Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Hoffmann

Žurnál+

Povesti Všehomíru

Peter H. » Tvorba / 2021-02-13 23:32:46 /  Pridaj komentár / 8 lajkov

 

Ako dlho sa venujete písaniu, alebo kedy ste s tým začali?

Nebolo to tak dávno, čo sa človek začal venovať písaniu. Len pár liet dozadu. Sem tam napísal niečo už aj predtým, ale to bolo všetko zanedbaniahodné. Nie je však žiadnym spisovateľom. Navyše má zlý pravopis a preto sa musí často obracať na pomoc druhých.

Čo vás priviedlo k takejto tvorbe?

Človek už dávno obdivoval rôzne vymyslené svety a príbehy z nich pochádzajúce. Tiež chcel niečo také skúsiť, no trvalo mu to ešte dlho než sa k tomu konečne dopracoval. A to tiež nebolo len tak, lebo chcel tieto príbehy písať podobným spôsobom ako boli písané staré ľudové povesti či rozprávky. Veru si aj začal zbierať tieto staré knihy z ktorých takto začal čerpať. Často dumal nad tým aký je v tom fígeľ, ale azda ide vždy o rozprávanie prvej osoby a to tak ako jej huba narástla. Ale aj tak to nebolo až tak jednoduché, lebo v minulosti ľuďom inak rástli huby ako dnes. Snažil sa aj vynechávať cudzie slová a používať namiesto nich tie domáce, alebo také, čo sú domáce v iných slovanských jazykoch. A to tiež zistil, že to nie je až tak jednoduché, lebo mnohé slová, čo nám znejú ako rídzo naše, tak majú cudzí pôvod. A preto človek prestal byť v tomto až tak prísny, lebo po každej vete by musel robiť niekoľko hodinový prieskum a to sa mu nevidelo sa takto trápiť.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Človek pri písaní často čerpá práve zo Slovanských svetov, zvykov, povestí a podobne. Nie je to, že by vytváral staroslovanské povesti, alebo príbehy. Len mu vždy boli tieto blízke a tak z nich rôzne prvky priviedol aj do svojho vymysleného sveta. Nie je to ale tak, že by človek opisoval to ako to skutočne bolo, lebo to azda nik presne nevie. Ale s tým, čo vedel napísal vymyslené príbehy. K tomu treba spomenúť, že vždy písal aj skrze svoje vnímania a názory. Ale nápady čerpal aj z prírody a aj z vlastných príhod, ktoré si rozprávkovo dokrášľoval v hlave.

O čom sú povesti Všehomíru? Nesú v sebe nejaký odkaz?

Zbierka pvoestí Všehomíru obsahuje rôzne príbehy, ktoré takto vznikli. Človek ich písal zprvu len, aby priateľom priblížil svoje vymyslené postavy, ale vždy sa do toho snažil vložiť niečo zaujímavé, čo dýchalo minulosťou. Neskôr písal aj len tak z hlúposti, čo mu prišlo na um a potom k tomu vytvoril príbeh. Nuž, ťažko sa píšu podobné veci, tak aby to aj malo, čo odovzdať čítateľovi. Lebo predsalen skutočné povesti a rozprávky pojednávajú o vzniku miest a ich názvov či o rôznych poverách a zvykoch. A keby aj boli o ničom, tak človek je rád, že číta pramene od predkov. Tak sa o nich môže kadečo dozvedieť. Prinajmenšom to, čo si rozprávali aké príbehy a čomu azda verili. Ale keby človek písal takto isto o vymyslených veciach, ktoré nie sú skutočné? Veď koho a prečo by už len zaujímal osud Podbralanky? Preto sa človek snažil do tých príbehov vložiť niečo navyše než len dej doplňujúci jeho výmysel. Používa pri tom aj rôzne skryté obrazy, alebo znalosti o prírode. Najmä ak ide o žaby, hady a všakovaké tvory.

Ilustrácie ste si tiež robili vy?

Čo by bola rozprávková kniha bez obrázkov? No to, že človek rád kreslí asi netreba nikomu vysvetľovať. Veď jeho písomná tvorba sa opiera práve o tieto obrazy z jeho výtvarnej tvorby. Preto mnohé obrázky vznikli skôr než sa sily Všehomíru dohadovali na tom, že človeku umožnia vytvoriť hmatateľnú zbierku. A to bolo práve počas inktobrov. Ba dokonca z ročníku 2020 sa do knihy dostali všetky obrázky. Až na dva, lebo jeden nebolo kam dať a druhý sa človeku nepodaril k jeho spokojnosti. Ale aj tak veľa obrázkov ešte dokresloval, lebo chcel, aby ku každej rozprávke bol aspoň jeden. Vlastne to bolo tak, že chcel, aby ich tam bolo, čo najviac. Preto sú obrázky všade, kde sa dalo, ale s rozumom, aby nimi zbierka nebola preplnená a mohla dýchať. Azda by sa dalo teda povedať, že ak by čítanie zbierky bolo na figu, tak je dobrá aspoň na listovanie obrázkov. Ale zas, aby si niekto nemyslel, že na každej strane je nejaký. A možno by aj bol, keby mal človek toľko síl, chutí a času.

Ako vznikla vaša prvá zbierka? Neplánujete ju ponúknuť aj verejnosti?

Keď človek začínal písať, tak trochu dúfal, že by sa mu z toho niekedy podarila urobiť kniha. Ale veľmi sa do toho nemal, lebo nevedel, čo a ako. No a nebolo to zas až tak dávno, čo v rodnom meste objavil Knihárstvo EVA. Keď sa dozvedel, čo všetko tam vedia vyrobiť samozrejme, že myslel na svoje povesti. A nie len na tie. No to sa ešte dlho rozhodoval a odhodlával, že kedy a ako. Lebo v tých časoch ešte nemal toho toľko, čo by sa mu videlo, aby z toho už knihu robil. A nápadov mal ešte tiež kopu odložených a čakajúcich na spracovanie. Ale pred Zimným Slnovratom 2020 sa rozhodol, že už prišiel ten čas. Človek predsa neprestane písať a bude teda stále niečo pribúdať. A 33 povestí na asi 200 stranách A5 knihy nie je síce veľa, ale ani málo! A tak sa stalo, že vďaka šikovným rukám knihárky Beaty vzniklo niekoľko kusov kníh. Veru ručne vyrobené knihy aj s prebalom! Len strany vyliezli z tlačiarne no tie aj tak museli byť ešte ručne orezané. A to ešte, aby nie len obsah pôsobil staro, tak aj celá kniha bola vytvorená podľa starých predlôh. Plátená väzba a žlté listy.

No všetky tieto knihy človek porozdával v rodine a pár priateľom ako darčeky k Zimnému Slnovratu. Len ho mrzelo, že mu nevyšlo pre každého koho chcel obdarovať. No ale o knihu rýchlo prejavili záujem aj ďalší ľudia. Preto človek uvažuje a dumá, že zbierku začne ponúkať verejnosti ako samizdat.

Je to vaše jediné takéto dielo?

Zbierka nie je jediným ani prvým výtvorom. Človek má toho viac rozpísaného, len to ešte nevedno, kedy sa to všetko podarí zhotoviť. Ako sa hovorí, že umenie sa nedá robiť na počkanie. A tak aj je, že človek má často čas na písanie, no ale keď to nejde, tak to radšej nesilí. 

Často robíte rohovory sám so sebou?

Nie, a pôvodne to človek ani nemienil. Nuž, ale chcel niečo napísať a len sa mu nedarilo rozhrkotať sa a tak si napísal otázky. Myslel si, že ich potom zmaže, ale napokon mu to prišlo vtipné a tak to zachoval.

Chcete ešte niečo dodať na záver?

Nie.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »