, že pokud by lidé měli toto, výrazně se zlepší možnost, že k přenosu nebude docházet. Obzvláště při výdechu kapének dochází i u primitivního řešení k jejich zastavení. Filtr lze vyměnit a celou masku dezinfikovat lihovým roztokem. Ano, je to komické - takové řešení ve stylu Apolla 13 :-) - ale účinné,“ uvedl rektor.

Návod je prostý:

prázdnou láhev PET 2 l nastřihnout dle nákresu:

vnitřní části řezů oblepit těsněním na okna pro pohodlí.

poblíž uší protáhnout PET skrze dírku gumičku a přelepit, aby těsnilo.

vložit filtrační náplň - v tuto chvíli mnoho vrstev papírových ručníčků -

později např. nanovláknová vrstva a desikátor:

https://www.facebook.com/CVUT.v.Praze/posts/10158076692324084

2020-03-14 08:58:203x

redoma Práve sa objavilo medzí novinkami HÁČKOVANÉ detské rúško:-(

To vážne? Niektorí ľudia si z toho urobili čistý biznis, vôbec si neuvedomujú, ako tým môžu uškodiť. Hlavne, že mám zarobené...

No poriadne ma to vytočilo...

2020-03-14 09:52:426x

KetyS Ano to děsí, když se podíváte na množství prodaných tzv. "ochraných" roušek zde, tak je to hazard s důvěřivostí lidí.

2020-03-14 10:09:014x

Barsi Holt, ruska su teraz na Sashe najlepsi biznis :) Ved sa skoro nic ine nepredava...

2020-03-14 13:25:566x

gnidka Myslim, že bavlnené rúško je stále lepšia možnosť ako žiadne,. Keď sa my obyčajní smrteľníci nevieme dostať k tým z lekárne aj rúško so sashe je dobré. Keď ho operiem a prežehlím ....nemám inú možnosť ....

2020-03-14 14:01:183x

TvoreNina Na ochranu okolia môžete použiť aj šatku, šál, tričko... hocičo čím vytvoríte bariéru cez nos a ústa. Improvizujte ;)

2020-03-14 14:31:025x

etede Ak by bolo možné kúpiť zdravotnícke rúška v lekárni, tak ľudia by nekupovali bavlnené domácky ušité rúška. Ale aj takéto urobia bariéru a tiež môžu zabrániť šíreniu nákazy. Dúfam, že ľudia na Slovensku po tomto 13. marci 2020, si uvedomia, že nosiť rúško aj v prípade bežných respiračných chorôb nie je na škodu.

2020-03-14 18:30:423x

BioHandmade www.aktuality.sk

15. 3. 2020, 11:37

"Podľa podpredsedníčky strany Za ľudí a potenciálnej ministerky regionálneho rozvoja Veroniky Remišovej by sa okamžite mala stanoviť pevná cena za jedno rúško, aby nedochádzalo ku kupčeniu s týmito ochrannými prostriedkami."

2020-03-15 17:33:003x

KetyS https://www.ceskatelevize.cz/porady/11633975240-veda-24/220411058340010/

poslechněte si od ca. 13.45 min - "jakékoliv" masky jsou hazard se zdravím

2020-03-15 19:21:38

folki Aj ja už som včera šila....po intenzivnom gugleni som našla na nete podobný strih s vylepšením: dve vrstvy bavlnenej tkaninyz ktoré sú zošité tak, aby sa do vnútra dal vložiť pruh netkanej textílie, ktorá predstavuje primitívny filter. Mohlo by to mať trochu vyššiu účinnosť, čo myslíte? Bavlnenú rúšku plánujem prať a žehliť po každom použití.

2020-03-15 20:03:162x

KetyS snad by toto mohlo být účinnější, ale netkanou textilii vždy tak jak popisuje TvoreNina "bezpečně odstranit"

klasická chirurgická rouška ale také pouze zabraňuje šíření viru již virem nakaženými osobami

2020-03-15 20:10:44

KacenkaPoliakova ja som si aj mojim blízkym ušila rúško, také podobné ako sa tu predávajú. Myslím, že prvý kontakt na tých 50% sa ochránime. V obchode, na ulici, v MHD, a pod. ....a ešte dodám...u mňa je vždy ešte bodka...posledná ..zhora.. od Najvyššieho.pa

2020-03-15 20:52:302x

BioHandmade Pratelné bavlněné roušky pro ty, kdo je budou potřebovat nejvíc, začala dnes šít skupina dobrovolníků v Divadle Husa na provázku na brněnském Zelném trhu. Jedním z iniciátorů této aktivity je Adam Vodička, spojený s projekty Bar, který neexistuje nebo Hotel Anybody. Skupina Lidi z baru o tom informovala v tiskové zprávě.

„Zájemci sem mohou přijít šít či darovat zbytnou látku. Potřebujeme stoprocentní bavlnu a bavlněné šňůrky. Šít můžete i doma. Pokud se vám nechce vycházet ven, pro hotové dílo si přijedeme,“ uvedl Vodička.

2020-03-15 22:52:082x

JanaJ. Nosit "akukolvek masku" nezarucuje 100% ochranu pred tym, ze sa Covid-19 nenakazite, ale zabrani dalsiemu sireniu nakazy, pokial ste infikovany a neviete o tom, lebo nemate ziadne priznaky. Aj preto je dolezite rusko alebo akukolvek masku nosit. Ak mate k dispozicii autolekarnicku, mozete pri siti ruska ako primitivny filter pouzit trojcipu satku, ja som ju skombinovala s bavlnenou navlieckou na vankus, vyslo mi 10 rusok. Vsetko je lepsie ako nic

2020-03-16 13:46:362x

BioHandmade Ako už niekto napísal vyššie, zatiaľ sa ukazuje, že najlepšou textíliou je veľmi husto tkaná bavlna (na pánske košele). A namiesto gumičiek pásiky na zaväzovanie ušité z toho istého materiálu. A ak niečo vložiť dovnútra, tak výstrižok z filtračného vrecka do vysávača vyrobeného z viacvrstvovej netkanej textílie.

2020-03-16 14:37:144x

BioHandmade Ak textilné ochranné rúška kupujete, zaujímajte sa o to, za akých podmienok boli šité. Podľa včerajšieho vyhlásenia vedcov, nový vírus je schopný udržať sa na niektorých povrchoch až niekoľko dní:

The novel coronavirus, SARS-CoV-2, remains viable in aerosols for hours and on surfaces for days, according to a new study.

2020-03-18 11:53:16

MirianaOli SUPER :)))

2020-03-20 13:45:071x

BioHandmade K sterilizácii textilných rúšok v mikrovlnke:

Keďže v českých a slovenských médiách sa objavila informácia, že textilné rúška po použití netreba vyvárať, ale stačí ich sterilizovať v mikrovlnke 5 minút na najvyššom výkone spolu s 1/2 litrom vody v hrnčeku, človeku to nedá a pátra na internete po zahraničných vedeckých článkoch k tejto téme.

Podľa nich treba vziať do úvahy niekoľko faktov:

1.) použitého textilného rúška sa treba dotýkať čo najmenej (pri skladaní z tváre chytaním len za gumičky za ušami alebo za hlavou, ruky si potom treba dôkladne umyť, dezinfikovať), každá manipulácia s rúškom prináša riziko možnej nákazy

2.) použité rúško sa doma nesmie položiť na žiadny povrch (skrinka, pracovná kuchynská doska a pod.)

3.) domáca mikrovlnka nie je priemyselná mikrovlnka určená na sterilizáciu nástrojov

4.) do mikrovlnky vkladáme potraviny, ktoré neskôr konzumujeme

5.) bavlna v mikrovlnke sa môže vznietiť a spôsobiť požiar

2020-03-20 17:46:31

BioHandmade Toto by mal o koronavíruse vedieť každý - zničiť ho viete za 1 minútu:

Nákaza je otázkou PRAVDEPODOBNOSTI. Opatrenia túto pravdepodobnosť znižujú. Najbezpečnejšie je OSTAŤ DOMA!

Okrem dýchacieho traktu môžu byť vstupnou bránou aj sliznice očí, úst a otvorené rany, u ktorých často dochádza k zaneseniu infekcie neumytými rukami, preto vídame rady o nedotýkaní sa tváre. Naopak cez nepoškodenú pokožku sa koronavírus do tela NEDOSTANE. (Po prieniku do organizmu sa vírus šíri krvou a napáda bunky obsahujúce ACE2 receptory. Tieto receptory sa nachádzajú výhradne v pľúcach, preto vírus spôsobuje práve respiračné ochorenie. ACE2 receptory predstavujú jeho jediný vstup do buniek, a teda jedinú známu cestu množenia.)

Vírus zachytený na oblečení dokáže prežiť až 9 dní, je ale možné ho zničiť za jednu minútu.

Výsledky štúdií sledujúcich životaschopnosť vírusu na povrchoch sa líšia. Podľa prvej vírus dokáže prežiť až 9 dní, druhá špecifikuje materiály bližšie: plast a kov - až 3 dni, plast a kartón 24 hodín. Ako dlho vírus prežije po tom, ako sa zachytí na pevnom povrchu záleží od teploty, vlhkosti a typu povrchu.

Na odstránenie vírusu z rúk stačí obyčajné mydlo - špeciálne antibakteriálne mydlá neposkytujú zvýšený účinok. Z povrchov sa najlepšie vírus odstráni pôsobením látok, ktoré narúšajú jeho lipidový obal. Uvedené koncentrácie sú najúčinnejšie - vyšší percentuálny obsah nemusí byť viac účinný. Na zneškodnenie vírusu by sme ho mali nechať pôsobiť 30 s - 1 minútu.

Mydlo, saponát, čistiace prostriedky s obsahom tenzidov - najlepšie na dezinfekciu rúk, tela, ale aj povrchov, ovocia a zeleniny

62 % ethanol / 75 % izopropanol: dezinfekcia rúk, ale aj pevných plôch

0,5 % peroxid vodíka: dezinfekcia pevných plôch

0,21% NaClO (chlórnan sodný) = savo: dezinfekcia pevných plôch; savo obsahuje 4,7 % NaClO, nariedime ho na 0,21% keď odmeriame 4,5 ml a doplníme vodou do 1 l (odvážime na váhe 1000 g) (Kampf, 2020)

98 % alkohol: dezinfekcia elektroniky a kovov

NaClO2 - chloritan sodný v kombinácii s kyselinou citrónovou - nazývaný tiež “mms”: dezinfekcia pevných plôch, ale aj pokožky

Teplo, UV (aj slnečné žiarenie) vírus zabíjajú, v lete sa pravdepodobne bude šíriť ťažšie.

Po príchode zvonku sa považujte za kontaminovaného, vyperte vrchné oblečenie.

Najbezpečnejšie je ostať doma. Ak ale potrebujeme ísť nevyhnutne von, opatrenia po príchode sa značne komplikujú. Týka sa to aj prijatého tovaru / balíka. Z predošlých prípadov vieme, že k nákaze najčastejšie dochádza pri dýchaní rovnakého vzduchu ako nakazený človek.

Cirkulácia vzduchu v uzavretých priestoroch zvyšuje riziko nákazy, preto noste rúška vždy keď idete do MHD, supermarketu alebo nemocnice, alebo výťahu. Tým sa pravdepodobnosť nákazy zníži rapídne. Stále sa nevie, či sa môžeme nakaziť od okoloidúceho človeka a do akej diaľky, je ale dokázané, že vírus sa drží vo vzduchu do 3 hodín (Dormalen, 2020) a na väčšine pevných povrchoch pri izbovej teplote do 5 dní (Kampf, 2020).

Teoreticky sa nám teda môže zachytiť zo vzduchu na vrchnom oblečení, tovare prinesenom z obchodu, na vlasoch. Na základe toho odporúčame vydezinfikovať všetko, čo bolo v styku s vonkajším okolím. Ak chceme byť dôslední, potrebujeme zmeniť pohľad na hygienu po príchode z vonku. Vyzliecť sa a buď vystriekať oblečenie alkoholom, alebo ho namočiť do mydlovej vody / dať rovno prať s pracím práškom do práčky. Nasadené rúško vložiť tiež do mydlovej vody a prevariť.

Umyť si ruky - aspoň 40 sekúnd. Ak nenosíme čiapku, je možné, že sú kontaminované aj vlasy, príp. brada. Šampón pôsobiaci na vlasoch 40 sekúnd by mal vírus zničiť.

Balík, aj s jeho obsahom, ktorý si vám domov prinesú, ale aj tovar, ktorý si sami nakúpite - to všetko je potenciálne kontaminované po dobu 1-9 dní.

Ak nechcete čakať, dezinfikujte všetky vrchné plochy - balík, aj tovar. Buď sa dotýkajte všetkého v rukaviciach, ktoré potom vyhodíte, alebo si umyte ruky a vyvarujte sa dotýkaniu iných objektov. Preventívne dezinfikujte všetky styčné plochy a predmety - peňaženku, kreditnú kartu, mobilný telefón, kľučky, zrkadlá, stoly, spínače svetlá, rúčky na nábytku, vodovodné kohútiky, mobily, klávesnice.

Zdroj:

https://diva.aktuality.sk/clanok/60725/monika-je-mladou-vedkynou-toto-by-mal-o-koronaviruse-vediet-kazdy-slovak/?utm_source=aktuality.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-magaziny-top-hp&utm_campaign=cross

2020-03-21 10:25:22

BioHandmade Textilné rúško nie je módny doplnok!

Okrem milých vzorov a skvelého nápadu, nemôžeme zabúdať na to, že rúško nie je iba doplnkom na fotku na sociálnu sieť.

Ak nás má ochrániť pred tým, aby sa nám do dýchacích ciest nedostali kvapôčky vírusu, musíme si dávať pozor aj na to, ako ho nosíme a či je dostatočne funkčné. Nájdu sa totiž aj experti, ktorí chcú rýchlo zarobiť.

Zdroj:

https://diva.aktuality.sk/clanok/60672/vesele-a-rucne-robene-ruska-si-slovaci-zacali-sit-sami-ktore-nas-naozaj-ochrania/

2020-03-21 10:38:17

BioHandmade "Rúška možno budú našou povinnou výbavou aj po tom, čo pandémia koronavírusu odznie, myslí si dosluhujúci vicepremiér Richard Raši (Smer-SD)."

2020-03-21 17:34:43

BioHandmade Niektorí ľudia začali robiť z textilných rúšok módny doplnok, krajčírky na SAShE ich začali šiť z tých najkrajších látok a predstíhajú sa v predajnosti. Keďže v galériách niektorých predajcov sa začali objavovať škodlivé informácie o ich údržbe (napr. "rúška perte mydlom dôkladne v rukách, v žiadnom prípade ich nevyvárajte, dôležité je žehlenie"), s jednoznačným cieľom - aby sa ich výrobok nezničil. Redakcia SAShE by mala zasiahnuť a šírenie takýchto rád na svojej stránke eliminovať.

K použitým textilným rúškam sa treba správať ako k jednorazovým - po použití zložiť chytením zozadu (za ušami alebo za hlavou) a potom v hrnci na to určenom vyvariť na 90 stupňov po dobu 5 minút, potom ožehliť parnou žehličkou. Rúška majú byť ušité z materiálu, ktorý toto znesie, t. j. 100% husto tkaná nefarbená bavlna, šnúrky bavlnené alebo gumičky navliekacie s možnosťou ľahkej výmeny.

Pokiaľ človek musí v tomto období chodiť do práce a na nevyhnutné nákupy potravín, potrebuje mať doma rúšok viac a po použití ich vyvárať. (Nemať len jeden kus ako módny doplnok na každodenné použitie či na fotku na sociálnu sieť.)

2020-03-23 12:04:235x

iffi Ja len chcem doplniť @BioHandmade , že aj vzorovaná bavlna znesie 90 stupňov, ale treba rátať s tým že zožltne (už pri polovičnej teplote) a farby podľa kvality materiálu a tlače zmenia vzhľad. Takže zas až take fancy to potom nebude... lebo predpokladám , že tvorcovia asi hlavne upcyklujú odstrižky zo svojej tvorby, a to mi zas príde celkom logické.

2020-03-23 22:15:202x

efelinka2002 Prepacte, som totálny laik, v látkach sa vôbec nevyznám. Ako zistím, ktora bavlna je husto tkaná? Je to podľa údajov pri g/m2? Koľko g/m2 ma mať husto tkaná bavlna? Dakujem za radu :-)

2020-03-24 16:53:24

efelinka2002 @BioHandmade dakujem pekne za odkazy, prestudujem si to

2020-03-24 22:44:221x

efelinka2002 A uz aj objednané, ďakujem krásne :-)

2020-03-24 22:46:331x

PropsByJanZa Skvelý návod, už máme ušité, ja aj 3 moje detičky

2020-03-26 14:08:111x

WOODSHOP Návod aj so šablonami ;) https://www.sheabutter.sk/navod/vyroba-ruska/

2020-03-30 16:38:22

BioHandmade O prospešnosti nosenia DIY rúšok:

We should all wear them in public.

Mali by sme ich na verejnosti nosiť všetci.

https://www.washingtonpost.com/outlook/2020/03/28/masks-all-coronavirus/

The Washington Post prišiel s článkom, podľa ktorého prospešnost nosenia rúšok na verejnosti preukazuje 34 vedeckých štúdií, zatiaľ čo opak netvrdí žiadna.

2020-04-01 22:42:39

BioHandmade "Nový koronavirus v populaci už zůstane. Roušky už se snad opravdu stanou součástí našich životů, stejně jako větší důraz na hygienu." [Český epidemiológ Rastislav Maďar]

2020-04-01 23:00:12

KacenkaPoliakova to je krásne, pán dr. Maďar je zo Slovenska :) chodieva do trópov ako dobrovoľník, raz som ho videla vo všechopárty :)

2020-04-02 20:24:17

BioHandmade Veľmi zaujímavé.

Postup na prípravu antivirotického rúška:

Rozpárajte jednorazové chirurgické rúško a vyberte z neho prostrednú vrstvu. Ak také nemáte, použite nejakú umelú nesavú tkaninu, polypropylén alebo polyester, napríklad netkanú záhradkársku textíliu a podobne.

Pripravte si 300 g soli a polievkovú lyžicu pracieho prášku alebo saponátu na riad. Ide o to, aby sa znížilo povrchové napätie vody tak, aby roztok mohol obaliť všetky vlákna tkaniny.

Do litrovej odmerky nalejte liter horúcej vody, pridajte prací prášok (alebo saponát) a po jeho rozpustení dosypte soľ. Poriadne premiešajte, aby sa soľ rozpustila, ideálne všetká.

Namočte tkaninu do 25 ml roztoku - 5 kávových lyžičiek dajte na misku alebo na tanier, položte do toho filter z tkaniny a nechajte ho tam cez noc.

Na iný tanier nalejte 55 ml roztoku, čiže asi 11 kávových lyžičiek, dajte do neho cez noc namáčanú tkaninu a vložte sušiť do rúry vyhriatej na 40 °C až kým sa všetká tekutina neodparí.

Takto pripravený filter vložte do vášho dvojvrstvového textilného rúška s oddelením na filter a máte na 24 hodín excelentnú ochranu.

Večer, respektíve po príchode domov celé rúško hoďte do horúcej vody na 30 minút, potom z neho vyberte filter a opäť ho napustite soľným roztokom. Liter pripraveného roztoku vám vystačí asi na dva týždne.

2020-04-03 19:38:09

BioHandmade Prehľad druhov masiek a respirátorov:

https://www.i-shops.sk/info.html

2020-04-04 23:56:37

BioHandmade Nová stránka, ktorá monitoruje aktuálny stav skladov v slovenských e-shopoch, ktoré ponúkajú respirátory a rúška.

Na stránke nájdete informácie, ktorý e-shop ponúka akú formu ochrany, za akú cenu a či je momentálne naskladnená.

https://www.i-shops.sk/#monitoring

2020-04-04 23:58:55

BioHandmade Ako si vyrobiť masku bez šitia:

https://www.instagram.com/p/B-BaNr2nuOZ/

2020-04-08 12:35:00

MoPe Ako to tak čítam, každý má v niečom pravdu, avšak určite JE dôležité nosiť rúško, aj keď nás a naše okolie na 100 % neochráni. Aj to bavlnené. Treba si uvedomiť, že to nie je len o zakrývaní tváre. Aj rukami a telom sa dotýkame vecí... Zaujímalo by ma ale, či niekto z diskutujúcich ho už nosil napríklad denne v práci 8 hodín. Ja ho musím nosiť a verte, že je dobré ak je aj trochu pohodlné. Ja ich periem v horúcej vode, s pridaním dezinfekcie na prádlo, ktorá sa stále ešte dá zohnať, a dosť dlho po uschnutí dôkladne prežehlím. Treba ich mať zo sebou viac, ak ozaj napríklad v práci ich máte mať tých 8 hodín. My máme výhodu, v práci v laboratóriu máme sušičku, tam si ich ľahko na 105 °C vydenzifikujem, aj gumičky prežili. Želám príjemné nosenie.

2020-04-25 22:18:051x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »