Barbora K. » Tvorba / 2019-10-03 17:00:01 / 8 komentárov / 43 lajkov / 828x zobrazený
Určite ste niekedy zablúdili do second-handu a našli ste tam kopec kúskov, ktoré Vás zaujali na prvý pohľad látkou, no kúsok ako taký sa Vám nepáčil, tak ste ho tam nechali. Takýmto spôsobom zostáva v týchto obchodoch strašne veľa kúskov s obrovským potenciálom, no nie sú využité.
To sme sa rozhodli zmeniť. Pred pár rokmi sme sa začali zaujímať o prerábanie oblečenia – nakupovanie hotových kúskov a prerábanie ich na niečo nové. Zo začiatku sme sa venovali hlavne pánskym košeliam, ktoré sú doteraz náš favorit na prerábanie. Neskôr sme sa púšťali aj do komplikovanejších projektov, no podstata zostala stále rovnaká – dať „starým“ a zabudnutým kúskom nový život.
Oblečenie máme z rôznych zdrojov, najčastejšie sú to second-handy alebo charity-shops, no nielen odtiaľ. Keď sa v rodine dozvedeli, čo robíme s „nechceným“ oblečením, dostali sme samozrejme obrovskú zásobu rôznych riflí, košieľ, šiat a všetkého, čo im už zaberalo miesto v šatníku. Ďalej pravidelne navštevujeme SWAP-Y a blšie trhy, kde vymieňame alebo kupujeme oblečenie.
Týmto sa snažíme čo najviac predísť kupovaniu nových materiálov a naša ponuka sa teda z prevažnej časti skladá z prerobených kúskov a ich zvyškov.
Týmto spôsobom sme sa dostali až sem, kedy sa zameriavame na úplnú recykláciu všetkého, čo nám prejde rukami. Je to asi ťažké na predstavu, no posnažím sa to vysvetliť na jednoduchých príkladoch.
Prinesieme si domov košeľu, ktorú chceme prerobiť. Oblečenie najprv perieme a dezinfikujeme, potom môžeme začať prerábať.
Ako prvé odstránime prebytočnú časť látky, no to, čo sme odstrihli, sa odkladá na ďalšie použitie. Kúsky dostatočne veľké na ďalšie spracovanie putujú do krabice na zvyšky (o tej Vám poviem o chvíľku). Ak má košeľa alebo daný kúsok nejaký patent, zips, gumičky a podobne, všetko, čo je v dostatočnej kvalite na ďalšie použitie ide zvlášť na svoje miesto, kde čaká na to, kedy príde jeho čas zažiariť.
Vrátim sa späť k našej krabici (alebo skôr krabiciam) so zvyškami látok. Je to miesto, kde skladujeme všetky ešte použiteľné (dostatočne veľké) kúsky látok. Dlho sme pre tieto látky nemali konkrétne využitie a len sme ich zbierali. No už ich bolo toľko, že sa nám rozrástli do niekoľkých krabíc a museli sme niečo vymyslieť. Tak sme ich začali skladať dokopy a robiť z nich väčšie kusy látok. Ak máme viac kúskov z rovnakého materiálu alebo farby, snažíme sa z toho spraviť kus oblečenia (tričko, šaty a podobne), no často toho je oveľa menej, tak sme sa rozhodli použiť ich na výrobu vreciek na potraviny (chlebík, ovocie, zelenina...) a tie úplne najmenšie na výrobu gumičiek do vlasov.
Stále to však nie je koniec procesu, keďže aj z týchto kúskov vznikajú odrezky, odstrihnuté nitky a podobné kúsky. Prvotný nápad bol začať šiť hračky pre deti a plniť ich týmito zvyškami, no našťastie sme to nemuseli robiť. Máme nejaký zámer a cieľ našej tvorby, no hračky to nie sú, aj keď to nie je nápad na zahodenie. V čase, kedy sme zvažovali myšlienku detských hračiek, začali sa v Bratislave organizovať SWAP-Y, kde sa nerozdané oblečenie odovzdávalo do firmy na výrobu izolačného materiálu. Tak som oslovila dievčatá, ktoré to organizovali, či by som takéto zvyšky mohla priniesť. Ich odpoveď bola našťastie pozitívna a naše nezužitkovateľné zvyšky im pravidelne nosíme. Toto je koniec cesty našich zvyškov po šití a celkovo spôsob, akým recyklujeme oblečenie. Dúfame, že Vás to zaujalo a dozvedeli ste sa niečo nové, prípadne to, čo všetko je možné robiť s kúskami, ktoré na prvý pohľad nemajú využitie.
Prajeme Vám krásny deň
Belovesde
Kam ďalej? Prečítajte si aj ďalšie články zo Žurnál+
eko.brnka Tak to je ozaj dokonalé využitie materiálu - doslova do poslednej nitky :)
My sme sa naše odličovacie vankúšiky rozhodli z podobného dôvodu šiť v tvare štvorcov, aby sme vedeli maximálne využiť látky a neprodukovali toľko odpadu. Zostávajú nám iba tenučké pásiky zbytkov, keď zarovnávame nerovnosti pri prvotnom nastrihaní u dodávateľa a potom kúsky nitiek pri šití. Zatiaľ sme im nenašli využitie, ale ďakujeme za inšpiráciu :)
Belovesde Ďakujeme za pekný komentár, snažíme sa naozaj všetkému nájsť nové využitie a sme veľmi radi, že máme takú možnosť ako odovzdávať odrezky na recykláciu.
To je super nápad, len tak ďalej :)
MirianaOli Super využitie zbytkov látok a toto vrecúško na fotke je naozaj krásne :)
Belovesde Ďakujeme :)
SusanRosy krásny článok, obdivujem ako všelijako ste dokázali všetky tie kúsky využiť. Teraz mi napadlo, že ani ja nezahadzujem (už som začínala mať zlé svedomie XD) zvyšky látok, i keď sú maličké, vyrobila som z nich stielku do mini košíčkov a odložila ich na ďalšiu výrobu do budúcna. Alebo mini veci pre Barbie vyrábam z odpadu, ktorý by skončil v koši. Alebo pletené ozdôbky zo starých novín. A mnoho ďalších... Ale teraz späť k Vášmu článku - robíte skvelú vec, držím palce :)) a tá bodkovaná sukňa je super :)
Belovesde Je to veľmi dobrý pocit, keď sa nájde sposob na využitie do poslednej nitky. Ako som písala v článku, tiež sme z toho chceli šiť rozne drobnosti, no koniec koncov, museli by sme viac času a práce venovať spracovaniu týchto kúskov ako našej vlastnej tvorbe, ktorá by išla tým pádom do úzadia. Najradšej by som nosila niekomu tie zvyšky, čo by ich vedel využiť podobne ako vy, no zatiaľ sa nikto nenašiel :D Ale som naozaj rada, že to možeme odovzdávať, lebo ako seba poznám, bolo by mi to ľúto vyhodiť a nakoniec by som toho mala viac, ako ušitého oblečenia :D
imageB Vaša snaha je mi veľmi sympatická, snažím sa tiež svoje naše oblečenie v domácnosti rôzne recyklovať a prešívať. A robím to veľmi rada :). Dôkazom toho sú moje náramky s korálkami zo zvyškov denimu :). Kvalitné látky je škoda vyhadzovať, je super, že sa im vdýchne nový život. Držím palce !
Belovesde Ďakujeme, veľmi si to vážime. Každý kúsok, čo i len trochu použiteľný si zaslúži novú šancu.
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »