Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Hoffmann

Žurnál+

Maľovanie špachtlou a hromadné míňanie farieb (akty 18+)

Peter H. » Tvorba / 2018-03-30 22:43:45 /  Pridaj komentár / 1 lajk

Veru, názov neklame. Rozhodol som sa tak hlavne z dôvodu aby som uvolnil miesto a pomíňal farby, ktoré vôbec nezvyknem používať. A tiež aby som sa zbavil "nižších" značiek ako sú lidlácke alebo jyskácke olejovky a iné. Po tomto chcem kupovať už len tie "vyššie" značky farieb. No a napadlo mi pri tom, že skúsiť maľovať špachtlou. Na to sa dosť farieb minie čo si spomínam z jedného pokusu. A poviem vám, že celkom ma to začalo baviť na takéto obrazy aj keď zo začiatku som tomu nevedel až tak prísť na chuť... som začínal na menší rozmer a nemal som z toho ten naplňujúci pocit, že to vyšlo dobre. Aj keď možno to dobre vyzerá. Ešte, že som si potom spomenul na zásobu sololitu a už to potom šlo jedna radosť. Farbou som naozaj nešetril čo ma potom pri bielej a žltej aj dosť zamrzelo, tak som sa neskôr musel vynájsť a použiť iné svetlé odtiene. Ale čím ďalej tým ich je menej. Naposledy som ako svetlú farbu použil svetlozelenú... ale na tmavohnedej alebo modrej ukáže naozaj ako svetlá farba a niekedy sú tie spojenia farieb aj celkom príjemné.

Ešte som skúsil, takú haluz čo mi kamoška poradila a nešlo mi to vôbec do gebule, že urobil temperový podkla. Čo??? Tempera a olej? To je čo za kravinu? Ale nebudete veriť tomu aká je to nakoniec pecka! Naozaj! Ešte, že som pár rokov dozadu od bývalej nádejnej svokry dostal k meninám krabičku temperových farieb. Naozaj sa dobre na to maľuje... teda aspoň špachtľou. A na plátno som to ešte neskúšal ale kamoška hovorila, že umelci si často kupujú temperu na základný náter plátna bo je to lanejšie ako akryl. Mne sa na tom ráta to, že to má kriedovejší/drsnejší povrch a olej na tom ako keby rýchlejšie schol. Teda nie, že by farba úplne zatuhla ale ostáva suchšia akoby tá tempera z nej vytiahla olej vďaka čomu sa nestáva, že na neiktorých meistach sa maľba leskne a na niektorých nie (čo ma pri niektorých mojich obrazoch dosť vytáčalo).

A haluz číslo dva je olej na výkrese. Keď došiel sololit, tak som siahol po kartónoch a nakoniec som si spomenul, že veď aj staré výkresy by sa dali na toto zneužiť. Na kresbu aj tak dobré nebudú bo sú zafúľané od ceruzky a aj trochu dokrčené po okrajoch... olej zakryje :)

Popri tom všetkom mi ale prišlo aj trochu blbé, že len tak bezducho míňať farby. Tak som sa začal zameriavať viac na to čo si potrebujem u seba precvičiť alebo zdokonaliť. Tak najprv krajinky a potom ženské postavy a tváre. Dosť som pri tom využil fotky z mojich Fatranských potuliek čo ma teší asi najviac. Takto to bude oveľa úžitočnejšie než len náhodné márnenie farieb. Tých mám ešte stále hromadu. Ešte som neminul všetky ale dal som si prestávku bo chcem teraz robiť nejaké nové obrazy pre seba v ktorých možno využijem to čo som pri tomto "nácviku" pochytil.

Väčšinu týchto obrazov som sa rozhodol, že pridám do ponuky no čakám ešte stále kým zaschnú. Píšem väčšinu bo niektoré sú portréty ľudí, ktorých poznám osobne a bolo by mi hlúpe takéto obrazy ponúkať niekomu cudziemu. Tak tie na zatiaľ ostanú v mojom "archíve" :))

 

PS: Užovka a ten prvý z drakov sú maľby štetcom :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »