Domov » Žurnál+ » Autor: Hajnalka Lukács

Žurnál+

Mám väčší nos...alebo portréty inak

Hajnalka L. » Tvorba / 2019-01-06 14:11:26 /  Pridaj komentár / 12 lajkov

Mám väčší nos, alebo problematika karikatúry. 
Milí milovníci umenia a krásnych vecičiek. 
Často sa pristihnem na tom, že uvažujem o umení, ako takom. Čo je umenie? Čo tam už nepatrí, v našej dobe sa to dá určiť pomerne často. V poslednej dobe sa častejšie zaoberám portrétmi ľudí, ktoré sú trošku iné. Inakosť je super. Originalita je super. Nedá sa presne určiť čo je to umenie teda, ale mám pocit, že to spočíva v tom ako vidíme svet, že na ten svet sa pozeráme trošku inak. Ale zase nechcem preháňať s úvahami o umení, niekedy sa nechám uniesť a potom by to bolo veľmi dlhé. Mám väčší nos, alebo väčšie oči, ak by ste čakali nejakú reklamu na kozmetický produkt, na vylepšenie tváre, tak čakáte zbytočne. Portréty, ktoré sú iné, čiže karikatúry nie sú nič nové pod slnkom. Je to už celkom známa technika zobrazenia osoby, ktorá sa používa už dávno. Avšak zaujalo ma prečo je to zaujímavé pre ľudí, veď je to vlastne istá dávka vtipu o danej osobe. Napriek tomu mnoho ľuďom sa to páči. 
Tak a teraz naspäť k mojej tvorbe, rada by som Vám ukázala kúsok z mojej dielne, keďže sa teším z toho, že tento druh umenia sa vracia medzi nás a teší sa veľkej obľube. 
O čom je vlastne tá karikatúra? U mňa to funguje približne nasledovne.

Nejde o jednoduchý vtip. V prvom rade je potrebné nájsť tie črty danej osoby, ktoré sú najviac charakteristické. Keď to máme, tak sme našli tie prvky, ktoré treba vyzdvihnúť, čiže nestačí len to aby sme hlavu zväčšili a telo zmenšili, ale musíme nájsť niečo, čo je typické pre tú osobu. Niekedy je to celkom ťažké, pretože nie vždy sa dá jednoznačne určiť jednu vec, alebo nájsť to, čo robí tú osobu, práve tým človekom, ktorým je. 

Je tu však jedna vec, ktorá je dôležitá a často sa naň zabúda. Karikatúra by sa tiež mala podobať, to znamená, že ak má niekto úzke pery, môže sa to zvýrazniť, musí sa však zachovať základná charakteristika, čiže to, že tie pery sú úzke. 

Niekedy nie je naškodu pridať nejaký predmet, alebo zvieratko, podľa toho, čo má rád zobrazovaný človek. Potom už nie je inej roboty, len namaľovať tú víziu. Aj keď často sa veci, detaily prerábajú už počas maľby.

Pri poslednej karikatúre napríklad som dala do pozadia malé jednorožce, práve preto, lebo dievčatko na obrázku má veľmi rada tieto bytosti, dokonca to pekne dokázalo zjednotiť celý obraz.
Myslím, že karikatúra je celkom fajn cesta na zobrazenie osôb, možno len z môjho pohľadu, keďže  ma fascinuje hra proporciami a často sa tá hra objavuje v mojej tvorbe. Ale to je už iný príbeh, ktorý je už na ďalšie rozprávanie.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Karikatúra podľa fotky - 10283452_Karikatúra podľa fotky by Aredhel
 Páči sa 11 ľudom
70,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »