Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Hoffmann

Žurnál+

SAShE seriál – Letné parádenie

Celé leto sa bude maľovať, šmirgľovať, vyšívať a fotiť. Zapojte sa aj vy s vaším fotopostupom a vyhrajte štedré poukážky na vylepšenie vašej dielne!

Letné parádenie príbytkov: Čičmanské akvárium a Modranské kvetináče

Peter H. » Fotopostupy a Návody / 2015-09-04 16:41:16 /  Pridaj komentár / 14 lajkov

Hneď ako som na túto súťaž natrafil tak som si hovoril že sa musím zapojiť. Aspoň zapojiť. Nevedel som ale čo spraviť. Síce som bol rozbehnutý v robení drevených šperkov a krabičiek s ľudovými vzormi ale šperky sú mimo hru a krabičky mi na to neprišli dosť vhodné. Naj by bolo pomaľovať stenu ale na stenách v byte máme tapety. Tak som sa obzeral a hľadal čo by som mohol. Našiel som pár veci ale len jedna z nich mi padla do oka najviac. Asi to bolo veľkosťou. Moje vyše 200 litorvé akvárium ktoré je už vlastne starožitnosťou. Má hnedý drevený rám a ja som si hneď predstavil že by to mohlo byť zaujímavé keby bol ten rám pomaľovaný ako domy v Čičmanoch :) A tak som sa do toho pustil.

 

AKVÁRIUM

Budeme potrebovať:

  • Bielu a hnedú akrylovú farbu
  • Tenší štetec.
  • Akvárium s hnedým dreveným rámom
  • Obrázkové predlohy vzorov z čičmanských chalúp

 

1. Natretie rámu

Môj rám na akvárium už bol natretý hnedou farbou asi aj viac ako 20 rokov dozadu. Zišiel by sa síce pretrieť ale na to by som musel vybrať von celé akvárium. Ale ak máte tú možnosť tak rám pretrite vrstvou hnedej farby na drevo a po zaschnutí sa môžete pustiť do ďalšieho kroku.

2. Predná časť rámu
a) Odpraceme z okolia akvária veci ktoré by nám mohli zavadzať a ak už máme vybraný vzor tak sa môžeme pustiť do maľovania prednej časti rámu. Ja som si na spodok vybral vzor ktorý mi pripomína staroslovanský znak Mokoše alebo Lady. Vzor som maľoval postupne. Najprv len samotné znaky jeden vedľa druhého a potom som ho doplnil o ďalší vzor ktorým som vyplnil prázdne miesto.


b) Podobným spôsobom urobíme aj hornú časť rámu. Tam však použijeme zase iný vzor nech je to pestrejšie. Ja som si vybral vzor ktorý mi pripomína Velesové/baranie rohy no s tou časťou vyzerajúca ako jedna z rún, mi to viac pripomína strom života.


c) Na rade sú kolmé časti rámu. Toto bude trošku iné pretože tie sa na rohoch akvária lámu a tak zasahujú už aj do bokov akvária takže z časti zabrdneme už do ďalšieho kroku. Znova si vyberieme jeden zo vzorov ktorý môžeme použiť na oboch stranách. Ja som si zvolil srdcia, ktoré mi pripomínajú Ladu, striedané znakom X ktorý sa podobá na Perúnov kríž. Ak už máme predok pomaľovaný tak sa pustíme na boky kolmých častí rámu. Tam použijeme znova tento istý vzor no vymeníme poradie tak aby sa X spájalo s X na prednej strane a vytvorili tak kosoštvorce v ktorých sú srdcia.

3. Bočné časti rámu

Teraz začneme maľovať bočné časti rámu. Znova vyberieme nejaký vzor čo nám padol do oka. Ja som tentokrát zvolil jednoduhší ktorý som použil na oboch stranách a to z dôvodu že som sa nevedel pohodlne dostať k daným častiam rámu kvoli úzkemu priestoru medzi stenou a akváriom alebo skriňou. Každopádne môžeme postupovať rovnako ako v kroku 2. Podľa možností môžete namaľovať aj zadné zvislé časti rámu. Tu som si ešte nebol istý čo tam dám a či tam vôbec dobre dočiahnem a tak som to zatiaľ nechal tak :)

 

4. Dokončenie

A prichádza asi najpiplavejšia časť. Aspoň v mojom prípade. Ideme maľovať na boky líšt z ktorých je rám poskaldaný. Tu som použil vzory ktoré sa na chalupách objavovali väčšinou okolo okien alebo na užších priestoroch.

a) Najprv som v predu pomaľoval boky zvislích líšt rámu. Tam som použil „šípky“ ktoré som videl na fotkách okolo okien domu. Na spodok som použil aj s predu aj z bokov jednoduchý vzor v podobe súbežných čiarok. V zadnej časti som na zvislých lištách urobil kvôli obmedzeniam priestoru len jednoduché bodky.


b) Teraz to isté čo sme spravili na dolných lištách urobíme na horných. Tento krát teda nemaľujeme z vrchu ale zo spodu. Pre zmenu som si v prednej časti rámu vybral iný vzor. Nechcel som aby bolo všetko rovnaké a tak som urobil zložitejší vzor v podobe kľukatej čiary podobnej akú má na chrbáte zemija. Z bokov rámu to už bolo v mojom prípade znova zložitejšie aj keď som si zvolil zase len tie jednoduché čiarky.


c) Nakoniec som sa rozhodol že domaľujem celé zadné zvislé lišty. Keď som zistil že toto zvládnem tak som sa pustil aj do zadnej časti predných zvislých líšt. Síce som sa pri tom takmer zasekol medzi setou a akváriom ale zvládol som to. A zároveň som tak uspokojujúco dokončil celý akváriový rám. Teda až na úplne zadnú časť pretože tá je úplne oprená o stenu. No ak máte akvárium umiestnené tak že ho dokážete bez ťažkostí celé obísť tak môžete pomaľovať aj túto časť rámu.

 Na záver:
Vzory si môžete samozrejme vyberať podľa vašého vkusu. Ja som si vyberal také ktoré sa mi páčili a videl som v ních určité znamenia ako som spomínal vyššie. Samozrejme že šikovnejší a trpezlivejší z Vás môžu jednu lištu rozdeliť aj na viacero riadkov a do každého dať iný vzor. Je to všetko vec Vášho vkusu. Tak ak by sa rozhodol do toho niekto ísť tak držím palce :)

KVETINÁČE

Pri akváriu ste si určite všimli dve izbové rastliny v kvetináčoch. Kvetináče príliš nezapadajú. Nie sú ľudové... a tak som sa rozhodol že poriešim aj tie :) Takže prinášam ďalší fotopostup.

Budeme potrebovať:

  • Keramický kvetináč a misku pod kvetináč(ja som použil dva a dve misky)
  • Lak
  • Bielu farbu na základný náter(ja som použil Latex ale môže byť aj akryl prípadne iný druh)
  • Akrylové farby
  • Hrubý a tenký štetec(veľkosť podľa toho ako komu vyhovuje)

 

1.
Najprv keramický kvetináč z vonku natrieme lakom a necháme zaschnúť. To isté urobíme aj s miskou.

2.
Potom kvetináč natrieme bielou farbou aby sme si vytvorili podklad. Môžeme použiť akrylovú no ja som použil latexovú. Odporúčam dať viac vrstiev aby pôvodná farba kvetináču nepresvitala cez farbu. To isté urobime aj s miskou.

3.
Znova pretrieme lakom aj kvetináč aj misku


4.
A teraz prichádza tá najlepšia časť. Maľovanie vzorov. Vzor môžete použiť akýkoľvek chcete. Mne najviac vyhovovali prispôsobené vzory z Modranskej ľudovej majoliky.
a) Najprv som namaľoval kraje aj na kvetináči aj na miske.


b) doplnil som modrý pásik alebo vlnovku.


c) Z oboch strán som namaľoval prvú časť vzoru ktorá vytvára kruh do ktorého príde ďalší obrázok. Misku som už ďalej nemaľoval.


d) Namaľoval som kvetový vzor pripomínajúci strom života. Týmto vzorom som vyplnil miesto medzi kruhmi.


e) Do kruhu som domaľoval obrázok a tým som maľovanie ukončil5.
Zalakujeme aj kvetináč aj misku a necháme schnúť. Na druhý deň do kvetináču môžeme zasadiť rastlinku :)

 

A ako to teraz celé vyzerá?

Takto:

Ďakujem Vám za Vašu pozornosť a ak by ste sa rozhodli neičo podobné vyskúšať tak Vám držím palce :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Azraelangelo
Azraelangelo
130 predaných ks, 71 hodnotení

Vitajte v mojom lese :) Ako môžete vidieť venujem sa maľbe a v poslednej dobe aj vypaľovaniu do dreva. Milujem prírodu a preto sa vo svojej tvorbe venujem najviac jej.

"je jedno kto a co praktizuje, kto v co veri... dolezite je ako sa sprava k inym a prirode."
******************************************************
knížočka OBOJŽIVELNÍKY A PLAZY MESTA LEVICE - http://www.sashe.sk/Azraelangelo/journal/obojzivelniky-a-plazy-mesta-levice
******************************************************
VÝPREDAJ ALEBO VÝMENA -
http://www.sashe.sk/Azraelangelo/journal/vypredaj-alebo-vymena

Letné parádenie

www.sashe.sk/serial/letneparadenie

Celé leto sa bude maľovať, šmirgľovať, vyšívať a fotiť. Zapojte sa aj vy s vaším fotopostupom a vyhrajte štedré poukážky na vylepšenie vašej dielne!

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »