Domov » Žurnál+ » Autor: Barbora Paulovičová

Žurnál+

O zrode knihy Abecedári

Barbora P. » Tvorba / 2016-01-18 10:37:02 /  2 komentáre / 2 lajky

Milí Sašhári,

písem vám, ako sa zrodil ten zaujímavý a pritom nevšedný (to boli okamžité reakcie z okolia, keď to videli) a  veselý projekt -knihu Abecedári.

Jedného dňa v roku 2009 ma vybrali z konkurzu s ilustrovaním písmenkáčov Y a i v jednom bratislavskom vydavateľstve, čo bol fantastický úspešný moment a bohužiaľ som tak odišla z veľkého hnevu a nespravodlivosti z rozdelenia finančných odmenov pre ilustrátora, zastrčila som si prvotné skice do suflíkov. 

Na jar 2012 som vrhla do šuflíkov do veľkého upratovania a otvorili sa skice písmenkáčov Y a i - ako sa hádajú. Zasmiala som sa v duchu pri prezretí tých charakteristík postáv Y a i, že je to typické s postojom správania, čo sa deje v politike a dokonca v škole na hodine slovenského jazyka u žiakov- najmä u chlapcov, ktorí sa trápia so slovenskou gramatikou. Vrátili sa mi spomienky z môjho detstva, ako som sa popasovala s učením rozprávania a vnímať významy slova a akou metódou ma učili moji rodičia a proste to prišlo samé, že som prišla do prvého kontaktu s kreslením ako troj-ročná, ktoré mi pomáhalo sa ľahšie učiť slová.

Z klasického skicovania  s Abecedármi sa zrodil obrázkový príbeh bez textu. Ako som trávila paralelne so časom skicovania, bola som pozvaná na sympózium u grafikov a objavila sa nová pracovná známosť - básnik Erik Ondrejička. Zaujímali sa, čo tvorím a ukázala som skice Abecedárov a v tomto momente do toho sme sa spojili do tvorivej spolupráce. Vyrobila som si prvú časť makety 20ks. 

Prišli veľmi pozitívne reakcie z okolia, že chcú viac. 

Od znova prerobenia ilustrácií a textov- 2-krát. Kolotoč vybavovačiek vo vydavateľstvách. Otvorili sa dvere vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov, v roku 2014 a získalo grant z Ministerstva kultúry. Ďalšia fáza- plným plynom a parou som si doplnila 2 nové ilustrácie, aby malo hladšie výtvarné umiestenie s textom a požičala som si od našich skvelých dizajnérov písma-typografov Jana Filípeka za písmo Anču a Ondrejovi Jóbovi za písmo Doko. Pripravili sme to do bodky s grafikom, ktorý mal na starosti s kvalitou tlače. 

Vyšla v lete 2015. To bola radosť, keď mi riaditeľ vydavateľstva napísal SMSku. 

Ešte táto knižka má dobré ohlasy: dostalo ocenenie- 3. miesto, kategória: ilustrácie - detská kniha, 45-th Creativity International Awards, Louisville, KY, USA; Najkrajšie a najlepšie detské knihy leta 2015; Najkrajšie knihy Slovenska 2015.

To mám radosť a posunulo to ďalej s nadčasovým vnímaním správania písmenkáčov ako pozitívnej zmeny odrazu zrkadla z nášho postoja. Dokonca mi chodia spätné väzby- maily a fotografie, ako deti a dospelí radi spolu hrajú s postavami Abecedárov. Výborná motivácia pre mňa- mám v pláne urobiť maľovanky pre deti, keď sa prvý raz zoznamujú s písmenkami a prvé čítanie. Dúfam, že mi to vyjde. 

Ďalej s radosťou zdieľam vám: 

1.) fotografie ako dokumentáciu:

 Ilustrácie a proste celú architektúru knihy, ako sa postupne zo skíc vyvíjalo ku realizácie, od roku 2014

2.) video z krstu knihy Abecedári:

Okrem toho uvidíte zaujímavé infošky, ako sa spolupracovalo s autorom básne Erikom Ondrejičkom:

;feature=youtu.be

Príjemné prezretie a veľa hravej poučnej radosti a s knihou Abecedárov 

:-)

Barb

Komentáre

BluberyHome Veľmi pekná práca, skláňam klobúk :-)

2016-01-22 05:45:25

BarBartri ďakujem pekne :-) teším sa

2016-01-22 08:31:35

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »