Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Olajcová Kleinová

Žurnál+

Mýtmi opradené látkové plienky - čomu veriť?!

Jana O. » Osobné Blogy / 2013-05-19 17:22:36 /  28 komentárov / 94 lajkov

10 MÝTOV O MODERNÝCH LÁTKOVÝCH PLIENKACH 


               Používanie látkových plienok je dnes ďaleko jednoduchšie, než si väčšina ľudí myslí. Sú pohodlné pre dieťa a jednoduché na používanie pre rodičov, krásne, praktické a moderné. A čo je najdôležitejšie, sú neporovnateľne zdravšie pre naše deti a šetrnejšie k našej prírode.

              V nasledujúcom článku nájdete 10 najčastejších mylných tvrdení, ktoré sa spájajú s modernými látkovými plienkami. Pri písaní článku som čerpala z niektorých internetových poradní, doplnila som štipkou vlastných postrehov a myšlienok a verím, že Vám pomôže zas o trošku viac priblížiť to, aké sú látkové plienky skvelé ;-)


1. S látkovými plienkami je veľa práce

              Maminky, ktoré látkovaniu prepadnú, naň nedajú dopustiť. Najviac práce dá asi samotný výber a zostavenie plienkovej výbavy. Začínajúce mamičky sa môžu cítiť v tom veľkom výbere stratené. Našťastie, dnes je už veľa dostupných informácií, diskusných fór a rôznych článkov o moderných látkových plienkach, kde sa mamičky, ktoré už látkujú delia o svoje skúsenosti s ostatnými. 

               Odporúčame, a nič s tým nepokazíte, keď si na začiatok látkovania zostavíte svoju výbavu z rôznych typov plienok (kapsová, nohavičková, AIO, SIO ...) a neskôr si výbavu doplníte o tie druhy látkových plienok a ich doplnky, ktoré vám a vašim detičkám najviac vyhovujú. Vám nevyhovujúce plienky a doplnky potom môžete výhodne predať cez internetové bazáre. 
Z časového hľadiska starostlivosť o látkové plienky je približne nasledujúca: po prebalení plienku odložíte do vreca alebo inej nádoby na použité plienky, raz za 2 – 3 dni tieto plienky prehodíte do práčky a po opratí vyvešiate. Suché plienky odložíte. To je všetko. Plienky nemusíte vyvárať, žehliť (väčšina z nich sa ani nemôže žehliť) ani skladať. Celé to zaberie asi 20 minút = hodina týždenne.

               Nakoniec, ani používanie jednorazových plienok nie je bez práce – hľadanie akcií a zliav v prospektoch, opakované cesty na nákup a časté vynášanie odpadkov. 


2. Používanie látkových plienok je nehygienické

               Pranie na 60°C je postačujúce na zlikvidovanie všetkých baktérií. Plienky nie je potrebné žehliť (žehlia sa len v prípadoch, keď má dieťatko problémy s plesňami a zapareninami, čo je zriedkavé). Práve naopak, väčšina rodičov začne používať látkové plienky vtedy, keď má ich dieťa problémy a reakcie na chemické látky obsiahnuté v jednorazových plienkach (dioxiny, chlór, ťažké kovy ...) a objavujú sa im veľmi nepríjemné vyrážky, zapareniny alebo kvasinky. 


3. Bábätku bude príliš teplo, keď má na sebe toľko vrstiev látky

               Štúdie Univerzity Chritiana Albrechta v Kielu (Nemecko) dokazujú, že teplota semenníkov je pri používaní jednorazových plienok v priemere vyššia o 1,1°C, čo môže neskôr viesť aj k neplodnosti mužov. Napríklad Nemci majú štatisticky dokázaný výrazný rozdiel v plodnosti mužov z bývalej spolkovej krajiny a NDR. Je to generácia, ktorá spojenie rozdeleného národa prespala v kočíkoch a v plienkach. Jedni v látkových – ich plodnosť je v poriadku, druhí boli prví malí frajeri v jednorázovkách. Tí sú na tom dnes podstatne horšie. Na Slovensku sú v tomto čase jednorazovky k dispozícii okolo 20 rokov, takže postupne aj my uvidíme, ako sú na tom naši muži.
Vyššia teplota a vlhko však nepriaznivo pôsobia aj na dievčatá a prejavuje sa to nárastom gynekologických problémov a zrastaním jemnej kože na ohanbí.

               Pri používaní látkových plienok má bábätko viacej vrstiev (nohavičková plienka a vrchné nohavičky), a pri použití prírodných materiálov je zabezpečená optimálna telesná teplota a pokožka dýcha. Rovnako dôležitý je jemný materiál, ktorý bábätka na zadočku cítia. 


4. Používanie látkových plienok nie je ekologické

Použité suroviny: Pri látkových plienkach počítame so spotrebou surovín na výrobu plienok, na výrobu pracích prostriedkov a opotrebenie práčky. Suroviny na výrobu látkových plienok sú v porovnaní k jednorázovkam absolútne zanedbateľné. Väčšinou sa využíva biobavlna, konope, bambus a vlna – všetko obnoviteľné zdroje a priaznivé k životnému prostrediu. Pri jednorazových plienkach je spotreba surovín omnoho vyššia, spotrebuje sa obnoviteľná celulóza (drevo) a neobnoviteľná ropa (umelé fólie, absorpčná látka, lepiace časti). Spotreba sa pri jednorazových plienkach uvádza desať až päťdesiatkrát vyššia ako pri látkových plienkach. 

Spotreba energie: Energie na pranie závisia od typu práčky a teplote prania. Pri praní sa 60°C spotrebujeme o tretinu menej energie než pri vyváraní. Energie na sušenie a žehlenie ovplyvňujeme my sami. Plienky nemusíme žehliť a ani sušiť v sušičke. Pri jednorazových plienkach je spotreba energie opäť omnoho vyššia. Len keď si vezmeme, že jedno dieťa spotrebuje približne 4000 kusov plienok, t.j. cca 200 kg buničiny (celulózy), ktorej výroba je energeticky náročná. 

Znečistenie vody: Ak používame ekologické pracie prostriedky, znečistenie je pri praní látkových plienok minimálne alebo dokonca žiadne. Pri výrobe jednorazových plienok sa spotrebuje a znečistí veľké množstvo vody. 

Znečistenie ovzdušia: Výroba látkových plienok i jednorazových sa na znečistení ovzdušia podieľajú, ale vzhľadom k dlhej životnosti látkových plienok je ich podiel na znečistení zanedbateľný. 

Odpady: Látkové plienky nevytvárajú takmer žiaden komunálny odpad. Pri priemernej spotrebe jednorazových plienok zhruba 6 kusov denne, vznikne za celé obdobie plienkovania približne jedna tona nerecyklovateľného odpadu. 


5. Látkové plienky sú nepohodlné – obmedzujú dieťa v pohybe

               Látkové plienky v prvých týždňoch života zabezpečia široké balenie na správny vývoj bedrových kĺbikov dieťatka, tzv. abdukčné balenie. Ak na kontrole dopadnete dobre, môžete látkovanie rozbehnúť naplno a voliť aj úzke strihy plienok. Neskôr, keď sa dieťatko začne stavať na nohy a padať na zadoček, viete plienku viac vypchávať, aby padalo do mäkkého.

               Takisto odpadá jarná a jesenná starosť o to, či dieťatko nesedí vonku na studenom, pretože plienka slúži ako dobrá izolačná vrstva.

               Navyše plienka je rovnako jednoduchá na použitie ako jednorazová plienka, takže prebalenie hravo zvládne aj tato alebo stará mama.


6. Na látkové plienky sa nedá obliecť bežné detské oblečenie

               Látkové plienky môžu mať o čosi väčší objem než jednorazové plienky. To výnimočne môže spôsobovať problém pri zapínaní „body“ oblečenia, že sa nedá zapnúť medzi nožičkami. Na to však existuje šikovná finta v podobe „extendora“. Ten slúži na predĺženie zapínania a s ním v pohode bodynko malému dieťatku zapnete. 
Pri inom oblečení, ktoré je veľkostne adekvátne k vzrastu dieťatka by problém s obliekaním na látkové plienky nemal byť.


7. Látkové plienky sa musia prebaľovať po každom pocikaní, inak je dieťa v mokrom

               V súčasnom sortimente látkových plienok je tiež veľký výber v materiáloch, z ktorých sú plienky vyrobené. Napríklad bambus je vysoko absorpčný materiál, ktorý dokáže nasať až o 60% viac než bavlna. Okrem toho pre svoje zloženie je prirodzene antibakterálny. Rovnako tak aj stay-dry materiály (stay-dry vkladačky, kapsové plienky a pod.) zaisťujú suchý zadoček dieťaťa a prebaľovať teda môžete rovnako často ako pri jednorazových plienkach (5 – 6krát denne). 

               Je potrebné podotknúť skutočnosť, že prebaľovanie je zdravé. Je dôležité dbať na to, aby dieťatko neostávalo v pocikanej plienke zbytočne dlho. Včasným a častým prebaľovaním sa vyhneme nepríjemným zapareninám a iným zdravotným nepríjemnostiam. 


8. Musíte sa popasovať s pokakanou plienkou

               Na zachytenie stolice sa používajú takzvané separačné plienky, ktoré sa vložia priamo do plienky pod zadoček ak mamička čaká, že bábätko bude kakať. Ak to odhadnúť neviete, separačku dáte do každej plienky, a ak ju bábätko len ociká, viete ju ešte 2-3 krát oprať.

               Separačná plienka je niečo ako obrúsok, ktorý zachytí stolicu, a následne ju spláchnete do WC. Je plne biologicky odbúrateľná.


9. Moderné látkové plienky sú drahé

               Na prvý pohľad sa to tak môže javiť, cena za jednu látkovú plienku sa pohybuje približne od 12 € do 25 €. V porovnaní s jednorazovými plienkami je však úspora značná. Jednorazové plienky s priemernou cenou 18 Centov za kus vychádzajú na dva roky plienkovania približne na 850 € až 950 €. Pri nákupe látkových plienok ide o jednorazovú investíciu okolo 250 – 500 €. Spotreba vody, elektriky a pracieho prostriedku vychádza približne na 50 € ročne. A ak použijete látkové plienky pri ďalšom dieťatku, poprípade ich predáte inej mamičke, investícia je ešte nižšia. 


10. Látkové plienky používajú len alternatívne ženy, ktoré nesledujú módne trendy

               Látkové plienky si získavajú čoraz viac fanúšičiek medzi mamičkami. A to medzi mamičkami, ktoré uprednostňujú jednoduché, čo najprirodzenejšie farby, materiály a vzory plienok, ale rovnako sa látkovky tešia obľube medzi mamičkami, ktoré si dajú záležať na módnych trendoch. Aj medzi známymi osobnosťami nájdeme mamičky, ktoré prebaľujú svoje deti do látkoviek. Buďte moderná a doprajte svojmu dieťatku luxusné materiály na zadočku a zdravé prebaľovanie. Jednorazové plienky pritom nemusíte zavrhnúť úplne, ale brať ich skôr ako takú alternatívu vo výnimočných situáciách. 


Prečo teda používať moderné látkové plienky?

  • Kvôli zdraviu dieťatka.
  • Kvôli príjemným a bezpečným materiálom, ktoré sa dotýkajú pokožky dieťatka.
  • Kvôli tomu, aby naše deti mali kde kvalitne žiť.
  • Kvôli finančným úsporám. 

 

Komentáre

kamART Plne suhlasim s kazdym vasim slovom !!!

2013-05-19 17:30:055x

nunka1983 super toto sa mi ráta už len dieťa potrebujem a hned si nejake u teba objednám :)

2013-05-19 17:37:516x

miriem Výborne napísaný článok, krásne jasné argumenty. My tiež látkujeme a môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť každý bod. Necítim robotu naviac, malý je spokojný, v živote sme zapareniny nemali, do našej látkovej výbavy sme investovali asi tak 150-180€, takže som presvedčená, že sme nemalé peniaze ušetrili a trošku uľahčili našej matičke Zemi.

2013-05-19 18:25:516x

jankaa.t minimálny odpad, aj ten spláchneme a nenechávame ho rozvoniavať v smetnej nádobe zabalený v 3vrstvách igelitu :) ...

2013-05-19 19:28:432x

zeze krásny a poučný článok..

2013-05-19 20:19:471x

nymfa ja som odchovana na klasickych plienkach :) dokonca mame doma stale hrniec na vyvaranie ktory by mama nedala za nič nasvete lebo sa v nom perfektne zavaraju kompoty :)

rozhodne moje deti nebudu vedieť čo je to pampers.... synovci aj netere maju vyhadzane zadky lebo maju pohodlne matky.. potom sa v dospelosti na to len nabaluju dalšie problemy.. nehovoriac o tom ze tie vyhadzane zadky sa liečia len dalšou chemiou..

2013-05-19 22:02:272x

dadkamandarinka Ja tiež súhlasím,robím v MŠ a veľmi veľa detí je plienkovaných jednorázovými plienkami a mám pocit,že pre rodičov je jednoduchšie dať plienku ako sa potrápiť s odučovaním a niektoré si ani nesadnú na nočník a stáva sa ,že dieťa príde do MŠ s plienkou,ktorú malo celú noc,takže o nejakej hygiene nemôže byť ,ani reč.

2013-05-19 22:07:532x

MoniG Skvelý žurnálik , škoda, že sa nedá dať viac lajkov :-)) Je to napísané tak pekne, zrozumiteľne a v skratke. Za mesiac sa mi narodí moje prvé bábätko a tiež chcem, aby sme frčali na látkovkách. Prvý mesiac kým sa trošku utrasieme asi budeme používať jednorázovky, ale potom by som rada prešla na látkové. Je to zdravé pre bábo, pre životné prostredie aj pre peňaženku. :-)) Navyše si celý výbavičku plánujem ušiť, tak to bude pre nás ešte výhodnejšie. :-))

2013-05-20 11:15:552x

BabyTree Juuuj, sa tu toho nazbieralo .

všetky: Ďakujem za milé komenty.

Nymfa: to je fakt, niektoré maminy si asi neuvedomujú, čo dlhý pobyt v neprebalenej plienke môže spôsobiť...

dadkamandarinka: Tak to je ozaj silná káva. To sa tie malé bambuľky musia riadne tešiť do škôlky – kde ich pani učiteľka okrem iného i prebalí... Myslela som si, že s nástupom do škôlky by už mali byť deťúrence bez plienok... hmmm. Držím palce, vidím, že asi musíte vychovávať nielen detičky, ale i ich rodičov...

MoniG: Si šikulka a ďakujem za like. 

2013-05-20 13:04:481x

zuzK3 perfektne! :)

2013-05-20 14:40:451x

adelhaidis Super clanok,

Nymfa: vyrastla som v klasickych plienkach, ale az dnes som sa dozvedela, ze ten hrniec je na vyvaranie plienok, vzdy som si myslela, ze je specialny na zavaranie .))

dakujem za novu mudrost (pre mna) .))

2013-05-20 20:44:441x

kathee Ahojte. Ja som pri našej malej (3,5) používala bavlnené plienky. Kúpili sme aj niekoľko drahších, krajších plienok a nepremokavých nohavičiek. Tie som šetrila na návštevy. Inak sme používali klasické štvorcové biele plienky, ktoré som si šikovne poskladala. Pozrite na nete www.nosime.sk. Ale priznám sa aj k požívaniu jednorazoviek, keď sme cestovali alebo boli na dovolenke. Pri druhom bábätku budeme mať tiež bavlnené. Ale pokúsim sa o bezplienkovú metódu. Plienky sme používali 1,5 roka. Teraz len pre istotu na spanie.

2013-05-21 09:30:13

nymfa Adel niet za čo :)

2013-05-21 10:53:45

jejdanenky Ja som odchovala tri deti na klasických štvorcových (radi sa ich pozbavovali známi). A podobne ako kathee - na noc a pri cestovaní som používala jednorázovky. Robotu som mala okolo toho minimálnu - nevarila som, nežehlila. Verím, že nové textilné majú oproti kasickým mnoho výhod, ale na druhej strane - investície som mala minimálne- kupovala som si len nepremokavé gaťky na suché zipsy.

2013-05-21 21:02:12

Mimka79 super zurnalik :-) Ja som latkovala tiez a nedam na to dopustit, kazducke slovo je pravda. A ta radost obliect stale nejaku inu veselu plienocku... no radost bola na mojej aj na synovej strane :-)

2013-05-21 22:20:571x

Hatsepset ja som zo zaciatku tiez mala latkove peluchy - ale tie stare klasicke - no maly mi vzdy precikal dve vrstvy a dokonca aj nohavicky - takze potom bolo mokre vsetko - perinky, vlozky, veci - vsetko :D. nad modernymi som dlho uvazovala ale dajak som sa nedokopala :/ teraz uz je neskoro, ale snad pri druhom dietatku (dufam ze bude druhe aj tretie :D) to vyskusam

2013-05-21 23:11:011x

Hatsepset A inak clanok by si zasluzilo aj balenie deticiek do perinky a nie zavinovacky :)

2013-05-21 23:12:43

bunki Neuveríte, ale v týchto dňoch som sa chystala napísať žurnál o látkových plienkach aj s fotkami malého:-)). Ja na látkovky nedám dopustiť...a to už látkujem moje tretie dieťatko.

2013-05-22 01:00:431x

BabyTree Hatsepset: Veľa mamičiek začína s klasickými štvorcami a svojou savosťou sú na začiatok postačujúce. Neskôr sa však stane, že ich bábo ľahko preciká, keď je väčšie a ciká väčšie objemy. Bambus dokáže nasať viac ako bavlna. Dnes si môžeme vybrať z mnohých možností, a to je fajn.

2013-05-22 08:26:16

BabyTree Hatsepset: Balenie deti do periniek - myslím, že je to veľmi individuálne. My sme napríklad na začiatku balili do perinky - a malý bol takto spokojný. Ale niektorým bábätkám to vyhovovať nemusí. Je to síce iná téma, ale určite zaujíma mnohé maminy - preto ďakujem za postreh. O tejto téme zaujímavo píše dr. Harvey Karp (knižka Najšťastnejšie bábätko v okolí). Môžem odporučiť.:)

2013-05-22 08:31:53

BabyTree bunki: ja Vám verím :-)). Veď je to prirodzené, že keď nám niečo vyhovuje a zistíme, aké to má výhody, chceme to šíriť ďalej :) A je super, že maminiek látkarok je čoraz viac.

2013-05-22 08:37:32

norika21 super žurnál :-)

2013-05-22 21:51:381x

butterka Krasny clanok, dakujem zan! Ja rodim za 2,5 mesiaca a z latkovych plienok som mala najskor hlavu ako balon :) teraz sa uz orientujem, mam za sebou niekolko nakupov novych, ale aj 100% zachovalych par krat pouzitych kapsoviek ci nohaviciek za lepsie ceny. Uz sa tesim, aka bude mala v tych farbach zlatucka, snad bude vsetko ok a nebude sa mi precikavat. Vybava ma zatial vysla na cca 1/3 predpokladanej ceny jednorazoviek za plienkove obdobie :) Podla mna sa netreba bat a mysliet na zdravie babatka

2013-05-23 12:31:121x

gemerka Ja som látková mamina už pri druhej dcérke. Používam klasické plienočky-štvorcové, keď ide malá spať, doplním to bambusovou vkladačkou, a keď idem na dlhšie použijem gaťkovú bambusovú plienočku. Obe moje dievčatá mali problémy s kĺbikmi, nosili ortopedické pomôcky, takže balenie na široko im robilo len dobre, a tým pádom som ich obe nosila v šatke naširoko, aj môj otopéd mi to odobril. Aby som pomohla našej zemi, už tri roky periem v pracom slize, a tiež to bolo kvôli staršej dcérke, ktorá mala problém s práškom na pranie a všetkými chemickými čističmi a mydlami. Tiež ho mám odobrený od našej kožnej, a zostali sme pri ňom. Plienky aj všetko v ňom periem, a plienky nevyváram, nežehlím, iba som sa naučila krásne vešať a skladať. Priznám sa, že v zime keď sme cestovali viac hodín a ešte aj teraz niekedy použijem jednorazovku, ale vyberám si kvalitné, bavlnené. Skúšali sme aj bezplienkovku, ktorá nám nefunguje na 100 percent, ale obe moje dievčatá robia veľkú potrebu do nočníčka, tým pádom mi odpadá pranie pokakaných látkoviek a používania separačnej vložky. Staršia prestala s plienkami úplne od roku a pol, noci mávala suché už od roka, a pri mladšej uvidím, ale určite to bude lepšie ako v mojej vlastnej rodine, kde 4ročný chlapček ešte stále máva na noc jednorazovku. Je to na pováženie, mne každopádne bezplienkovka a látkové plienočky pomohli ktomu, že moje deti sú skôr na nočníčku a vedia čo tam robiť ;-) Takže fandím všetkým maminám, čo sa na to dajú, a nieje to vôbec kopa roboty navyše.

2013-05-24 15:23:562x

ekodeli vsetko zle je na nieco dobre a vsetko dobre je na nieco zle...

my sme nemali na vyber, takze sme pouzivali latkove plienky bez akychkolvek spekulacii ci take ci onake a este neviem ake...? je dobre mat na vyber, ale stale sa mi potvrdzuje, ze klasika je klasika, a este ak s nejakymi vylepseniami, tak super! naozaj su latkove plienky lepsie, aj z moralnehio hladiska: dieta to citi aj skrz tie plienky - ci sa o neho staraju dostatocne a s laskou, alebo iba tak, lebo musia. je totiz s nimi mozno trosku viac prace, ako s jednorazovymi, a to uz niektorym vadi, ved co je pohodlnejsie? ale dieta vam to vrati, verte mi, tu starostlivost a obetavost urcite. a ak je dieta nespokojne ci nervozne - zamyslite sa, ci to nie je aj tymi plienkami :) zelam vam vela trpezlivosti pri mamickovskych radostiach a starostiach, a lasky, a pohody. nic netrva vecne, a aj toto rychlo ubehne, ani sa nenazdate, a vase ratiolesti budu koncit ZS, potom maturovat, pripadne promovat, a vam ostanu len spomienky, a mozno aj stosik pouzivanych latkovych plienok, ktore nakoniec pouzijete v domacnosti na utieranie prachu :)

2013-05-25 09:23:113x

simiVani ozaj super článok, toto by si mai asi prečítať moji rodičia ktorým sa velmi nepáči že používam látkovky :-) ale my sa ich s Vaneskou nevzdáme milujeme ich a Vanes ich ajradšej vešia po opraní :-D Krásny článok :-)

2013-09-29 11:27:591x

slamienka super trefný článok :-)

2014-02-27 23:34:52

San-Tia Skvelý článok, zase som o niečo múdrejšia do budúcna :).

2015-11-20 08:34:48

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
BabyTree
BabyTree
2841 predaných ks, 703 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Látkovanie je vyžívaním sa vo farbách a vzoroch, zároveň chráni prírodu :-)
Ručne šité látkové plienky a doplnky - šité s radosťou pre našich najmenších ;-)

Ak máte špeciálne želanie, nejaký nápad a podobne, rada odpoviem cez poštu.

Ahojte, balíčky, ktoré sú SKLADOM odosielam do 4 pracovných dní od prijatia platby ;-)

Doba výroby a dodania vecičiek na zákazku, t.j. vecí, pri ktorých nie je uvedené, že sú skladom, je teraz približne 3 týždne, lebo záujem o vecičky je veľký.

....Ľúbim svoju prácu a som vďačná za to, že mi ju dávate.
¤!!!¤ Nezabudnite si vybrať svoj darček k objednávke. Podľa jej hodnoty si vyberte z ponuky darčekov ten svoj ;-) ¤!!!¤

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BabyTree Body Extendor - 2938996BabyTree Body Extendor by BabyTree
 6 komentárov
 Páči sa 55 ľudom
4,50 €
 - Bamboo Booster  - 2581413Bamboo Booster by BabyTree
 1 komentárov
 Páči sa 30 ľudom
1,30 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »