Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Baldovičová

Žurnál+

Foreedgepainting - proces

Zuzana B. » Tvorba / 2024-03-05 10:13:27 /  1 komentár / 6 lajkov

Nedávno som dostala tú česť ozdobiť dve vzácne knihy pre moju zákazníčku. Popravde som mala aj trochu obavy, aby sa niečo nepokazilo a ja som jej nechtiac nezničila jej poklady. Preto som sa na to poriadne pripravila a začlenila som do procesu aj fázy, ktoré bežne nerobím, keď maľujem na svoje knihy. V procese sa človek najlepšie naučí, čo a ako. Už sa mi stalo, že som namaľovala obrázok ,,hore - nohami" alebo sa mi vôbec nepodaril a musela som prebrúsiť celú knihu, kedže akvarel len tak nepremaľujete. -Ale to bolo všetko na mojich vlastných alebo novokúpených knihách. Pri týchto dvoch konkrétnych som sa rozhodla ísť na istotu a týmto procesom vás teraz prevediem v tomto článku. :)

  • FÁZA č.1

Pripravila som si teda najprv návrhy podľa predstáv zákazničky do skicáru s akvraleovým papierom. Aj keď na papier je to vždy iné ako na knihu, tak som chcela mať presnú predstavu, ako to približne bude maľovať na knihy. Zadanie bolo: 1 motív s citrónmi (príbeh sa odohráva v Neaopole) a 1 motív jemne vianočný (Príbeh sa odohráva v Škótsku počas Vianoc). Na foto môžete vidieť, aký ,,hrubý" štetec používam. :)

  • FÁZA č.2

Keďže knihy, ktoré mi prišli už neboli najmladšie (teda jedna z nich) a mala už trochu zažltnuté strany, tak som sa trochu obávala ako pojme akvarel. Na tieto knihy je maľovať oveľa ťažšie, keďže tento papier má oveľa väčšiu savosť. Je dôležité veľmi opatrne zachádzať s vodou pri akvarele, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že sa vám motív celý rozpije. Rozhodla som sa preto, že to otestujem na jednej starej knihe a siahla som do svojej knižnice po jednej, ktorú som plánovala vyradiť. Na foto môžete vidieť, že aj napriek tomu, že moja kniha bola ešte staršia, tak maľba sa drži pekne na oriezke a farba sa nedostala dovnútra. Takže moja skúška dopadla na 1* a mohla som sa pustiť do práce. :)

  • FÁZA č.3 

Tak a máme pred sebou knihy. Po stlačení medzi dosky je dôležité jemne prebrúsiť strany. To síce nemám nafotené, ale je to podstatné pri starej aj novej knihe. Strany sa tým nepoškodia a maľuje sa na nich lepšie.

  • FÁZA č.4

To už je samotná tvorba a maľovanie. Je to proces, ktorý si vyžaduje čas. Najprv treba naniesť jemne ,,pozadie" - teda pri ornamente, ak by som maľovala realistickú maľbu, tak začnem postavami. Je to celkovo proces, ktorý trvá niekoľko hodín aj dní. Musíte počkať kým pozadie úplne vyschne, kým začnete maľovať ornament. Inak by sa to celé zlialo. Na záver, keď je maľba uschnutá je ešte podstatné zafixovať to lakom. Pozor, musí to byť lak, ktorý nelepí strany. Keď vyschne aj ten, tak môžete knihu vybrať a jemne prelistovať strany, ktoré sú po okrajoch z laku spolu jemne spojené, avšak jemným prelistovaním celej knihy sa pekne povolia. 

Na fotkách môžete vidieť, že motív je krásne po okrajoch a nič neprešlo dovnútra knihy. :)

 A tu už sú hotové obe. :) Zákazníčka si ešte želala záložku s rovnakým motívom ako je na škótksej knihe.

Proces je hotový a ja verím, že Zuzke krásne ozdobia poličku a budú sa jej čítať ešte o čosi krajšie. :)

Podobné knihy nájdeme aj v mojom obchode, avšak rada urobím na objednávku akýkoľvek motív (pokiaľ to bude v mojich schopnostiach).

Zuzana z Lesovik

Komentáre

hrudkova Zákazníčka je vééééľmi spokojná! A ešte by som rada dodala, že umelkyňa na "prvý šup" vytvorila návrhy, z ktorých som bola nadšená, komunikácia bola skvelá a už teraz zvažujem, že si dám takto orginálne skrášliť ďalšiu vzácnu knihu :)

2024-03-05 15:07:081x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Atelier_Lesovik
Atelier_Lesovik
171 predaných ks, 99 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Moja tvorba odráža môj vnútorný svet a nájdete u mňa keramické šperky, maľované knihy a vyšívané veci, všetko s vintage nádychom a dušou.
Hrnčeky s mojimi ilustráciami nájdete v galérií: Lesovik

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha s maľovanou oriezkou (Malé ženy) - 16276369_Kniha s maľovanou oriezkou (Malé ženy) by Atelier_Lesovik
 4 komentárov
 Páči sa 38 ľudom
79 €
 - Kniha s maľovanou oriezkou (V.Woolfová - K majáku) - 16276461_Kniha s maľovanou oriezkou (V.Woolfová - K majáku) by Atelier_Lesovik
 2 komentárov
 Páči sa 37 ľudom
39 €
 - Kniha s maľovanou oriezkou (Jane Eyrová) - 16308319_Kniha s maľovanou oriezkou (Jane Eyrová) by Atelier_Lesovik
 1 komentárov
 Páči sa 30 ľudom
39 €
 - Maľované oriezky na objednávku - 16428137_Maľované oriezky na objednávku by Atelier_Lesovik
 Páči sa 6 ľudom
84,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »