Žurnál+

Umenie inštalácie a 7 spôsobov ako na to

P
AtelierChevrette223 predaných ks, 105 hodnotení

Anna K. » Blogy / 2021-06-27 13:00:01 /  Pridaj komentár / 23 lajkov

Milí priatelia, 

dnes tu mám pre Vás článok o tom, ako si môžete prostredníctvom umenia vytvoriť pocit jedinečnosti a harmónie aj u seba doma. Často dostávam otázky ohľadne inštalácie obrazov a tak by som sa s Vami chcela podeliť o niekoľko jednoduchých tipov ktoré Vás môžu inšpirovať.

Keď si zariaďujete alebo vylepšujete priestor, v ktorom trávite väčšinu svojho času, je dobre sa nad tým trochu zamyslieť. Dôležitosť umenia v interiérovom dizajne nie je nijakou novinkou. Začlenenie umenia do Vášho príbytku je totiž jedným z najefektívnejších spôsobov, ako pozdvihnúť kvalitu každodenného života a navodiť doma príjemnú atmosféru. Či už je zariadenie Vašej domácnosti viac tradičné alebo modernejšie, práve umenie Vám môže pomôcť z potenciálu ktorý ponúka Váš interiér vyťažiť maximum.

Rovnako dôležité ako výber umeleckého diela je aj to, ako ho v rámci interiéru umiestniť. Prostredníctvom tohto žurnálu si ukážeme niekoľko základných spôsobov ako začleniť obrazy do interiéru.

 

1. SOLITÉR 

V tomto prípade predstavuje umelecké dielo akýsi ústredný bod celého priestoru. Každá miestnosť potrebuje kontaktné miesto a niečo, čo upúta pozornosť návštevníkov v priebehu niekoľkých sekúnd. Na tento účel poslúži ideálne výrazné umelecké dielo. Nech už si vyberiete akékoľvek, vhodné je umiestniť a adekvátne ho zdôrazniť bez toho, aby výsledok pôsobil rušivo. Výber solitérneho diela, obvykle väčších rozmerov a silného výrazu navyše predstavuje riešenie, ktoré nie je len vizuálne atraktívne a inšpiratívne, ale v určitých ohľadoch aj praktické. 

Kam sa hodí: 

Tento dizajn sa odporúča hlavne do interiérov, ktoré sú jasné a štýlovo vyhranené. Nemusí ísť nutne o veľký priestor, aj keď tu obvykle tieto diela nádherne vyniknú. Dôležité je však dbať o to, aby dokázalo Vami zvolené dielo podporiť konkrétny štýl interiéru aj Vašej osobnosti. 
No aj keď máte v miestnosti skôr neutrálny, prípadne viac eklektický štýl, volte námet, ktorý síce púta no zároveň príliš nezaťažuje pozornosť. Vhodné sú vyvážené kontrasty a ucelená kompozičná skladba. 

 

 

 

2. VO DVOJICI 

Inštalácia dvoch diel je obľúbený spôsob ako nainštalovať obrazy, aby nepôsobili príliš provokatívne pre oko diváka. V ideálnom prípade ide o rafinovanú súhru a kombinácie- ako medzi dvoma odlišnými dielami- tak aj medzi dielami a celkovým priestorom. Nemusí ísť pritom nutne o diela na seba nadväzujúce- v podobnej farebnosti, štýle či žánri, naopak môžete vybrať také, ktoré vytvoria súhru či dokonca akýsi dialóg.

Kam sa hodí: 

V tomto prípade záleží od veľkosti a štýlu, ale treba si uvedomiť, že Vašej kreativite sa medze nekladú. Nie je nutné si zakúpiť obrazy ako hotovú dvojicu, hoci to situáciu samozrejme zjednodušuje. Môžete však pokojne siahnuť aj po napohľad odlišných dielach, ktorých spojitosť vytvoríte práve Vy charakterom a atmosférou Vášho interiéru. Povolené sú aj tvorivejšie prístupy, kde umiestnime dva napohľad odlišné diela, ktoré sa môžu pri trochu väčšej pozornosti diváka javiť ako veľmi kreatívne riešenie a prejavovať spojitosť až na druhý pohľad. 

 

 

 

3. JEDNOTA V MNOHOSTI 

Tento štýl inštalácie, kedy vedľa seba, prípadne v neveľkých vzdialenostiach umiestnime kompozíciu väčšieho množstva obrazov, je už dlhšie pomerne populárny. Nejde o tak náročnú záležitosť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Môžeme pritom postupovať v štýle jednota v mnohosti, alebo byť aj viac odviazaní, popustiť uzdu svojej fantázii a pokúsiť sa zladiť menej súrodé prvky. Je však nutné počínať si opatrne a takúto kompozíciu umiestňovať iba do priestoru, kde už nie je zaťažená pozornosť návštevníkov aj obyvateľov, aby kompozícia nepôsobila rušivo, ale dokázala navodiť svojou neobvyklou súhrou harmóniu. 

Kam sa hodí: 

Tento štýl inštalácie je vhodný hlavne pre ľudí, ktorí sa rozhodnú zdieľať viac informácii či poznatkov zo svojho života, podeliť sa s nimi a mať ich jednoducho na očiach. Nie je tak limitovaný charakterom a štýlom zariadenia, môže priniesť nový vietor do menej kreatívne riešeného priestoru. V rámci správne zvoleného množstva jednotlivých kúskov je ale vítaná aj ich štýlová pestrosť. Nebojte sa teda kombinovať- rozličné veľkosti, témy ale napríklad aj formu rámovania. Prirodzene, je dobré si tu ustriehnuť tú správnu mieru. 

 

 

 

4. LADENIE 

Teraz málinko odbočíme. Nepôjde o to, akým spôsobom uvažovať o inštalácii obrazu, ale skôr sa zameriame na to, ako sa bude obraz dopĺňať s prostredím. Veľa ľudí má problém zariadiť si interiér a nájsť riešenia, ktoré by vyhovovali dlhodobo. Dôkladne premyslený dizajn obydlia to však uľahčuje. Pokiaľ ste si istý, že štýl, ktorý ste si zvolili je nadčasový a zároveň originálny, máte vyhrané. Potom Vás čaká už iba príjemná povinnosť vybrať to správne dielo a vytvoriť harmonické prepojenie. Nehovoríme tu samozrejme iba o farebnom súlade. Ibe tu rovnako aj o tvarové, kompozičné, materiálové a výrazové hodnoty, ktoré by mali byť tiež v rovnováhe a súznení. 

Kam sa hodí: 

Každý interiér je možné zladiť s určitým umeleckým dielom a naopak. Tu je ale potrebné hľadať naozaj trpezlivo a nezvoliť niečo, čo prvoplánovo padne do oka. Takýto štýl sa všeobecne hodí pre ľudí, ktorí uprednostňujú dlhodobé, nadčasové riešenia a na výsledku si dajú záležať. A to chce sústredenejší prístup pri budovaní si priestoru a samozrejme odhodlanosť dotiahnuť veci do konca. Nie je však nutné úzkostlivo zladiť každučký detail, skôr je vhodné sa zamerať na interiér ako organizmus, ktorého časti tvoria harmonický celok. 

 

 

 

5. KONTRAST

Umenie má potenciál sprostredkovať Vašu životnú filozofiu, či postoje, nie iba odrážať estetické cítenie. Ďalšou jeho skvelou vlastnosťou je bezpochyby všestrannosť a rôznorodosť. Nech už si vyberiete akúkoľvek formu, budete ju môcť prispôsobiť svojmu životnému štýlu a dizajnu interiéru. V súčasnosti určitý pokles minimalistickej estetiky dáva taktiež priestor viac expresívnym dielam. A prostredníctvom nich môžete vytvoriť v interiéri aj želaný kontrast. 

Kam sa hodí: 

Táto varianta inštalácie je pomerne odvážna, no ani ľudia preferujúci konzervatívnejší prístup k zariaďovaniu svojho obydlia sa ho nemusia báť. Napokon, tu vytvárate pravidlá iba Vy sami a môžete sa vydať hľadať nečakané variácie na prvý pohľad nesúrodých prvkov a nachádzať prekvapivé súvislosti, ktoré nebadať na prvý pohľad.  

 

 

 

6. V POZADÍ 

Tento trend sa v posledných rokoch objavuje o niečo intenzívnejšie, ale v skutočnosti to nie je nič nové. Naopak môžeme povedať že je starý ako ľudstvo samo a zaujímavosťou je aj v podobe ktorú si mnohí pamätáme z detstva, kedy sme sa stretávali s veľkoplošnými plagátmi v domácnostiach. Je zaujímavé ako takýto typ obrazového materiálu dokáže pri vhodnom výbere splynúť s prostredím a pritom mu vštepiť charakter. Nemusí ísť nutne o veľkoplošné výjavy ktoré pripomínajú skôr tapetu, zaujme aj nenápadný, no o to viac premyslený doplnok v podobe drobnej maľby. 

Kam sa hodí: 

V tomto prípade nie sme limitovaní veľkosťou. Týmto spôsobom je možné doplniť aj menší interiér a menej výrazné plochy. Nie je úplne nevyhnutné pokryť obrazom celú plochu. Pokojne je možné použiť riešenie, pri ktorom sa do viditeľnej časti interiéru zapája iba časť obrazu a ďalšie časti sú viditeľné iba z určitých uhlov. Práve takýto spôsob umožní jednotlivým prvkom Vášho zariadenia prerásť do jedného organického celku. 

 

 

 

7. DO PRIESTORU 

A nakoniec tu máme trendový a veľmi pútavý spôsob ako sa vyhrať s poéziou nášho príbytku. Nie, obrazy naozaj nie je nutné iba zavesiť na stenu. Zaradenie umeleckého diela viac medzi ostatné viac či menej všedné predmety otvára nové možnosti pre využitie interiérovej estetiky. Obrazy nemusia vystupovať ako samostatné, oddelené jednotky, naopak, takto sa viac začlenia do akýchsi priestorových objektov.

Kam sa hodí: 

I tento prístup má pochopiteľne svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane sa nemusíme zaoberať vešaním obrazov, no zároveň musíte mať k dispozícii priestor kde môžu diela ostať chránené. Pokiaľ ide o veľkosť a štýl, tu je však potrebné veľmi dôkladne zvoliť námet, aby nepútal neprimeranú pozornosť a zároveň aby nepôsobil rušivo a nevytvorili by ste nechtiac dojem neupraveného priestoru. 

 

 

 

A aký je Váš obľúbený štýl inštalácie? Prípadne, ktorý by ste si vedeli predstaviť u seba doma? 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »