Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Hoffmann

Žurnál+

Kolovrat // Swastika - prastarý znak šťastia a hojnosti

Peter H. » Inšpirácie z internetu / 2017-02-18 20:57:12 /  1 komentár / 17 lajkov

Kolovrat (alebo Kolowrat) v Poľsku Kołowrót alebo v Rusku Коловрат je jedným zo Slovanských znakov. Ide o swastičný znak znázorňujúci Slnko alebo rôzne kolobehy života (napr. striedanie ročných období). Zalomenie ramien naznačuje smer v ktorom sa otáča a pohybuje po oblohe. Slovo kolovrat dokonca znamená točiace sa kolo („vrat“ slovo pre točivý pohyb).


V mnohých staroslovanských povestiach sa Kolovrat spája so Svarogom, ktorý kolo ukoval (kolo rozumej ako Slnko). Niekde sa spomína dokonca, že Svarog ho dal potom na starosti Perúnovi a neskôr Dažbogovi, ktorý je v mnohých Slovanských kmeňoch uznávaný ako bog Slnka. Často sa tento znak teda objavuje aj pri oslavách Slnečných sviatkov ako sú Slnovraty (letný a zimný) alebo Rovnodennosti (jarnej a jesennej) a práve preto môžu ramená niektorých swastík znázorňovať aj tieto ročné obdobia, ktoré nastávajú v nekončiacom kolobehu.


Tento a mnoho ďalších podobných znakov sa často objavovali na výšivkách alebo vyrezávané do dreva zdobili domy. Objavovali sa vraj aj na náhrobkoch kde mali znázorňovať nekonečný život, ktorý pokračuje aj po smrti. Svojím spôsobom ide teda aj o znak, ktorý má chrániť pred zlom alebo prinášať šťastie.


Čo sa týka smeru otáčania, sú moje osobné vedomosti trochu zmätené pretože v rôznych kultúrach sa to líši. Ale všade je „správny“ ten čo sa točí v smere pohybu Slnka po oblohe (alebo v smere hodinových ručičiek ak chcete). Odlišnosť je v tom, že niekde ramená zalomené do smeru pohybu Slnka naznačujú práve tento pohyb no inde práve opačný pohyb. Stretol som sa s tým v rôznych článkoch ale aj vo vysvetleniach ľudí. Ja osobne sa držím toho, že ramená sú zalomené do smeru pohybu. Aspoň mne to dodáva dojem, že takýmto „kosením“ rozráža nepriaznivé sily.


Opačne točiaci sa kolovrat (alebo aj pri rôznych swastikách) nemusí nutne znázorňovať ničenie. S kolovratom so zalomením ramien do opačnej strany som sa stretol väčšinou v súvislosti so znakom Mesiaca alebo so ženskou podstatou pričom oba kolovraty sa vzájomne dopĺňajú. Vysvetlenia sú rôzne. Isté je však to, že oba znaky sú rovnako posvätné a znázorňujú kolobehy v prírode alebo života.


Po príchode kresťanstva sa tieto znaky takmer prestali používať a boli zakazované ako pohanské. Zákaz mohol vzniknúť z neporozumenia pôvodnej kultúry a viery, šíriteľmi nového náboženstva. Taktiež mohlo ísť aj o násilný zákaz pre presadenie novej viery a náboženstva. Každopádne v dnešnej dobe sa kolovrat a ostatné pôvodne znaky, teší novej sláve. Zdá sa že pradávny odkaz Slovanov stále žije a objavuje sa aj v novodobom (tzv. novodrevnom) umení a tiež remeslách. Vzniká mnoho hudobných skupín rôznych žánrov, ktoré tieto znaky používajú aby naviazali na pôvodné korene, ktoré siahajú do obdobia pred pokresťančením. S pôsobením niektorých hudobných skupín sa znaky ako je kolovrat, často objavujú aj na tričkách nie len v zmysle šíriť povedomie o skupine ale aj v istom zmysle prírodného (pôvodného) vierovyznania Slovanských predkov(prípadne iných prastarých prírodných kmeňov a kultúr, ktoré používali swastiku).


Ako už ale všetci dobre vieme, následkom 2. Svetovej vojny bola swastika nie len že znesvätená ako znak vraždenia a istého druhu pomyslenej nadradenosti ale aj takmer úplne zakázaná. Takmer kvôli tomu, že dodnes stále jestvujú krajiny v ktorých starodávny odkaz swastiky stále žije v ich doterajších kultúrach. Zákaz sa však vzťahuje len na swastiku používanú fašistami druhej svetovej vojny. Zákaz zrejme vznikol ako víťazstvo nad fašizmom. Lenže hlavne v Európskych krajinách pod tento zákaz zrejme nevedomky padla aj swastika ako taká a s ňou aj takmer všetky pôvodné znaky, ktoré z nej vychádzajú. Ak zákaz nebol daný vládou, tak prišiel z povedomia obyčajných ľudí, ktorí si swastiku pamätajú len z fašistických vlajok. Preto sa dodnes často stáva, že ľudia sa k tomuto znaku stavajú s odporom (zaujímavé je však, že kresťanský kríž pod, ktorým sa tiež prelievala krv a vznikol z tvaru šibenice, ktorú používali staroveký Rimania sa dodnes oslavuje a nie je nijak zakazovaný a spája sa často krát s podobným významom ako pôvodná swastika).
Je však smutné, že aj po víťazstve nad fašizmom sa stále objavujú ľudia rovnako alebo podobne zmýšľajúci. Svojím postojom nadradenosti nad iné národy a s myšlienkou čistej rasy, často krát pokračujú aj v znesväcovaní swastičných znakov aj keď väčšinou používajú len tie fašistické vyobrazenia. Bogužiaľ aj ľudia, ktorí sa zdalo, že budú chrániť pôvodnú kultúru a vieru sa nakoniec ukazujú, že majú podobné zmýšľanie čím priamo znesväcujú starobylé znaky ako sú kolovrat a verejnosti ho tým dávajú do povedomia, že tá si ho spája práve s ich jednaním a nie s pôvodným významom. Treba si uvedomiť, že tieto znaky pochádzajúce zo starovekých prameňov (nie len) našich predkov nemajú nič spoločné s tým kto ako ich používa. V prípade fašizmu a podobných hnutí ide o zneužitie tohto znaku.


Ako som už vyššie spomínal, dnes sa kolovrat znovu dostáva na svetlo sveta. Často ho od prachu času oprašujú práve tvorcovia rôznych či už umeleckých alebo úžitkových predmetov, tak ako to bývalo pôvodne. Dovolím si tvrdiť, že práve takýto ľudia sú tí čo toto dedičstvo ochraňujú a posúvajú ďalej. Vďaka ním tento odkaz prežíva naďalej. A čo je to vlastne za odkaz? Nie, nejde o žiadne národné alebo rasové nadradovanie sa a práve naopak. Ide o odkaz, ktorý k nám z hlbín času prehovára a pripomína nám spojenie s prírodou. Že aj keď sa mnohý z nás snažia oddeliť sa od nej, je to nemožné. Sme súčasťou prírody a ona je súčasťou nás a tak by sme ju mali ochraňovať a ctiť, tak ako to robili aj pradávni predkovia, ktorí žili v súlade s ňou. Veď nakoniec aj ten znak znázorňuje práve zákony, ktorými sa riadi príroda ;)


Sláva všetkým ľuďom s čistým srdcom!

zdroje obrázkov použitých v článku:
www.drakkaria.cz
www.slavorum.org
www.spikestreetshop.sk

A tu je niekoľko ukážok vecičiek zo sashe kde je kolovrat použitý:

^PS-Handmade  - odporúčam aj tento článok: Symbolika naša každodenná (+ FOTO)

^magalhaes

^rugevit

^Perunis

^Pohan

^Peter.Hubert.Tarch

^Skyrra

^entee

^Alatyr

^Penguins

^yamagara

^JaV

^etnozena

^leon

^Azraelangelo :)))

K článku pripájam odkazy na ďalšie články, ktoré môžu byť nápomocné:

http://www.slavorum.org/slavic-symbolism-and-its-meaning/

http://www.sperkyluneta.cz/index.php?fc=module&module=smartblog&id_post=73&controller=details

Komentáre

Neko-chan Jen bych ráda dodala, že co se týká čtyřramenné formy, kterou používal Híťa, tak tento znak je taktéž zcela tradičním znakem v japonštině. Dokonce jsou přítomny obě verze, tedy oba směry, kde jeden je užíván jako značení v mapách pro umístění budhistických svatyní a druhý je archaický man, tedy deset tisíc.

...ale přebrali to stejně jako Hitler z Hiduismu/Budhismu.

Osobně jsem se ještě nesetkala, aby si někdo swastiku pletl s kolovratem. Většina právních atd problémů vzniká hlavně v rámci negramotnosti lidí při pohledu na pagody a různé budhy, kteří ji na sobě mají, až třeba už tisíce let :D

2017-07-28 13:01:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »