Domov » Žurnál+ » Autor: Anna Tvarožková Jamerson

Žurnál+

Rada sa dotýkam starých spomienok (alebo... každý gombík má svoj príbeh).

Anna T. » Nové výrobky / 2023-05-18 14:51:52 /  2 komentáre / 17 lajkov

Dobrý deň, tu Anča z Ameriky...

Máte doma pohár plný starých gombíkov? Som presvedčená, že áno a mnohé (a možno aj mnohí) sa s nimi nechcete rozlúčiť.

Moja mama si odkladala gombíky do plechovej škatuľky. Kedysi sa veci tak nevyhadzovali, ako dnes. Kusy odevov sa väčšinou viac-menej zodrali a až potom sa vyhodili. Ale predtým sa z nich vždy najprv odstrihli gombíky. Najviac bolo asi gombíkov z pánskych košieľ, zatiaľ čo pekné gombíky zo ženských odevov boli o čosi vzácnejšie. Lebo kedysi ženy nemali v šatníku ani zďaleka taký sortiment, ako majú dnes. Spokojne môžem povedať, že si viem v mysli vybaviť väčšinu maminých pekných šiat a kostýmčekov. ...a aj takmer všetkých gombíkov, ktoré na nich boli. 

Staré gombíky majú aj svoje malé milé príbehy. A majú dušu. Vieme, na čom boli prišité a aj to, kto sa ich takmer denne dotýkal. Ako by som, napríklad, mohla zahodiť tento nádherný perleťový gombík, ktorý mala mama na šatách, odkedy sa pamätám? Alebo ten slzičkový (a tiež perleťový) gombík z úplne prvého svetríka môjho syna Ondríka, ktorý mu pred takmer štyridsiatimi rokmi uplietla moja zlatá mama... Áno tá, čo nosila na šatách ten iný perleťový gombík. A tak som sa rozhodla, že títo dvaja budú ďalej putovať životom... a pekne spolu!  Spojila som ich drôtikom a natiahla na koženú šnúrku. Tento náhrdelník z dvoch recyklovaných gombíkov má dokopy možno aj 100 rokov a občas bude hrdo zdobiť môj krk. Ich spoločný príbeh tak ďalej pokračuje spolu s mojím vlastným. 

                   

Potom sa mi dostali do rúk mnohé krásne starožitné a "vintage" gombíky tu doma na Slovensku, ale aj v USA (tam je to veru poriadne drahá komodita, ako všetko, čo je len trošku staršie).

Tak som sa s nimi trošku pohrala, vyrobila som zložitejšie i jednoduchšie (solitéry) náhrdelníky a náramky. Občas som tieto skvosty skombinovala s iným (menším) gombíkom, perličkou či korálkom. Niektoré sú na retiazke, šnúrke alebo špagátiku. Ich príbeh sa ešte neskončil, práve naopak. Dlho oddychovali vo fľaške, pohári či škatuľke, a zvyšok života majú ešte len pred sebou.

Občas mi tak pri práci napadne otázka, čo zaujímavé by mi niektoré tie gombíky vedeli porozprávať! Tá otázka však zostáva visieť vo vzduchu nezodpovedaná. Gombíky sú zase von z fľašiek a škatuliek. Je čas začať písať nový príbeh...

Toľko na dnes, priatelia. Opatrujte sa, žite naplno a TVORTE!

Anča z Ameriky.

Komentáre

AdharaDecor Sympatizujem s vašimi myšlienkami. Ja dodnes nosím veci, kým sa nezoderú a vďaka za nápad, že z nich treba pred vyhodením odstrihnúť gombíky. Telepatia? Zhodou náhod som si totiž predtým, ako som si prečítala váš žurnál, spomenula na staré gombíky mojej mamy, s ktorými som sa ako malé dieťa hrávala. Skladala som si z nich kvietky. Moje zlaté gombíky, kiežby som ich mala... Ostatne, zopár ich spoznávam aj na vašej fotografii. :-)

2023-05-19 09:56:261x

Anu-Lienka Áno, aj ja by som chcela mať viac, našťastie dobrá kamarátka z Piešťan ma zásobila krásnymi, ale sa pomaličky míňajú.

2023-05-20 22:53:06

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »