Domov » Žurnál+ » Autor: Miriam Latečková

Žurnál+

Sedmokráska obyčajná

Miriam L. » Rady a info / 2022-05-20 11:20:17 /  Pridaj komentár / 15 lajkov

Kto by nemiloval tento drobný krásny kvietok, ktorý krášli nejeden vidiecky trávnik? Vždy sa teším, keď nájdem prvé kvietky sedmokrásky v tráve. Je prezvesťou teplejších jarných dní. Vedeli ste, že ju môžete využiť aj v kuchyni? Jej kvety aj listy sú jedlé.

Sedmokráska je nenáročná rastlinka, ktorá sa nám na svojom stanovišti bude objavovať ako poklad každý rok. Jej latinský názov Bellis perennis pochádza z latinského bellus teda krásny.

Opis

Na Slovensku rastie len jediný druh sedmokrásky a tak je nezameniteľná s inými druhmi. Nájsť ju môžeme na lúkach, parkoch aj v domácich trávnikoch. Má krátky podzemok, z ktorého vyrastá nízka ružica listov. Stopka býva tesne nad zemou sfarbená do ružovkasta. Výška stopky závisí od okolitej zelene, niekedy sa ťahá za slnkom až do výšky 15cm.

Je svetlomilná a má rada otvorené porasty. Kvietky sú biele, prípadne s ružovým lemom na koncoch okvetných lístkov. Kvitne od skorej jari do neskorej jeseni. Niekedy ju môžeme vidieť vykúkať aj z tenkej vrstvy snehu.

Zbierame okvetné lístky, celé kvety aj listy celý rok počas postupného kvitnutia. Najúčinnejšia z pohľadu liečby je však na jar, kedy obsahuje maximum účinných látok. Po usušení kvety príjemne voňajú.


Účinky

Sedmokráska obsahuje saponíny a slizové látky, ktoré účinne rozpúšťajú hlieny. Pôsobí dezinfekčne aj protizápalovo a to nielen v ústnej dutine. Vyrobiť si z nej môžete napríklad kloktadlo. Vtedy ju skombinujeme napríklad so šalviou. Má silne hojivé účinky a preto sa využíva aj zvonku vo forme obkladov a kúpeľov pri kožných problémoch a ťažšie sa hojacich ranách. Je cenená pri liečbe zápalu močových ciest a obličiek. Pri týchto problémoch sa kombinuje s prasličkou aj medvedicou.


Kloktadlo

Sedmokráska je hojivá a vhodná na ranky v ústach, po návšteve lekára a na afty. Na prípravu kloktadla na boľavé hrdlo budeme potrebovať:

  • 1 čl kuchynskej soli
  • 5 klinčekov
  • 1 pl čerstvých alebo sušených šalviových listov. 
  • 1 pl čerstvých alebo sušených kvetov sedmokrásky


Do čajovej šálky dáme sušené alebo nadrobno pokrájané čerstvé listy protizápalovej šalvie, hojivej sedmokrásky a klinčeky, ktoré majú antiseptické účinky. Zalejeme ich horúcou vodou a pripravíme si tak čaj ako základ kloktadla. Prikryté necháme lúhovať 10 minút. Potom zlejeme a necháme vychladnúť na teplotu tela. Na dezinfekciu pridáme soľ. Všetko dobre zamiešame. Kloktáme a vyplachujeme ústnu dutinu niekoľkokrát denne až do odznenia príznakov.


Jedlé kvety a listy

Sedmokrásku milujú moje deti ako jedlý kvet. Na prechádzke ju nikdy neobídu bez toho, aby si neodtrhli zopár kvietkov na jedenie. Ozdobujem ňou sladké múčniky, palacinky a dolky. Listy sú zase výborné do čerstvých zeleninových šalátov, spolu s polníčkom a špenátom vytvoria harmonickú chuť.

 

Viac o bylinkách a receptoch z nich nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje tiež moje osobné rady a tipy pri zbere, spracovaní a príprave domácich liečiv. 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha Bylinky z babičkinej záhrady - 10130829_Kniha Bylinky z babičkinej záhrady by BabickineBylinky
 2 komentárov
 Páči sa 241 ľudom
17,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »