Domov » Žurnál+ » Autor: Miriam Latečková

Žurnál+

Recept na bylinkové cukríky

Miriam L. » Návody / 2021-02-07 17:00:01 /  5 komentárov / 37 lajkov / 317x zobrazený

Ak vaše deťúrence krčia nosom nad tinktúrou, čaj sa im zdá horký a sirup príííliš bylinkový, nezúfajte. Mám pre vás jeden, u nás veľmi obľúbený tip, ako použiť bylinky pri liečbe detí.

Bylinkové cukríky nie sú také náročné na prípravu, ako sa to spočiatku zdá. Najmä, ak vám s tým pomôžu deti. Cukor síce nejde ruka v ruke s akoukoľvek liečbou, ale rozhodne je to lepší variant, ako kupovať cukríky na boľavé hrdlo, v ktorých sa nachádzajú konzervačné látky a umelé príchute. Tieto domáce cukríky môžete použiť nielen pri liečbe, ale aj preventívne ako odmenu.

Nezabudnite si tento recept zapísať do môjho nového Bylinkára - zápisníka vašich bylinkových receptov

 

 

Čo budeme potrebovať:

  • Hrniec,
  • Papier na pečenie alebo silikónové formičky na ľad,
  • Citrónovú šťavu,
  • Cukor a vodu,
  • Čerstvé bylinky / bylinkovú tinktúru, silný bylinkový čaj.

 

Postup:

Je viac postupov na prípravu bylinkových cukríkov. Môžeme si z nich vybrať podľa toho, či sú určené deťom alebo dospelým a aký zdravotný problém nimi chceme riešiť. Fantázii sa medze nekladú, pomer surovín je však potrebné dodržať, aby sa nám cukríky neroztekali a s hmotou sa dobre pracovalo.

  1. V hrnci zmiešame 1,5 šálky cukru a 1 šálku vody. Cukor s vodou rozpúšťame pri miernej teplote nad ohňom alebo vo vodnom kúpeli dovtedy, kým sa nám po pomiešaní varechou nezačne tvoriť cestička ako pri varení džemu. Môžeme to otestovať tak, že namočíme lyžičku do hmoty, ktorá by po chvíli mala zostať na lyžičke pevná a sklovitá. Ďalším testom je nabrať sirup na lyžičku a rýchle ju vložiť do studenej vody.
  2. Ak hmota okamžite stuhne a netečie, do sirupu pridáme šťavu z polovice citróna, ktorý dodá cukríkom typickú kyslastú príchuť.
  3. Nakoniec pridáme samotné liečivo (bylinkovú silicu). Premiešame a vylejeme na silikónovú podložku alebo maslom vymastený papier na pečenie a tvarujeme hrudky veľkosti cukríkov. Ak nám hmota tuhne rýchlejšie, ako sme čakali, nožom z nej nakrájame malé kúsky. Pri tomto postupe však hrozí, že kúsky budú ostré a poškriabu nám sliznicu v ústach. Ak si chceme túto časť prípravy výrazne uľahčiť, zmes vylejeme do malých silikónových formičiek na ľad, v ktorých aj stuhne a cukríky sa potom dajú jednoducho vyklopiť.
  4. Cukríky nakoniec obalíme v práškovom cukre. Nebudú sa lepiť a ak ich máme viac, budú sa aj lepšie skladovať.

 

 

Aké liečivá zvoliť pri príprave bylinkových cukríkov?

Ak chceme použiť bylinkovú tinktúru alebo éterický olej, urobíme tak až tesne pred dokončením, ako je napísané v horeuvedenom postupe.

Ak chceme použiť celé bylinky, zbavíme ich drevnatých častí a pokrájame na čo najjemnejšie kúsky, alebo ich zomelieme a hneď na začiatku pridáme k vode a cukru.

Ak chceme použiť silný čaj, napr. z lipy alebo klinčekov, urobíme tak hneď na začiatku a nahradíme ním vodu. V tomto prípade si pripravíme silný čaj a na jednu šálku vody použijeme 4 ČL byliny.

Bylinky vhodné na prípravu cukríkov: šalvia, lipa, echinacea, baza, dúška materina, levanduľa, mäta, medovka, prvosienka, zázvor.

Bylinkové éterické oleje a tinktúry vhodné na prípravu cukríkov: levanduľa, šalvia, škorica, klinček, eukalyptus, mäta, propolisová tinktúra, kapucínková tinktúra.

Komentáre

ButterflyHandMade Mňa by zaujímalo, koľko oleja - tinktúry použiť? a pre aké staré deti je to vhodne, ďakujem :)

2021-02-07 22:59:15

MirianaOli Super nápad, ale škoda, že musia sa obaľovať keďže by sa lepili. No vyzerajú veľmi lákavo:)

2021-02-10 12:05:46

BabickineBylinky Obaľovať sa môžu aj v škrobe alebo teda úplne bez :)

2021-02-11 19:57:10

BabickineBylinky čo sa týka veku detí je to individuálne podľa vašich nastavených pravidiel v rodine, teda ak dávate deťom cukor až po 1 roku, tak odvtedy, prípadne kedy je schopné dieťa zvládnuť "cukrík" - teda väčší tvrdý kúsok. Tinktúru podľa očakávanej účinnosti a veku dieťaťa, či to chcete len pre chuť alebo aj ako liečivo. Najlepšie poradí fytoterapeut podľa individuálneho stavu dieťaťa :)

2021-02-11 20:01:151x

naturoriginal Super nápad..testneme :)

2021-03-06 20:43:12

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha Bylinky z babičkinej záhrady - 10130829_Kniha Bylinky z babičkinej záhrady by BabickineBylinky
 Páči sa 213 ľudom
17,90 €
 - Ebook: Bylinky a deti - 11836318_Ebook: Bylinky a deti by BabickineBylinky
 Páči sa 13 ľudom
3,90 €
 - Bylinkár – zápisník mojich bylinkových receptov - 12447868_Bylinkár – zápisník mojich bylinkových receptov by BabickineBylinky
 4 komentárov
 Páči sa 23 ľudom
14,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »