Domov » Žurnál+ » Autor: Mgr. art. Mária Javorková

Žurnál+

Detaily

Mgr. art. Mária J. » Blogy / 2018-01-05 06:55:01 /  7 komentárov / 32 lajkov

Maličkosti, detaily, drobnosti, akokoľvek ich nazvem, vždy mi pripomenú, aké je dôležité si ich všímať. Detaily tvoria dojem, atmosféru, celok. Niečo, čo je na pohľad dokonalé a zapadá do seba presne tak, ako by malo, čo je vlastne výsledkom množstva dokonalých nedokonalostí. Maličkosti, ktoré nás tešia a vytvárajú rovnováhu, ktorú sa snažíme neustále nájsť, pretože, povedzme si úprimne, každý deň sa nájde niečo, čo nás z nej vyhodí. 

V tomto momente je možno fajn podotknúť, že ja detailista vlastne nie som, nie v takom tom stereotypnom zmysle. Neriešim každú špinku, ktorá spadne na zem (väčšinou to vyrieši za mňa náš pes) a už vôbec nepremýšľam nad tým či je všetko tip top, pretože tip top to nikdy nebude a práve to je pre mňa tá podstatná drobnosť. Dáva to zmysel? 

Dôležité sú pre mňa napríklad detaily môjho ateliéru. Je to priestor, v ktorom trávim najviac času a celý môj pracovný proces je ovplyvnený tým, čo mám okolo seba. Takže sa mi často stáva, že tu neustále niečo presúvam, zlepšujem, prekladám a upravujem tak, aby som mala motiváciu a inšpiráciu pracovať. 

Pracovný stôl

Čo je ateliér bez poriadneho stola? Je to asi najdôležitejšie miesto a zároveň aj najčastejšie upravované. Náš stôl má tri metre na dĺžku, tak pri ňom môžeme bez obmedzení pracovať obaja. Občas to však koliduje s mojou predstavou o tom, ako by mal vyzerať pracovný stôl a tak sa stane, že moja časť stola je presne taká, akú ju chcem a druhá polovica je...no nie taká, ako by som chcela, aby bola.

Moodboard, podľa toho na akom projekte práve pracujem. Kvety, lepšie sa mi pri nich premýšľa. Zápisníky a skicáre, pochopiteľne. Knihy, kvôli inšpirácii a rešeršu. Hudba, niekedy aj ticho, podľa nálady.

Police

Pred tým, ako sme mali riadny ateliér, dostatok miesta a hotových výrobkov, fungovali naše police skôr dekoratívne ako účelovo. Teraz máme väčší priestor a aj viac hotových výrobkov, ktoré musia byť umiestnené tak, aby sa nezničili. Police teda konečne slúžia na ukladanie hotových prác a materiálov, ktoré nepatria do dielne. Trvalo mi približne dva mesiace, kým som našla spôsob, ako z toho urobiť estetické miesto. Neutrálne farby, biela, sivá, hnedá. Baliaci papier, papierové vrecúška... Čo som ale ešte stále nerozluskla je roh vedľa police s košom na papiere..

Dielňa

Dielňa je u nás v ateliéri konštrukciou oddelená časť miestnosti. O estetickosti sa tu hovoriť nedá, alebo aj dá, ale iba ak máte radi pracovný chaos... Ja áno! Mám rada vôňu dreva, rozložené nástroje, niektoré už majú svoju históriu. Rozpracované veci, hoblinky. Malé detaily, bez ktorých by to nebolo tvorivé miesto. 

Čo je pre vás tým najdôležitejším detailom pracovno-tvorivého priestoru? Musí byť 100% organizovaný, alebo máte radi trochu chaosu? 

Komentáre

PohladnicePreRadost :) .... skvelé čítanie a krásne nafotené ... najdôležitejšie pre mňa je - a asi to nie je "detail" :) - osvetlenie pracovného priestoru, správne osvetlenie a to správne otočenie stola pri okne, ktorým dopadá svetlo a pohľadom z neho niekedy prichádzajú aj inšpirácie ... :) ... trochu chaosu nezaškodí :)

2018-01-03 13:45:521x

dzinus Veeu pripájam sa krásny chaos...pekne nafotený. Musí sa tam skvelo pracovať...;)

2018-01-03 15:53:101x

TalkFolk Mate krasnu dielnu, nema chybu! A myslim si, ze dlzku stola 3 metre Vam moze zavidiet kazdy umelec :)

Pre mna osobne najdolezitejsie je svetlo, co najviac rozptyleneho denneho svetla. Je s nim vzdy problem, hlavne v noci, kedy sa najlepsie pracuje :D

PS: Obdivujem Vasu pracu, napady a Vas styl!

2018-01-03 18:12:151x

AtelierObjectora Ďakujem za milé komentáre ♡ a absolútne s vami súhlasím, svetlo je alfa omega pracovného priestoru! Máme tu pomerne veľké okná čo je super, ale zároveň veľkú smolu pretože sa stôl nedá umiestniť rovno k nim, kvôli tomu ako sú vyriešené dvere do miestnosti! Vždy som chcela mať pracovný stôl pri okne takže stále premýšľam ako to zrealizovať, ale okrem tohto nedostatku sa tu pracuje fakt skvelo :)

2018-01-04 08:28:28

Arabeya Krásny žurnál. Tajne závidím ten kopec miesta v dieľničke..♥ Ja som veľká detailistka a vyznávačka chaosu. Vždy keď si spravím poriadok výsledok vyzerá ako organizovaný bordel. V našom mini bytíku zatiaľ dieľňu nemám, vlastne ani pracovný stolík si nemôžem dovoliť a preto sa rozkladám kde sa dá.. v jedno sobotné ráno pri raňajkách mi muž hovorí: "Dávaj pozor aby si si neodhryzla z dreva a nezamiešala si čaj štetcom." :))

2018-01-05 15:32:491x

Vali1 Paličkujem pre potešenie mojim blízkym obrázky, ktoré sa dajú napnúť do rámika. Tento musí byť urobený tak, že v rámiku sú na všetkých stranách navŕtané malé dierky v pravidelných odstupoch. Hľadám výrobcu takýchto rámikov. Vedeli by ste mi poradiť ?

2018-01-05 19:43:351x

ButterflyHandMade U mňa víťazí chaos, i keď prijala by som poriadok, aspoň taký ako máte vy :-) no hlavne je, že sa v tom význam. Skúšala som už upratať , no potom mam problém čokoľvek nájsť :-D tie vaše fotky sú perfiš , až pozývajú k tvorbe. Je načase sa rozhýbať!

2018-01-06 14:01:111x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
AtelierObjectora
AtelierObjectora
89 predaných ks, 37 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Atelier Objectora sa zameriava na autorskú tvorbu úžitkových a výtvarných objektov, šperkov a doplnkov najmä z dreva, ale aj z mosadze, keramiky či textilu.


Pôvodné meno WoodBug

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Podšálky set  - 7587911_Podšálky set by AtelierObjectora
 Páči sa 43 ľudom
13,- €
 - Lyžica L - 8450401_Lyžica L by AtelierObjectora
 2 komentárov
 Páči sa 22 ľudom
11,- €
 - Náhrdelník marmo 1° - 8866602_Náhrdelník marmo 1° by AtelierObjectora
 Páči sa 41 ľudom
20,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »