Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Hoffmann

Žurnál+

Ako si vyrobiť prírodné ozdoby na Kračúňa

Peter H. » Fotopostupy a Návody / 2015-12-09 11:59:19 /  4 komentáre / 11 lajkov

Včera som sa pustil do tvorenia ozdôb z hálok ktoré sme asi pred rokom nazbierali v lese. Napadlo mi pritom, že prečo nevytvoriť o tom fotonávod? :) Je to celkom jednoduché a myslím si, že to zvládne každý. Tak poďme na to! :)

Najprv menšia poučka o tom čo sú to hálky. Hálka je väčšinou guľového tvaru. Vzniká na stromoch pôsobením iných bytostí ako je napríklad hmyz, huba, baktéria alebo roztoč. Viac sa dozviete tu.

Takže budeme potrebovať:

  • hálky(ľubovoľný počet)
  • vŕtačku
  • rýchloschnúci lak na drevo
  • lepidlo(ja som použil chemopren)
  • jutový špagát(alebo nejakú hrubšiu šnúrku)

 

Hálky si najprv navŕtame. Nemusíme ich prevŕtať celé. Nemal som dostatočne dlhý vrták a tak som hálku nemohol prevŕtať celú. Môžte zvoliť ľubovolné miesto vŕtania. Mne sa však najviac pozdávalo vŕtať na mieste ktorým bola hálka zrejme prichytená k stromu.

 

Prelakujeme. Odporúčam naniesť najprv tenšiu vrstvu laku aby stihla rýchlejšie uschnúť. Neskôr môžete pridať viac vrstiev. Alebo nemusíte lakovať vôbec... podľa toho ako vám to vyhovuje. Nelakované sú prírodnejšie :)

 

Ďalej si odstrihneme z jutového špagátu takú dĺžku aká vám bude vyhovovať. Treba však myslieť na to, že po prehnutí na polovicu bude kratší. Takto prehnutý špagát si môžete skúsiť oboma koncami vsunúť do dierky ktorú sme si do hálky vyvŕtali.

 

Teraz nasleduje lepenie. Do vyvŕtanej dierky v hálke vytlačíme trochu lepidla... alebo aj viac pre istotu :)) Tak aby ste mali istotu, že je dierka čo najviac vyplnená lepidlom. Ak máte dlhší vrták a hálku ste prevŕtali celú, tak tento krok nemusíte robiť a môžete hneď cez hálku prevliecť špagát a na druhom konci hálky ho zaviazať aby sa nevyvliekol.

 

Znovu zopakujeme krok v ktorom sme na skúšku vsúvali špagát do dierky. Tentokrát ho tam už necháme aby ostal vlepený v hálke. Toto je vlastne posledný krok po ktorom necháme lepidlo schnúť.

 

A takto vyzerá výsledok. Už len zavesiť :)

Najbližšie ak bude čas tak prinesiem ďalší podobný návod ako si môžete vyrobiť prírodnú výzdobu príbytku počas sviatkov Zimného Slnovratu. Najlepšie na tom je, že najhlavnejšie časti nemusíte zháňať po obchodoch ale v rámci oddychu pohľadať v prírode :) Tak prajem príjemnú a oddychovú zábavu :)

Komentáre

HenrietaMocova jééj mám rada takéto prírodné anomálie :-D ako ozdoby, lajkám :-D

2015-12-09 17:23:52

Azraelangelo Ďakujem :) Doma som našiel v krabičke a tak mi napadlo, že niečo z toho urobím :))) Ale je tam toho viac... možno aj z toho bude niečo podobné :)

2015-12-09 17:26:01

HenrietaMocova aj ja mám podobné čudo, je to guľaté a chlpaté....znie to ako hádanka :-) Ale netušila som, ako to vzniká a čo to čudo je? zase som sa niečo nové naučila :-D a ten hmyz, alebo už čo v tom môže byť ešte živé? Ja som to teda neotvárala, nechala som to na pokoji vysušiť .

čo bolo v tých tvojich? či len vysušené dutinky?

2015-12-09 19:41:26

Azraelangelo No to som sa nepozeral čo je dnu ale v minulosti som videl jednu hálku prerezanú... je to vpodstate celé vyplnené niečim čo na prvý pohľad vyzerá ako špongia len je to pevné :) ...vpodstate je to tiež drevovité. Ale ten obal je pevnejší... keď som sa vrtákom dostal dnu tak to šlo ako nič.

Ono ten hmyz v tom nebýva. Hálka je len následkom napadnutia hmyzom :) Alebo aspoň tak nejak som to pochopil.

2015-12-09 19:53:121x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »