Domov » Žurnál+ » Autor: Andrea Dvorská

Žurnál+

Pečatenie je paráda!

Andrea D. » Rady a info / 2020-03-10 07:35:14 /  3 komentáre / 17 lajkov

O pečatení voskom ste už určite počuli a čítali, ale raz skúsiť je viac ako tisíckrát vidieť (či ako sa to hovorí ;)).

Preto som to nateraz vyskúšala za vás a po nákupe napr. tu na Sashe sa z tejto úžasnej techniky zdobenia môžete tešiť aj vy.

Na úvod som do obchodu objednala rozličné mosadzné pečatidlá, vosky a rukoväte. Niektoré už dorazili, iné sú ešte na ceste (napr. krásne červené drevené rukoväte).

So základnou výbavou som sa pustila do "cvičného" pečatenia, nech na základe vlastnej skúsenosti viem čo najvernejšie opísať predávaný tovar + uviesť pár praktických rád, ak na niečo prídem.

No a tu sú samotné pečate, teda stručný výber z mojej ponuky. Asi si aj vy všimnete, že prírodné a jednoduché motívy sú mi najbližšie a vidno to aj vo výbere:)

Moja zatiaľ naj naj naj pečiatka: jednoduchá mašlička s krásnou svetloružovou drevenou rukoviatkou. Maximálne univerzálny motív, ktorým sa nedá nič pokaziť, pretože sa hodí aj do minimalistických aranžmánov, ktoré jemne doplní, aj do tých zdobných, ktoré zbytočne neprebije.

 

 

 

Ďalšia z minimalistického radu je pečiatka s kaligrafickým nápisom "with love". Nápis s láskou sa hodí takmer na všetko a krásne písmo ho len podčiarkuje.

 

 

 

Potom je tu toto krásne pečatidlo s lístkami v kruhu. Príroda je najkrajšia predloha, raz darmo... Viem si ju predstaviť na svadobných oznámeniach aj na džemoch :D

 

 

 

Ďalším šampiónom je kvetinový venček. Obľúbený motív, ktorým sa nedá nič pokaziť. V ponuke mám aj trochu iný variant, kvetiniek nikdy nie je dosť :)

 

 

No a teraz pár praktických rád k vosku. V ponuke mám granulovaný vosk aj voskové tyčinky. Oboje má svoje výhody a nevýhody, ktoré teraz skúsim porovnať.

Voskový granulát:

+ Extrémne jednoduchá manipulácia. Stačí hodiť na lyžičku, vosk sa topí rýchlo a nehrozia sadze z horiaceho knôtu.

+ Pomerne dobrý odhad potrebného množstva. Mne sa osvedčili 3 granuly na pečať, okolo ktorej sa vosk aj rozlieva. Pri dobre zahriatom vosku a cviku stačia aj 2 granuly a bude vidno celú plochu 25 mm pečate. Pri hviezdičkách (čoskoro v ponuke) stačia aj 2 ks, pretože sú väčšie.

+ Vosk je prekvapivo pružný a pevný. Musíte sa naozaj posnažiť, aby ste ho po naliatí na miesto zlomili. Ja som ho musela postrihať :D (to keď som nebola spokojná s pečaťou odtlačenou do vosku na alobalovej fólii, aby sa z nej dala sňať a priložiť tam, kam chcem. Chcela som ju znovu roztopiť a zrecyklovať, ale vosk sa nechcel zlomiť, tak som si pomohla nožnicami). Z povrchu sa ale odliepa priemerane ľahko/ťažko. Skrátka vám z neho rozhodne neodpadne, ale ani nemusíte zničiť napr. celú obálku, aby ste ju otvorili.

- Potrebujete k tomu vercajg. Lyžičku na topenie (obyčajnú kuchynskú alebo špeciálnu priamo na topenie vosku). Pri pečatení napr. celého štósu oznámení aj špeciálnu mini piecku, kam si lyžičku môžete položiť a počas topenia ju nemusíte celú dobu držať v ruke.

- Na lyžičke vždy zostane časť vosku, ktorá sa nevyleje. Ak viete, že budete pečatiť opakovane a s tým istým voskom, lyžičku ani neumývajte, straty budú menšie. Ak ste už, naopak, opečatili všetko, čo treba, lyžičku treba utrieť, kým je vosk ešte horúci, potom sa dá už len prácne zoškrabať.

 

 

Voskové tyčinky s knôtom:

+ Stačí vám tenšia sviečka, zapaľovač/zápalky a pečať. Žiadne lyžičky, žiadne ďalšie príslušenstvo. Zapálite sviečku alebo zapaľovač a idete rovno na vec.

+ Nemrháte voskom. Na miesto nakvapkáte toľko vosku, koľko treba, žiadne straty z vosku, ktorý zostane na lyžičke.

- Sadze. Knôt je knôt a pri horení sa málokedy vyhnete sadziam vo vosku. Hlavne pri svetlých farbách to môže byť oštara.

- Kým na miesto nakvapkáte dostatočné množstvo vosku, môže začať tuhnúť a pečať sa potom až tak nerozleje.

 

Voskové tyčinky bez knôtu:

Hybrid medzi granulami a tyčinkami s voskom. Vo všeobecnosti má všetky klady z oboch a čo sa týka záporov, odpadáva šlamastika so sadzami. Veľmi šikovná vecička skrátka :)

 

 

Ďalšou fázou sú pečate s mojimi autorskými motívmi a nápismi, na ktorých sa už intenzívne pracuje ;)

Príjemné tvorenie praje

 

Aďa

Komentáre

MacrameMarika Krásne

2020-03-10 10:03:24

oDaNKa Tak toto ma celkom dostalo, tiež by som to rada skúsila :)))

2020-03-10 11:11:35

Balime.darceky Je to super kratochviľa, okrem iného

2020-03-10 16:17:20

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Balime.darceky
Balime.darceky
5620 predaných ks, 498 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Vítam vás v svete vychytávok na balenie darčekov a iných pokladov: pások z ryžového papiera, papierových obálok, škatuliek, pierok, šnúrok, nálepiek a všeličoho iného. To bude radosti :)

Informácie

Moje kategórie


Pôvodné meno Washi.pasky

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - mosadzné pečatidlo Kytica - 11632311_mosadzné pečatidlo Kytica by Balime.darceky
 Páči sa 7 ľudom
19,90 €
 - mosadzné pečatidlo Pierko - 11632999_mosadzné pečatidlo Pierko by Balime.darceky
 Páči sa 6 ľudom
14,90 €
 - mosadzné pečatidlo Mašlička - 11655754_mosadzné pečatidlo Mašlička by Balime.darceky
 Páči sa 5 ľudom
16,90 €
 - mosadzné pečatidlo With love - 11655880_mosadzné pečatidlo With love by Balime.darceky
 Páči sa 4 ľudom
14,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte