Domov » Žurnál+ » Autor: Miriam Latečková

Žurnál+

Ďatelina lúčna - jej účinky a využitie

Miriam L. » Osobné Blogy / 2020-05-22 09:17:51 /  1 komentár / 14 lajkov

Štvorlístok nielen pre zdravie 

Kto by ju nepoznal? Už v detstve sme sa skláňali nad ďatelinovými lístkami a hľadali ten, ktorý nám prinesie šťastie. A nielen to! Ďatelinka už dávno nie je len pochúťkou pre zajace, hoci na poliach sa pestuje práve na tento účel. Myslím, že je stále nedocenenou bylinkou. Teraz to spoločne zmeníme.Ako spoznáme ďatelinu?
Ďatelina je jednou z najrozšírenejších burín. Existuje niekoľko jej druhov, za liečivé sa považujú ďatelina plazivá (s bielymi kvetmi) a ďatelina lúčna (s fialkovými kvetmi), ktorá je ešte účinnejšia. Je známa svojimi trojlístkami a ružovými až fialkovými kvetmi. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach a má rada vlhkejšiu pôdu, potešiť sa ňou môžete aj v záhrade. Bežne ju vidíme aj na poľnohospodárskych poliach, ide však o prešľachtený a umelo hnojený druh, ktorý sa pestuje na kŕmenie zvierat. Túto neodporúčam zbierať. Ďatelina dorastá do výšky 20 – 30 cm, kvitne od mája do septembra.

Nájdeme v nej tieto účinné látky: minerály, vitamíny, triesloviny, silice, organické kyseliny, estrogénové látky.

Aké účinky má ďatelina?
Ďatelina je výborným prostriedkom na prečistenie lymfatického systému, má protikŕčové a močopudné účinky, podporuje trávenie a dezinfikuje tráviaci trakt, uvoľňuje kŕče, účinná je pri hnačke aj žalúdočných vredoch, uľahčuje vykašliavanie. Je najbohatším rastlinným zdrojom estrogénu, napomáha zmierňovať príznaky klimaktéria, obmedzuje návaly tepla, potenie aj poruchy spánku.

Ďatelinu zbierame (kvety) od mája do septembra a (listy) počas vegetačného obdobia.

Aké využitie má ďatelina?

  • Kvety: Zbierame čerstvo rozkvitnuté hlávky bez znakov vysušenia v spodných častiach kvetu. Sušené kvety sa používajú na ďalšie spracovanie, na prípravu liečiv. Čaj zo sušených alebo čerstvých ďatelinových kvetov je výborný pri liečbe dýchacích problémov aj pri prejavoch predmenštruačného syndrómu. Zmierňuje dokonca výskyt akné. Okrem iných liečivých vlastností má schopnosť dezinfekcie rán a lieči kožné problémy, napr. ekzémy a psoriázu. Odporúčam pripraviť silnejší čaj (1 PL na 200 ml vody) a urobiť si z neho obklady.
  • Listy: Zbierame pekné, nenapadnuté listy a stonky. Sú veľmi chutné a osviežujúce, chuťou pripomínajú mladý hrášok. Môžeme ich využiť najmä v kuchyni všade tam, kde používame listovú zeleninu.


Čo môžeme pripraviť a ako bylinku použiť?

  • Tinktúra: Z kvetov je výborná na pomaly sa hojace rany, môžeme ju zapracovať do bežného telového krému alebo púdru.
  • Masť: Je účinná, ak ju aplikujeme v mieste lymfatického opuchu.
  • Čaj: Čaj z ďatelinových kvetov používame vnútorne na odhlienenie.
  • Ústna voda: Pripravená ako silnejší čaj – 1 PL sušených alebo čerstvých kvetov zalejeme 100 ml horúcej vody. Po vylúhovaní, scedení a vychladnutí si ním premývame ústnu dutinu pri vriedkoch a aftách.


Zaujímavosti:
Ďatelina sa nazýva aj medová byľ, lebo deti z jej stoniek s obľubou vysávajú sladkú šťavu. Počas vojny bola vďačným zdrojom sladkej chute.

Môj tip: Vynikajúce sú čerstvé ďatelinové kvety, majú osviežujúcu chuť, ktorá pripomína pažítkové kvietky. Sú jedlé a výborne sa hodia na ozdobenie studených mís, šalátov a nátierok.

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.

Komentáre

Momino datelinka, to je leto...

2020-05-22 18:51:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha Bylinky z babičkinej záhrady - 10130829_Kniha Bylinky z babičkinej záhrady by BabickineBylinky
 Páči sa 171 ľudom
17,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »